Změny v určování výživného mají podle průzkumu 70% podporu

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

vyzivne70 % lidí souhlasí se změnami v oblasti výživného – i taková čísla ukázal průzkum, který si nechalo na konci dubna zpracovat Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Počátkem roku otevřela ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová svým návrhem na vytvoření doporučujících tabulek pro soudce a sjednocení výše výživného jedno z palčivých témat české justice. Pracovní skupina tvořená zástupci ministerstva spravedlnosti, ministerstva práce a sociálních věcí, soudců, ředitelkou nadace Naše dítě Zuzanou Baudyšovou či děkankou Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Milanou Hrušákovou vytvořila materiál, který by měl soudům pomáhat ve sjednocení praxe určování výživného. Výsledná doporučující tabulka zaznamenala ve společnosti bouřlivé ohlasy a mimo jiné podnítila diskuzi mezi laickou i odbornou veřejností.

Stejně jako se k materiálu vyjadřovali rozliční odborníci, zřídilo ministerstvo emailovou adresu, kam své názory mohla zasílat široká veřejnost. Během několika týdnů přišlo 248 připomínek a námětů. Mezi nejčastější patřily otázky vztahující se k metodice zjišťování příjmů povinného, k vymáhání nezaplaceného výživného, k různým specifickým situacím jako např. jaký bude postup u rodin s více než třemi dětmi, dále pak stanovení částky, která by měla povinnému zůstat z příjmů, a další.

Ministerstvo si také nechalo zpracovat výzkum, který provedla společnost Aperio. Ze získaných čísel vyplývá, že probíhající změny zaznamenala více než polovina dotázaných. Přibližně polovina pak měla konkrétnější představu, o jaké změny se jedná. 70 % dotázaných ve výzkumu uvedlo, že se změnami v oblasti výživného souhlasí. Svůj názor zdůvodňovali například spravedlivějším systém či posunem k lepšímu. Naopak nesouhlas byl často odůvodněn nutností individuálního posuzování případů. Výsledky výzkumu jsou k dispozici na www.justice.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (32 vyjádření)

  • Anonymní

    Taky jsem rozvedená s dětmi. Od exmanžela dostávám na oba už dospělé studující syny výživné. Není to moc, ale je to asi 25% platu mého bývalého manžela.Nemohu po něm chtít víc, taky chce bydlet a jíst, má taky právo na život. Není to jen jeho vina, že jsme se rozvedli.Když zaplatí nájem, inkaso, hypotéku a výživné, skoro nic mu nezbyde – i kouřit už přestal. Nebude-li platit hypotéku, náklady na bydlení . příjde o bydlení a někde bydlet musí.Nebo má jít pod most? Chce stát udělat z takových lidí bezdomovce, kteří budou za chvíli zapáchat, nebudou vyspaní a příjdou o práci? Pak nebudou platit vůbec nic, a to bude lepší???Myslím, že tato otázka není tak jednoduchá jak se zdá. Z poslaneckého platu však může vypadat jednoduše……

  • Dobře na jednu stranu tě chápu ale když máš stejný příjem jako on???Kolik by jsi po něm chtěla???má on právo začít znovu???Víš co vim je to na nic…Ale myslim že by ti měl pomáhat stát …Ale víš co kdyby ti dal víc nemohl by platit uvěr …A co teprve by nemohl mít žádny miminko…No nevim je to složitý..A to hodně..Jednou jsme si dali děti do výchovy a tak to prostě je..Ze všim všudy…Víš co kdyby si je vzal on asi by jsi to taky zvážila kolik mu dáš…A myslim si že by jsi použila dávám 5600 kolik by chtěl víc..Z čeho mám žít já a platit uvěr????

  • Anonymní

    tak ja jsem celkem v soku z toho jak muj byvaly manzel chce snizit o 1500 vyzivne ze ceka se svoji novou zenou dite a vzali si uver atd.My mame spolu 3 deti a z toho 1 mentalne postizene.plati 5400 a mame stejny prijem jako on /i s tema alimentama/ale ja musim obstaravat detem leky ,veci do skoly atd.Ale tohle on uz jaksi nevidi.On je nejvetsi chudak.Tak jsem zvedava jestli mu to snizi nebo ne.Jo a jeho prijem je 20000 a prijem jeho manzelky 8000.

  • Jo děvčata nemáme to jednoduché. Někteří nemají problém ze svými Ex a některé ano. Když je chlap skoupí na každou korunu pro své dítě. Soudci a jiní tam nahoře se nemusí potýkat stěmito problémy. Jne rozhodují o našich životech. A jak budem žít jim je jedno. Hlavně vtom jestli bude dítě trpět nebo ne. Otec má právo a jestli někdo trpí tpo už je fuk. Všem přeji hodně štěstí a nějak to dopadne.

  • Matilda

    No, asi tak…:-)

    A já zase o zdravém rozumu soudců v poslední době dost pochybuji, jinak by se kolem nás neděly věci, co se dějí. Nebo je to jen má pesimistická nálada? Fakt už nevím:-)

  • Jovanka

    Jsou to komplikované věci a myslím, že zákonodárci počítají se zdravým rozumem soudců….
    Jinak, kdysi koloval vtípek, že domov důchodců je pomsta dětí za jesle. Když si odmyslíme všechny souvislosti a podíváme se na to s nadhledem, řekla bych, že to situaci dost vystihuje. Spousta dětí bere jako svou milou povinnost se o rodiče postarat, a pokud se rodiče svým dětem prostě nevěnovali, tak od nich přece nemohou čekat nic ve stáří….

  • Matilda

    Jovi, s článkem naprosto souhlasím, pouze pojmenovává to, co je pro mě a pro mého bratra naprostou samozřejmostí. Ale i toto sebou nese určitá úskalí, co když si třeba o své nezaměstnané mamince budeš myslet, že určitě může ještě pracovat, zatímco ona každou práci odmítá s tím, že na ni už přece těsně před důchodem zdravotně nestačí a pak dennodenně pláče do telefonu, že už jí zbývá tak akorát na suchý rohlík a samozřejmě očekává tvou pomoc?

    A taky pokládám tak trochu za scestné, aby se rozvedený manžel po několika letech od rozvodu ještě musel starat o svoji bývalou ženu, která je momentálně bez výdělku a naopak, možná i proto, že i mě se to týká, nedokážu si představit, že by teď můj bývalý po čtyřech letech od rozvodu, kdy se naše cesty naprosto rozešly, zůstal bez peněz a udal by mě k soudu, ať se o něj postarám…

  • Jovanka

    Mati, to je tedy opravdu síla. Ale to už je snad i trestné, ne?

    Četla jsem teď zajímavý článek, mrkněte na http://finance.idnes.cz/viteze.asp?c=A100511_133025_viteze_hru

  • Matilda

    Jovi, je to strašně citlivé téma, takže se myslím shodneme v tom, že má určitě každý jedinec, co má dítě v péči, jinou představu o vhodném nakládání s penězmi. Už jsi měla někdy doma děťátko, které si snaží toho Brumíka nebo ten banán narvat rychle do krku, aby mu ho někdo nevzal? Protože doma jsou tři sourozenci a živí se stylem – urvi, co můžeš, co nemůžeš, tvůj probléme? Ano, maminka jí sice koupí 6x do roka značkové rifle (a nejen ty) – protože se jí prostě líbí, když je malá po bárbínovsku oblečená a dokonale sladěná, včetně gumiček, sponek a čepice, ale dítě bylo svého času vychrtlé, téměř podvyživené, neumělo se normálně chovat, (jak malý tarzánek) a teď v pěti letech ještě neumí třeba ani jednu barvu nebo básničku, protože tohle její máma nepokládá za důležité… K obědu má běžně chleba s máslem a mrkev do ruky. A takhle bychom o tom výživném mohli diskutovat velmi dlouho…

    Je to pro mě osobně dost citlivé téma, ale tohle už se podstaty článku vůbec netýká, já vím.

  • Jovanka

    Matildo, však já jsem nemluvila konkrétně o tom, že děti na párcích by vyrůstaly jen u tatínků. I já znám pár maminek a babiček, které cpou dětem párky a lízátka (několik denně), samozřejmě v dobré víře (!)
    Jinak ta vymahatelnost, to je fakt největší problém, tady by se tresty měly hodně zpřísnit. Ale o tom už se myslím debatovalo v diskutárně.
    A ještě – dost se mi nelíbí výraz „matka si výživné prošustruje“ – ona ale ty děti musí taky z něčeho živit, šatit, platit jim do školy atd. I když pak část svých příjmů třeba propije; teď se nechci nikoho zastávat, ale ani proti němu útočit.

  • Virenka

    Je to hodně složité téma. Ale za mně, já bych se přimlouvala, aby nějaké tabulky byly. Ony nemají být závazné, ale je to něco, k čemu může soudce přihlédnout a vztáhnout k tomu svoje rozhodnutí. Vždycky může v rozhodnutí uvést, co ho vedlo ke zvýšení nebo snížení částky oproti „tabulce“. Ale to, že děti ve srovnatelné situaci mají v Brně alimenty 900 a v Plzni 1600 (jen vymyšlený příklad !), to by se stávat nemělo moc často. A celostátní rozdíly jsou značné, proto vůbec taková aktivita vznikla…

    Jinak jednoznačně souhlasím, že první, co by se mělo upravit, je vymahatelnost výživného. Lepších brněnských 900 pravidelných a jistých, než plzeňských 1600 jednou za uherák… A určitě nemá výživné krýt všechny náklady dítěte, to ani nejde. Rozdělením rodiny stoupnou všem jejím členům náklady, protože většinou je potřeba oddělit bydlení a domácnost a to se logicky prodraží. Už tím se všem sníží životní úroveň a není myslím ničí úkol toto lidem saturovat… To lze obejít jenom vzájemnou tolerancí a vytrváním ve vztahu… Nechci se tím nikoho dotknout, protože téma je to těžké a bolavé, ale že člověk, kterému se rozpadl vztah, vstupuje do těžkého životního období, to je myslím nediskutovatelný fakt…

  • Anonymní

    Matildo, teď jsi nakousla další věc. Kdybych byla chlap a platila alimenty, nebyla bych určitě skoupá na korunu, která by šla pro moje dítě. Ale kdybych viděla, že prachy rozfrncává moje bývalá, asi bych se stala taky neplatičem, to bych neskousla. Do toho většinou přijdou další děti s novým partnerem a samozřejmě každá matka dá všem dětem rovným dílem – ale někdy tím pádem slušný chlap sponzoruje alimentama i cizí děti. Je to hrozně složité. Jinak já jsem taky v situaci, kdy do našeho rozpočtu alimenty (někdy) přicházejí od mého ex a z našeho rozpočtu alimenty (vždy) odcházejí pro dceru mého přítele…Naštěstí přítelova exmanželka je slušná ženská a vím, že peníze jsou v dobrých rukách.

    Marina

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist