Tatínkem po šedesátce?

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

81335_grandpas_fingerNení v dnešní době zrovna vzácným jevem, když muž, po boku výrazně mladší ženy, zplodí i v tomto zralém věku potomka. „Je to rozumné?“ ptají se jedni. „Není na to již příliš stár?“ ptají se druzí…

„Jen ať si užije radosti života“! přejí ti ostatní. Jak to ale může býti pohledu otce šedesátníka?

Člověk na rozdíl od zvířat je tvor milující, dokáže se nejen párovat, ale také milovat, projevovat lásku a také lásku přijímat. A právě tento cit nejkrásnější může stát za tím, že miminko se narodí i tatínkovi, kterému stát přiznává nárok na starobní důchod. Zamilovat se a mít na hřbetu šest křížků? Proč ne! Pokud je vztah harmonický, fungující a partnerka se miminku nebrání, je to jen logické vyústění vztahu, naplnění soužití páru. To za prvé, odhlédneme-li od sociálních či dalších potenciálních problémů.

Muž, který má již kus života odžito, vybudováno postavení, a je pevně zakotven v přístavu životních nástrah, má z tohoto pohledu dobrou startovací pozici na cestu k rodičovství. Je zkušený, nemusí se již honit za kariérou (mladí taky nemusí, ale velmi takto činí z ekonomického hlediska) a tím pádem má více času vychutnat si roli otce. Má více času věnovat se miminku, hrát si s ním, vychovávat ho, vštěpovat mu svůj životní rukopis. Toto vše můžeme brát jako výhodu pozdního otcovství.

Na druhou stranu, roky se skrýt nedají, a i když má starší otec více času a možností věnovat se děťátku, jak to udělá, když na to fyzicky nestačí? Mladému stačí spát několik málo hodin. Když miminko v noci pláče nebo když je třeba již odrostlejší ratolest vést v horečkách na pohotovost, tolik ho to neschvátí. Vydrží déle běhat za balónem, déle běhat za kolem, když dítě učí jezdit. I starší toto dokáže, ale jen když je v perfektní kondici. Je známo, že i z pohledu fyzického můžeme potkat třicetiletého starce a mladého pětašedesátníka, ale není to pravidlem.

Sociální otázka dává tématu další rozměr. Jsem otec nebo spíš dědeček? Jak se budou tvářit kamarádi mého dítěte, když ho půjdu vyprovodit na školu v přírodě? Co když ho už nestihnu vychovat do dospělosti? Teď si sice užívám radosti, ale co za deset let? Jak budu oponovat drzému teenagerovi ve svém již pokročilém věku a se svými chorobami? Je správné pak nechat vše na manželce? Zde se hledají odpovědi velmi těžko. Zřejmě je to oblast velmi individuální, zkrátka jak se kdo cítí. Podotýkám ale, že toto bude každý hodnotit na základě své konkrétní současné situace. Jak ale dokáže šedesátník odhadnout, jak mu bude po sedmdesátce? Třicátníka toto pálit nebude. Ten ví, že pokud není dobrovolný dárce orgánů pohybující se po dvou kolech na českých silnicích rychlostí blesku, je veliká pravděpodobnost, že se maturity svého dítěte dožije v pohodě…Ale co šedesátník? Není to sobecké vůči dítěti i ženě?

Zřejmě tedy záleží na tom, jak se zralý muž cítí fyzicky i psychicky, zda dokáže ženu i dítě dobře zabezpečit a zda se na dítě prostě ještě cítí. A nebo je to jinak? Šly byste do toho, milé dámy, mít děťátko s mužem důchodového věku? A co vy pánové? Troufli byste si na dítě ve zralém věku?

Napsal/a: Ing. Tomáš Balcar

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

 • Anonymní

  Tak moji rodiče mě měli oba ve 45 letech a myslím si, že mě to nějak neovlivnilo. Sice je mezi nimi rozdíl jen půl roku, ale stejně….

 • Anonymní

  Tak moji rodiče mě měli hodně pozdě : 45 a 46 let .
  Poznali se , když jim bylo 43 a 42 a mamka čekala dvojčata , ale potratila a já jsem taky měla mít dvojče , ale bohužel nemám .

 • vicikovka

  Blani, smekám. Normálně cítím tu idylku a štěstí a hlavně rozum z tvého vřelého příspěvku :-).

  Doba je taková, že musíme žít dneškem! Proč přemýšlet nad tím co bude za 10 let. Ty co mají staršího partnera mají možná předpoklad, že jejich muž nebude trdlovat na zábavě se svou o 15 let mladší ženou, ale jakou má jistotu žena, která si vezme, budu citovat Chris – svůj k svému, partnera např. o 2 roky staršího, že tento vztah vydrží, že se nerozvedou/nerozejdou?

  Řešíme tu věkový rozdíl, tak co říkáte obrácenému modelu? Starší partnerka a mladší partner? My máme v rodině i takový pár, jemu je 24 a jí 36 let – mají 2 krásné dcerky a jsou šťastní.

 • Anonymní

  Dobrý den, já sama mám manžela o 15 let staršího. Mně je 33, jemu 48, jsme spolu 13 let a máme dvouletou dceru. A jsem s ním šťastná. Je skvělý otec, pomáhá mi s domácností, umí uvařit i spravit pojistky. Uvědomuji si všechna rizika spojená se starším partnerem a malým dítětem k tomu a netuším, jaké to bude za 10, 20 let. Nechci nad tím přemýšlet, mám ho ráda už 13 let, teď je to fajn a budu jen doufat, že to tak zůstane i dál. Moc se mi líbí, jak to napsala vicikovka – každému vyhovuje něco jiného. Blanka

 • Myslím si, že o financích rodičovství tak trochu je. Jen náklady na dítě do jeho 18 let hravě přesáhnou 2 miliony Kč. Nechci vše přepočítávat na peníze, je to o prioritách, ale rodina, která žije z životního minima, někdy prostě už „na další dítě“ nemá. Je to smutné, ale je to tak!

 • Chudák dítě, to je můj názor.Je mně 45 a občas se dívám na spolužačku, která si vzala pána o 22 let staršího,jak se děda šine po zahradě a za ním po chvíli její táta , který je jen o nějaký rok starší. Říkám si kam dala oči,mají dvě děti 9 a 10let.Myslím, že ho to ani nebaví nebo jen chvíli si s nima hrát, spíš si čte v křesle noviny a děcka musí dát pokoj, odpoledne už potřebuje šlofíka.Jak ráda vidím svého padesátilétého sokola, kterak vyleze na strom a natrhá jabka. Sokol z vedlejší zahrady si podá trháček a snaží se trefit nějaký ten plod.Navíc má pigmentové skvrny a mírnou skoliozu.Ne , nic pro mně.Svůj k svému,přiměřeně. To si myslím já.

 • vicikovka

  Ačkoli jsem měla „staré rodiče“ (39 mamče a 51 taťkovi), výborně jsem si s nimi rozumněla – naopak se mnou oni omládli. Manželovi rodiče jsou o dost let mladší než moji rodiče, ale názorově jdou moji rodiče (resp. šli – tatínek zemřel před 2 lety) s dobou. Záleží na lidech, nikoli na věku. O financích přeci rodičovství není – chci-li mít dítě, mám jej i bez peněz. O penězích je jen to, co si chci za finance koupit, to s výchovou nemá nic společného.

  STARÁ VOJNO – neexistuje ideální věkový rozdíl (ani mezi manželi, ani dětmi), každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Rodiče o 12 let, 1 setra o 16 let, 2 sestra o 10 let, já o 2 roky – všichni spokojeni. Rodiče mého muže stejně staří a není to nijak zvlášť harmonický vztah.

 • Anonymní

  No po pravdě si myslím, že pokud chlap dokáže dítě v šedesáti zajistit finančně, tak ať si dítě má v klidu. Na jednu stranu když vemu K. Gotta, tak má sice svůj věk, ale kdyby se mu náhodou něco stalo, tak holky budou mít pořád mamču, které je něco přes 30 a finančně jsou zajištěné perfektně. Možná, že si řeknete, že jsem povrchní, ale všechny víme, kolik dítka „sežerou“ financí. Já osobně nemám o tolik staršího přítele – mně bude 22 a mu 27 a dítko máme skoro 6ti měsíční, protože se mi líbí, když má dítko mladé rodiče. Myslím si, že si s nima pak daleko líp rozumí. Mně měli naši když mamči bylo 30 a tátovi 39 a ty vztahy nikdy nebyly výborné. Už měli prostě úplně jiný pohled na život.

 • Anonymní

  No po pravdě si myslím, že pokud chlap dokáže dítě v šedesáti zajistit finančně, tak ať si dítě má v klidu. Na jednu stranu když vemu K. Gotta, tak má sice svůj věk, ale kdyby se mu náhodou něco stalo, tak holky budou mít pořád mamču, které je něco přes 30 a finančně jsou zajištěné perfektně. Možná, že si řeknete, že jsem povrchní, ale všechny víme, kolik dítka „sežerou“ financí. Já osobně nemám o tolik staršího přítele – mně bude 22 a mu 27 a dítko máme skoro 6ti měsíční, protože se mi líbí, když má dítko mladé rodiče. Myslím si, že si s nima pak daleko líp rozumí. Mně měli naši když mamči bylo 30 a tátovi 39 a ty vztahy nikdy nebyly výborné. Už měli prostě úplně jiný pohled na život.

 • Ve dvaceti bylo fajn mít o generaci starčího partnera. Ve srovnání s těmi dvacetiletými se uměl chovat v posteli i v restauraci. Měl zkušenosti, nápady, přehled, humor… Ale partnerský život si s ním neumím představit ani teď. Myslím, že na to, aby měla ženská třeba o 30-40 let staršího chlapa musí mít žaludek (nebo možná spíš nemít? :-)) a nebo musí mít úchylku… Ale proti gustu…
  Zrovna tento týden jsem četla, že manželka (30 let) režiséra Menzela (70 let) je ve 3. měsíci…

 • starší muži jsou většinou zajištění,mají dobrou práci,dům,byt,auto, a hlavně mají přehled,mají styl,mají ujasněno co od života chtějí, ví jak se o ženu starat a že vztah se musí budovat každý den.

  na druhou stranu jsou pohodlnější,mají své rituály,nemíní se měnit,někdy už mají dospělé děti a další nechtějí a nebo když ano tak jen na dívání-bez péče…

  mám stejně starého partnera a jsem ráda za jeho přístup k synovi-hrají si spolu jako dvě děti..na druhou stranu je zodpovědný,má dobrou práci.
  Péče o domácnost,pořádek a nebo nějaká naše výročí už ovšem musím ohlídat já…takže mám svého drahého,spolehlivého,který chodí z práce domů a věnuje se dítěti..ale sem tam nějaká galantnost a pozornost,tak typická pro staršího partnera by mi nevadila..no co už:-))) K

 • andreahla

  Moji rodiče mněly děti když mámě bylo 28let a tátovi 34-dobrý věkový rozdíl.Já si myslím že mladé ženy si hledají starší muže za účelem dobře se vdát.Podívejte se na známe osobnosti v českém uměleckém a politickém světe-Karel Gott a jiné celebrity.Mne osobně se starší muži nelíbi a proto mám stejně starého muže-31let.

 • Stará vojna

  Vzpomínám další případ. Rozvedená praporčice s dospívající dcerou si oblíbila pohledného druhoročáka o 17 let mladšího, vzali se a měli spolu synka. Dcera se vdala a odstěhovala. Otci se ve stínu manželčiny uniformy dobře žilo, byl malířem pokojů, řídil auto a měl výtvarný talent uplatňovaný kutilstvím, co se líbilo i manželce. Jenže po čase se otec začal ohlížet po mladších. Když syn dorostl a oženil se, manželka odešla do důchodu a on se s ní rozvedl. Říkalo se, že chodil synovi za ženou.
  Ono to nejspíš bude také v tom věkovém rozdílu. Obyčejně se toleruje věkový rozdíl manželů do 12 let.

 • vicikovka

  Moji rodiče, když jsem se jim narodila bylo 39 – mamince a 51 – tatínkovi. Nikdy jsem se za ně nestyděla a moji rodiče (nádražáci tělem i duší :-D) spolu rozhodně nebyli z vypočítavosti. Jednoduše si rozumněli. Sestry mají také o dost starší partnery, jen já jaksi „kazím“ průměr :-))), můj muž je pouze o 2 roky starší než já.

 • Stará vojna

  Tohle téma znám. Jeden 60ti-letý kamarád měl již ženatého syna, když ovdověl. Plný energie se znovu oženil se 40ti-letou ženou a měli spolu synka. Pečlivě se o něho starali, byl technicky nadaný a dělal jim radost. Paní pracovala jako správcová panelové svobodárny ČKD a manžel si v důchodu našel práci v kanceláři na plný úvazek; k udržení vitality denně s pejskem prochodil po okolních stráních až 2 hodiny. Syn zatím odrostl, pracoval v ČTK a v té době mu matka náhle zemřela. Nechtěl zůstat s již nemocným otcem, kterému táhlo na 80 let, už si s ním nerozuměl. Našel si přítelkyni, otce odvezl k známým na venkov a do jeho bytu si nastěhoval přítelkyni. Když se otec vrátit domů, rozčílil ho a dal do blázince, kde se usoužil a zakrátko všemi opuštěn zemřel.

  Jiný aktivní cca padesátiletý svobodný důstojník žil v domku po rodičích se zahrádkou u Hradce Králové a na pracovišti se mu vnutila asi 19ti-letá skladnice, se kterou se z lásky oženil. Předpokládám, že mohla být spokojená; byla vlastně nadosmrti zaopatřená voj. důchodem po manželovi a domkem. Víc o nich nevím.

  Když zhodnotím článek p. Ing. T. Balcara a vlastní poznatky, nevidím na pozdním manželství nic moc pozitivního, spíš vypočítavost mladé manželky a stud dítěte za staré rodiče.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist