Taková normální žárlivost

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Po letech praxe v manželské poradně mohu prohlásit, že s vysloveně patologickou žárlivostí psycholog nehne. Pro partnera je nejjistější rozchod, pro žárlivce je určitou nadějí psychiatrická léčba. Jaké případy tedy mají šanci na úspěch?

Obavy ze ztráty milované osoby, které se projevují jako žárlivost, má mnoho tváří a působí s rozličnou intenzitou. Velmi rozdílný může být i obsah lásky, jež je takto ohrožena. Vysloveně patologická žárlivost je doprovázena bludem o nevěře protějšku – a z definice bludu vyplývá, že je nevyvratitelný.

Patologické rysy však dokáže mít i reaktivní žárlivost nastupující ve chvíli, kdy k nevěře prokazatelně došlo. Žárlivci se zhroutil svět natolik, že i po letech považuje tuto událost za tragédii prvního řádu. Neustále se k ní vrací, a to i v situacích, kdy je zjevné, že opakování nevěry je nemožné nebo silně nepravděpodobné. Možnosti nápravy takového vztahu jsou velmi malé. Výjimečně se však zdařit může.

Co je ještě normální?

Situační žárlivost, která se objevuje ve chvílích, jež konkrétně ohrožují vztah nebo jeho vývoj, můžeme označit za normální. Je běžné žárlit, když protějšek sdělí, že jeho srdce patří jinému, když je přistižen v intimní situaci anebo v situaci, která se tak jeví, eventuálně po nálezu podezřelých indicií, například vzkazů zapomenutých v oblečení určeném k vyprání či náhodně objevených v mobilu.

Na rozdíl od utkvělé představy se mylné přesvědčení o nevěře vysvětlit a vyvrátit dá. Pokud jsou partneři schopni spolu hovořit, stačí mnohdy pár minut. Racionální argumentaci žárlící partner posléze přijme a jeho žárlivost pomine. S případnou pomocí psychologa tomu bývá i tehdy, kdy k nevěře sice došlo, ale již skončila. Zvýšená nejistota s občasnými poryvy žárlivosti může přetrvávat týdny, výjimečně i měsíce. Po roce se dotyčný už k inkriminované situaci zpravidla nevrací. Pokud ano, pak zcela výjimečně a s jistým nadhledem. Ke zklidnění a zkvalitnění manželství mnohdy pomáhá, když žárlící osoba pochopí (třeba za pomoci psychologa), jak funguje mechanismus takzvaného SOS mimomanželského vztahu. Jím totiž partner říká: Všímej si mě, než bude pozdě!

K rozpoznání normální žárlivosti od rizikovějších forem můžeme využít následující vodítko:

Méně žárliví chápou žárlivost spíše jako známku osobní nejistoty, žárlivější jako známku opravdové lásky.

Jak zvládnout záchvat žárlivosti

Američtí psychologové Glen White a Paul Mullen vytvořili jakési desatero, s jehož pomocí lze zvládnout běžnou situační žárlivost a obnovit důvěru v partnerském vztahu. Přidávám k němu pár praktických postřehů ze své poradenské praxe.

1. Zpochybnit iracionální přesvědčení a domněnky.
Hned v prvním bodě se ukáže zásadní rozdíl mezi normálním a patologickým žárlením. Patologický žárlivec s vámi bude diskutovat jakkoli dlouho, s velkou chutí a zaujetím pro věc. Nenechá se ale přesvědčit. Maximum, jehož lze dosáhnout, je „ano, ale…“.

2. Zlepšit komunikační schopnosti.
Normální je o problémech hovořit ve vhodný čas, na vhodném místě a s vhodnými lidmi, tedy s těmi, jichž se situace týká. Patologický žárlivec se svým problémem zaobírá neustále a je schopen o něm hovořit prakticky kdekoli a s kýmkoli, samozřejmě včetně vlastních nezletilých dětí. Naprosto přitom nebere ohled na to, co jsou či nejsou schopny vnímat a pochopit. Ať už jdete společně kamkoli, nikdy si nemůžete být jisti, že toto téma nenastolí. Často přitom používá vulgárních nebo alespoň šťavnatých slov. I „normální žárlivec“ může udělat komunikační chybu a zachovat se nevhodně. Je ale schopen si ji uvědomit a v rámci možností se ji snaží napravit…

Psychologie Dnes 11/2008
Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie Dnes, vydává Portál

Napsal/a: PhDr. Tomáš Novák

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Dobrý večer,předchozí anonymní článek je ponekud psaný zmateně.Ta paní anonymní si spletla téma.Hovoříme zde o žárlivosti a ne nevěře.
    Ano,souhlasím se zdravou žárlivostí,takové to jemné popichování a hned to obrátím v žert,ale chorobně žárlivý muž,to je peklo na zemi.Zažila jsem to a nikomu bych to nepřála.Při tom to byl velice inteligentní muž,šikovný,vše doma spravil,vymaloval,uměl skvěle vařit,ráno,než jsem vstala měla jsem na stole snídaní,dopoledne jsem si mohla v klidu uklízet a on uvařil,bavilo ho to,uměl se skvěle postarat o rodinu,ve společnosti byl zábavný,takže ta chvíle s ním mi stála za to,je mi líto,ale musela jsem od něj utéci,nebot byl tak chorobně žárlivý až mne s tím málem připravil o rozum a zdraví.Nesměla jsem s kamarádkama na kávu alespon 1krát za měsíc a když jsem si to vyprosila,stále mne bombardoval SMS zprávama a telefonoval.Nesměla jsem za dětmí,pochopitelně,že jsem jezdila,ale pak se mnou nemluvil,nesměla jsem na návštěvu za sestrama-též jsem jej přesvědčovala,že to jsou mé sestry a já chci s nimi být v kontaktu,ne jenom telefonickém.Jednou jsem přespala u své sestry,muži jsem to předem oznámila a on mne hrubě urážel SMS zprávama,ráno si pro mne hned přijel a doma na mne čekalo překvapení-rozřezal mi všechno oblečení,všechny boty.Zbyly mi věci jen pár kousků v sušárně našeho domu a co jsem měla na sobě.Též žárlil na všechny lidi u mne v práci.Musela jsem nosit omluvenku od vedoucí,že jsem se zdržela,nebot jsme měli zákazníky a musela jsem si dodělat práci.Zničil mi všechny fotografie mých dětí a známých,samé urážky a kopance.Druhý den plakal a omlouval-já vím,jsem lump,odpust mi to prosím lásko moje,už to nikdy neudělám.A já stále odpouštěla,ale vše se opakovalo nanovo,urážel mne pak i před přáteli,kdokoliv se na mne podíval nebo slůvkem promluvil,odnesla jsem to domahrubými urážkami a výpraskem.Po operaci pateře jsem odjela do lázní.Snad 100krát za den volal a psal,běda,jak jsem hned neodpověděla.Tak mi ty lázně znechutil,že jsem chtěla požádat lékaře o předčasné propuštění.A mohla bych uvádět příkladů do nekonečna.Nakonec jsem od něj bez varování utekla,vše mu nechala,hlavně,abych měla klid,pak jsem se z toho složila.Stále jsem hledala chybu v sobě,proč se mne tak chová?Jsem pracovitá,čistotná,pěkná,rodinný a pohodový typ,komunikativní,snesla bych hodnému muži modré z nebe.Říkám NE!chorobné žárlivce ani náhodou i kdyby byl poslední na světě,takový člověk se těžko dá vyléčit,raději odejděte,nebo Vás to zničí a pak již nebudete mít sílu odejít.

  • Anonymní

    Já už ani nemám názor,jen zkušenost a to co si přečtu.čtu,že se žárlivci se nedá žít,proto se vyhybám vztahům.Nechci nikoho trápit a odborníci a´t si říkaj co chtěj.přistihla jsem svého manžela,ještě si to vše pikantní nafotil.V druhém vztahu jsem se neuchránila a sklouzla do lásky k ženatému muži.Ten mi předvedl,že ačkoli mi tvrdil,že se svou ženou nespí,předvedl ukázkový sex za zdí,se všemi vzdechy atd.Myslela jsem,že si něco udělám,to je šílená bolest,jsem pitomá, snad je omluvou že láska a rozum jsou dvě různé věci.Teď mi sem chodí,vyhazuju ho,a on stále chodí a chodí.Vždy mu otevřou děti,které ho milujou,jejich táta o ně nejeví zájem a nakoupil jim drahé věci k Vánocům.Jak se ho zbavit.Já mu nevěřím.I když pořád slibuje,bombarduje zprávami.To se mám zase stěhovat přes celou republiku?Já už nemám sílu a víru…….maja

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist