Statistiky: Ženy často zneužívají domácí násilí v boji o děti

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

trnyMnoha otcům v České republice dochází trpělivost. Už nechtějí jenom přihlížet, jak je manželka nebo exmanželka svými vymyšlenými obviněními ponižuje a připravuje o podíl na výchově dětí.  Vyplývá to ze zkušeností policistů a soudců, před kterými se otcové přestávají stydět a na své případy otevřeně upozorňují. Zjistila to výzkumem agentura Commservis.com, která prováděla několik měsíců kvalitativní a kvantitativní mapování situace v oblasti domácího násilí.

„Ženy přišly na to, jak relativně jednoduše připravit muže o nárok na děti. Vymýšlejí si domácí násilí, udávají na policii a dost často jim to prochází. S tím se ale už muži nadále nechtějí smiřovat,“ říká šéf sociologického týmu Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com, který se zabývá komplikovanou rodičovskou problematikou z pohledu mužů, kteří vytáhli do boje za základní lidská práva dětí na rovnocennou výchovu oběma rodiči.

Policisté totiž mezi skutečnými případy domácího násilí každoročně evidují stovky případů, kdy si ženy obvinění z domácí tyranie pouze vymýšlí, aby muže záměrně poškodily. Většinu smyšlených případů pak spojuje jeden charakteristický znak. Obviněný a údajná oběť jsou v rozvodovém řízení a čekají na rozhodnutí soudu o svěření dětí do péče. Cílem matky je tak naprosto izolovat dítě od otce a omezit styk otce s dítětem na minimum.

„Velkým problémem v českém prostředí jsou předsudky a nezájem objektivně posuzovat jednotlivé případy. Oficiální sociologické statistiky v České republice obecně nadržují ženám, které se automaticky v souvislosti s domácím násilím stávají oběťmi,“ otevřeně kritizuje přístup dotčených orgánů a institucí Aleš Hodina, který je zakladatelem webového serveru Střídavka.

Zahraniční průzkumy: Domácí násilí je padesát na padesát

Veškeré sociologické výzkumy z celého světa však potvrzují, že ženy jsou vůči partnerům stejně agresivní jako muži. Rozdíl je pouze v tom, že muži se někdy uchylují více k fyzickému teroru a ženy k psychickému, který se hůře prokazuje a nezřídka je také příčinou následného partnerova fyzického útoku. Ještě výmluvněji hovoří americké výzkumy mezi mladými dvojicemi, na nichž se podílelo Národní centrum pro prevenci a sledování úrazů.

„Téměř ve 24 % všech vztahů je nějaké násilí a v polovině (49,7 %) z nich se jedná o vzájemné násilí. V jednostranně násilných vztazích jsou pak pachateli ženy ve více než 70 % případů. Mimochodem, toto číslo nápadně připomíná podíl rozvodů, které iniciují ženy,“ dodává Hodina s tím, že pokud se muži nezačnou o svá práva aktivně hlásit, pohled většinové společnosti na domácí násilí v českém prostředí se v blízké době nezmění. Vyzývá proto muže, aby se nebáli proti křivým obviněním a za svá práva na děti bojovat a případy zveřejňovat v médiích a na internetu.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Všude pišete ře muž mlati řenu ale ono je i to ře i řeni mlati muře zařivam to pořat u meho syna a ja nevim co mam delat sin mi řika ře se nemam do toho plic syn si treba jde zabehat a kdis prijde tak ho zena zmlati trva to us 4 roki nejhorsi je na tom je re meho syna mlati pred ditetem syn od ni nechce odejit kvuli synkovi a ja se trapim a nevim co delat poradte mi dekuji Anna

 • Anonymní

  Je mi zle. Můj manžel je také ten ublížený, co umí dělat psí oči a za všech okolostí je ten Pan Úžasný – já ta mrcha, co rozbila rodinu. Je mi zle, psychicky na dně, stále se mi chce zvracet, při myšlence na to, jak to u nás doma bylo se rozklepu, v práci se snažím a pracovat prostě nejde… Tohle tady někdo myslí doopravdy vážně, že si ženy vymýšlejí? Vědí vůbec, co to je za hrůzu odhodlat se odejít od takového Pana Úžasného????? Co si ta žena s sebou odnáší? Není nikdo, kdo by mi mohl pomoci, vždy na to budu sama.. a roky se budu vzpamatovávat – jestli se někdy vzpamatuji, zamyslete se nad tím alespoň, prosím…

 • Lien asi chápu proč máš takový názor..něčím sis prošla a tak se to v tobě úročí.Bohužel i já znám pár žen,které umí chlapovi udělat ze života peklo a ten přijde nejen o domov,ale i o dítě,třeba jen proto,že žena se znovu zamilovala a nehledí napravo nalevo nebo jen proto,že je to opravdu pomsta za to,že si dovolil ji opustit ať už z jakýkkoliv důvodů.Tímto se nezastávám hrubiánů,násilníků atd..
  P.S ať už jsou důvody rozchodu jakékoliv, stejně to odnesou děti,když se rodiče nejsou schopni se opanovat a řeší problémy skrz děti nebo ránama pod pás,a to mi na tom všem přijde nejsmutněší:-(

 • Lien

  No mně je z tohoto článku tedy hodně smutno, to snad není ani možné. Mám z něj skoro pocit, že jestli ženu chlap mlátí, dělá dusno v rodině, je sprosťák a hrubián a nezřídka vše před dětmi, tak to chudáček dělá, protože ho žena psychicky týrá. A pak takový namísto aby „stáhnul ocas“ a byl rád, že není v kriminále ještě nárokuje péči o děti? Fuj, kam ten svět spěje, něco takového snad už ani člověk nemůže nazvat CHLAP.

 • Anonymní

  Nu a k tomu si pripocteme odpor feministek proti stridave pec, ve kterem hraje vymluva na domaci nasili hlavni roli. Viz:
  http://www.profem.cz/clanky/?x=2272823

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist