Sourozenecká rivalita

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Pokud se vám narodilo druhé dítě, vaše batole bude prožívat smíšené pocity. Následuje několik rad, jak co nejvíce omezit sourozeneckou rivalitu při narození druhého dítěte a v průběhu prvních let.

Batole na sourozence připravte. Než miminko přijde na svět, zkuste batoleti vysvětlit, jak se váš společný život změní po narození jeho brášky nebo sestřičky. Řekněte mu, že už bude „velký kluk (velká holka)“ a umí různé věci, které miminko ještě nedokáže. Prohlížejte si knížky o miminkách, připravujte společně oblečky, dětský pokoj atd.

Mějte pochopení pro smíšené pocity. Batole může mít na jednu stranu z miminka radost a chovat se k němu hezky, ale na druhou stranu si může připadat přehlížené, a v důsledku toho bude smutné, žárlivé a rozladěné. Po několika týdnech bývá často zklamané, že miminko jen pláče a spí a že si s ním nemůže hrát.

Dávejte batoleti dárky. Když k vám přijdou hosté, často přinesou dárek jen pro miminko, a pro starší dítě ne. Pro takové situace pro něj mějte připravený dárek (můžete říct, že je od miminka).

Vyhraďte si čas jen pro batole. Po narození miminka se snažte určitý čas trávit jen s vaším batoletem. Můžete si společně zajít na oběd nebo do kina, zahrajte si společně hru nebo se projděte a povídejte o věcech, které ho zajímají.

Mějte se na pozoru. Batole může dávat miminku najevo svou náklonnost, stejně tak může vůči němu prožívat i negativní pocity nebo s ním zacházet neopatrně. Nechte batole, ať vám s miminkem v rámci svých možností „pomáhá“, ale mějte se stále na pozoru, abyste mohli zabránit případnému problému.

Učte batole správnému zacházení s miminkem. Ukažte batoleti, že miminko samo neudrží hlavičku, neumí si vzít hračku, napít se nebo najíst ani se překulit. Předveďte mu, co všechno od vás kojenec potřebuje.

Požádejte batole o „pomoc“. Požádejte batole, ať vám pomůže sledovat, co miminko právě potřebuje. Mělo by se nakrmit, přebalit, více zabalit do deky, uložit ke spánku? Třeba by se mu líbila písnička nebo barevné věci, na které by mohlo koukat. Jak se batole postupně naučí rozeznávat potřeby svého malého sourozence, bude na sebe hrdé a posílí se tak jeho ochranitelské city.

Buďte opatrní. Jak miminko roste, dávejte pozor, abyste od svého staršího dítěte nežádali příliš mnoho. Pamatujte, že je to stále batole s odpovídajícími potřebami.

Snažte se předcházet problémům. Zkuste se aspoň částečně připravit na blížící se situace, kdy mladší dítě začne staršímu brát hračky a bořit jeho stavby z kostek. Vysvětlete svému prvorozenému, že některé hračky bude mít se svým mladším sourozencem společné, ale že si může vybrat pár oblíbených, které dáte zvlášť.

Nechte děti, ať si problémy mezi sebou řeší samy. Při tahanicích mezi vašimi dětmi se raději držte trochu stranou. Většinou si neshody vyřeší samy během několika minut.

Jedná se o ukázku z knihy 333 nápadů pro život s batoletem, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Jak jste se sourozeneckou rivalitou vypořádali vy?

Napsal/a: Penny Warner

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Danniella

    Taky se mi nelíbí, když slyším pořád „on je malý, on je mladší“ atd. Asi nejtěžší mi připadá, když jsou od sebe děti jen 1 rok, to starší je ještě hodně malé na chápání souvislostí.
    U nás to zatím taky není aktuální. A jestli bude, tak syn bude už docela rozumný a bude to záležet na nás. Tak uvidíme.

  • zurafa

    My máme holčičky od sebe 2 a třičvrtě roku. Tu starší jsme na miminko připravovali už asi od 3. měsíce těhotenství. Vždycky večer, když šla spát, tak dávala miminku dobrou noc, později zkoušela, jak mimi kope, apod. Od 2. trimestru si s náma prožívala různé ježdění po doktorech (spíš jí musel někdo hlídat, než že by s náma přímo jezdila), ale věděla, že její sestřička nebude mít úplně správný tvar hlavičky (jinak je úplně v pořádku, i když po dvou operacích a třetí ji ještě čeká, má 1r a 7m). Teď už se spolu nahánějí po bytě a jedna na druhou nedá dopustit. Samozřejmě jsme prošli i žárlícím obdobím, ale to je snad normální.

  • bokul

    V každé rodině to jistě probíhá individuálně a především jinak. U mého bratra mi vadilo, že starší jeho syn „mohl za všechno“ – i když skutečným viníkem byla jeho mladší sestra. (děti jsou od sebe 4 roky)

    Se stejným věkovým rozdílem mají děti i můj švagr a švagrová a ačkoli jsme měli pocit, že starší syn to bude nést těžko – chová se k malé moc pěkně a dál žije v tom svém světě.

  • Bohužel máme jedináčka ,takže soupeření u nás není.Hezký den.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist