Romantická láska znamená chovat se k milenci jako k cizinci

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

V každém vztahu tráví lidé jistou dobu společně a jistou dobu odděleně. Jakmile se sejdete na schůzce nebo i večer doma, měli byste si uvědomit, že se nescházíte se stejným člověkem, s nímž jste se ráno nebo před týdnem rozloučili. Je to nesmírně důležité: všichni se neustále měníme, nikdo není stejný, jako byl před hodinou.

Nejdůležitější součástí láskyplného vztahu je umění pozorovat, poslouchat, vnímat a cítit člověka, který je právě vedle vás, a zjišťovat, jaký je právě teď. Otázku „Jak se máš?“ tedy musíme klást neustále a s upřímným zájmem.

Pokud to neděláme, spoléháme se na neaktuální informace a náš vztah se brzy rozklíží.

Budete-li čekat, že partner bude stále stejným člověkem, narazíte patrně na potíže. Možná se vyplní i nepříznivá očekávání. Jeden muž to popsal slovy:

Blíží se čas, kdy chodíme spát. Celý den jsem měl pocit, že dnes večer se chci pomilovat s manželkou. Celý večer sleduji, zda je „dobrá“ (odpovídá mým nadějím a mé představě o vstřícné a žádoucí partnerce), nebo „špatná“ (nesplňuje moje představy). Reaguji na ni podle toho, jak ona přistupuje ke mně. Když je nejistá a nereaguje na moje touhy, jsem nepřátelský. Kriticky reaguji na každý náznak toho, že nesdílí moje touhy (například na její běžnou poznámku „Páni, dnes jsem ale unavená). Žena vycítí můj nesouhlas, začne být napjatá a stáhne se do sebe. Moje myšlenky typu „Chci se s ní pomilovat a mám pocit, že dnes z toho nic nebude“ nepřispívají k důvěrnostem. Zpočátku sliboval večer různé možnosti, ale nyní zbývá jen jedna.

Partneři se často vzájemně natolik přizpůsobí, že vnímají jemné náznaky, jimž nikdo jiný nerozumí. Některým párovým rozhovorům by náhodný pozorovatel v žádném případě nerozuměl. Partneři například mluví o tom, který televizní pořad budou sledovat, ale zároveň mezi nimi probíhá výměna názorů na jejich dlouhodobé sexuální dohody.

„Dnes večer není v televizi nic zajímavého.“ (Kromě tebe, miláčku…)
„Ale ne, něco tam přece jen bude.“ (Úsměv!)

Nebo jinak…

„Nepůjdeme si lehnout? (Nechtěl bys… však víš co…)
„Podívám se ještě na ten film.“ (Dnes večer ne, Josephino.)
„Neviděli jsme to už? Dávají to dost pozdě.“ (Tebe už to se mnou nebaví…)

A tak dále.

Jiné problémy nastávají, když se naopak některý z partnerů chová přehnaně „vstřícně“ jako sexuální sociální pracovník:

Někdy se natřásá a je sexy, ale já vím, že to nemyslí doopravdy. Snáším to, a někdy je to příjemné, ale jindy se mi to vlastně vůbec nelíbí, protože mám pocit, že se mnou jedná moc blahosklonně. Připadám si jako děcko, a ne jako žádoucí chlap. Nebo ji začnu podezřívat – proč mi maže med kolem pusy?

Předstírání sexuálního zájmu stejně jako předstírání orgasmu je dost smutné. Sexuální pronikání bez citového zaujetí je obzvláště sebezničující.

Neznamená to, že musíte vždy čekat, až budete oba mít stoprocentní zájem o sex. Je možné chovat se přirozeně a zároveň dávat najevo řadu sexuálních reakcí: některé situace dokonce ani nevyžadují úplný pohlavní styk, ale spíše rozkošnické radovánky v podobě něžných, hravých, ospalých, nebo naopak rychlých a bouřlivých dotyků. S penisem a vaginou lze dělat mnoho hezkých a příjemných věcí. (Fejetonistka Julie Neville používá výraz „pohlavní dotyk“.)

Těhotenské obavy, zdravotní potíže a nedostatek energie vyžadují jistou vynalézavost, a nikoli nevšímavost. Dělejte to, co považujete za správné, ale hledejte rovnováhu s partnerovými představami.

Svět se nezboří

Většina párů si čas od času uvědomí, že žijí celé týdny, ba dokonce měsíce bez sexu. Je důležité vědět (zejména pro muže), že bez sexu neumřete. Intenzita pohlavního života se mění a je to něco jiného, než když sexua­lita zcela vymizí. Rozhodně je dobré zjistit, o který z obou případů se jedná! Máte-li potíže se sexem, obvykle vázne komunikace i v ostatních oblastech vašeho života. Zaměřte se na to.

Pokud se oba partneři cítí dobře a mají se rádi, jejich pohlavní život neskomírá. Nezapomínejte, že součástí romantického vztahu a hromadění milostné energie je také zalíbení, pomoc s domácími pracemi, péče o děti, večerní čtení pohádek i telefonování domů v polední přestávce. Milostné hrátky vrcholí v ložnici, ale málokdy tam začínají. Pokud právě dnes stojíte o milování víc než váš partner, usnadníte si situaci, když uložíte děti, uděláte večerní domácí práce a postaráte se o to, aby váš partner nešel do postele bez špetky energie.

Jená se o ukázku z knihy Deset tajemství lásky.
Vydalo nakladatelství Portál.

Napsal/a: Steve a Sharon Biddulphovi

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Tohle je krásná knížka… asi před rokem a něco jsem přesně z téhle knížky sem na VD vypisovala deset pravidel pro spokojené soužití – a myslím na ně stále, mám je v hlavě….. přijdou mi pravdivé a přesné.
  No a poslední odstavec je fakt trefný 🙂

 • Lien

  Pěkný, pravdivý článek. Mě se nejvíce líbí poslední odstavec. Myslím, že chlapi to berou jinak, že chtějí sex, i když vztah pokulhává a ženy potřebují mít vztah pěkný a sex jako třešničku na dortu, nebo raději nic. I když možná to neplatí všeobecně, u mě ale ano.

 • Předstírání sexuálního zájmu, potažmo i orgasmu je moc smutné…

  Přesně tak! Nikdy bych před partnerem nic nepředstírala. Buď je chápavý a tolerantní nebo nemůže být můj. Vždyť chlapi chtějí sex většinou častěji, než ženy, které mají daleko více povinností.
  Nechtěla bych být s mužem, se kterým bych si po této stránce nevyhovovala, ale to snad každá, ne? 🙂

 • pěkné a pravdivé.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist