První chvíle spolu

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

515055_closeup_picture_of_a_mother_kissing_her_infantPo příchodu z porodnice nastává mezi rodiči a dítětem období vzájemného seznamování. A to není tak samozřejmé, jak by se na první pohled mohlo zdát…

Dítě se musí samo vyrovnávat s nároky nového životního prostředí. Krev, kterou dosud dostávalo plynule a nepřetržitě pupeční šňůrou z matčina těla, se nyní okysličuje plícemi. Dítě musí udržovat úroveň vlhkosti, kterou mělo dříve zajištěnu plodovou vodou. Potravu nyní přijímá ústy, a to přerušovaně a v určitých intervalech. Nestrávené zbytky musejí z těla ven. Samo také udržuje tělesnou teplotu, a to ve velmi úzkém rozmezí několika desetin stupně. A ovšem, učí se spát a bdít, přecházet z klidu do aktivity a z aktivity do klidu.

Časná komunikace

V prvním měsíci života se tedy dítě vyrovnává s nároky života na světě mimo ochranné stěny mateřského těla. Ve druhém měsíci už je na světě jako doma. Už poznalo, že tu jsou „jeho lidé“, kteří spolehlivě reagují na signály jeho úzkosti a nepohody. Že je tu mateřská náruč, která skýtá teplo a ochranu. Že u matky najde zdroj potravy, o niž stačí jen se přihlásit.

Před měsícem vstoupilo do lidského světa. A vstoupilo tam s výbavou, která mu umožňuje dorozumět se s ním a najít si v něm své místo. Ve druhém měsíci života už začíná této výbavy užívat. A je nesmírně důležité, aby na to jeho rodiče a všichni ostatní byli připraveni.

Víme, že dítě vidí a slyší už dlouho před narozením. V prvním měsíci jsou jeho reakce na zrakové a sluchové podněty ještě neurčité a nevyrovnané. Ve druhém měsíci jsou však pohledy dítěte určitější a zaměřenější. Přibližně od šesti týdnů se už čím dál častěji stává, že dítě zrakem zachytí matčiny oči a svým pohledem na nich chvilku vytrvá. Už se tedy na matku dívá – a vidí ji!

Protože dítě je nyní skoro stále v pohybu, hlavička se mu každou chvíli někam vychýlí a zrakový kontakt se ztratí. Jestliže se ale lidský obličej v náležité vzdálenosti zase přiblíží, je skoro jisté, že se na něj při nějakém dalším pohybu znovu podívá. Lidský obličej má pro ně zvláštní přitažlivou sílu. Tato přitažlivost nemohla být ovlivněna žádným předchozím učením ani žádnou zkušeností. Můžeme tedy usoudit, že je dítěti „vrozena“ a patří do obecně lidské výbavy, s níž na svět přišlo.

Usměj se na mě

Na konci druhého měsíce se zpravidla objeví ještě další jen a jen lidský komunikační prostředek – úsměv. Ve třetím měsíci už jím dítě vládne zpravidla docela suverénně. Proto pozor! V případě, že se u dítěte ve třetím měsíci úsměv neobjevuje, mohlo by to znamenat vývojové opoždění nebo jinou vývojovou poruchu.

Zvířata dovedou projevovat veselost a radost ze života, ale úsměv má jen člověk. Není to však znamení veselosti. Tím bude až smích, který se u dítěte objeví přibližně o dva měsíce později a který rovněž patří do specificky lidské komunikační výbavy. Úsměv je znamení vztahu, znamení příjemného naladění z přítomnosti někoho známého, znamení pocitu jistoty, bezpečí a pohody v blízkosti tohoto známého. A o dva měsíce později už bude zřetelným znamením radostného znovupoznání „mateřské“ osoby. S významem: „Vítám tě, mám tě rád, je mi dobře, když jsi tu!“

Děti a my, 6/2008
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Zdeněk Matějček

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Úsměv a komunikace především. Ano, ano, ano, funguje to ve všech vztazích. Za nějtěžší v životě považuji tohle ztratit a znovu nabýt. Zažila jsem to.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist