Průvodce náhradním rodičovstvím

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině, Pomoc

Knížka má sice jiný název, nicméně je to opravdu detailní průvodce náhradním rodičovstvím, a to ve všech jeho směrech, oblastech a asi i ze všech možných úhlů pohledu  – z pohledu rodičů, dětí, širší rodiny, učitelů, přátel a okolí. Zkušená pěstounka, autorka knihy „Domov je místo, odkud tě nevyhodí“ a předsedkyně sdružení „Děti patří domů“, je zárukou kvalitních informací k tomuto tématu.

MUDr. Dagmar Zezulová má jistě k tématu pěstounství co říci – sama je pěstounkou čtyř dětí a jako předsedkyně sdružení „Děti patří domů“ je v pravidelném kontaktu s dalšími pěstouny a osvojiteli. Její knihu Pěstounská péče a adopce vydalo nakladatelství Portál v letošním roce. Kniha je určená nejen pro současné nebo budoucí pěstouny a osvojitele, ale i pro odborníky, kteří se s touto problematikou v praxi setkávají. Já osobně bych ji doporučila k přečtení hlavně učitelům, kteří mají nebo budou mít ve třídě dítě v náhradní rodinné péči. Učitel je totiž další  osobou v životě dítěte, která významným způsobem ovlivňuje jeho život a přístup k němu. Na pedagogické fakultě učitelé informace o této problematice nemají možnost žádným způsobem získat a i když formy NRP znají, reálné projevy těchto dětí nemají z teoriemi většinou nic společného.

Knížka je přehledně strukturovaná a provází nás od úplných počátků – tj. od rozhodnutí pro náhradní rodičovství až po všechna zákoutí této péče o děti, které v náhradní rodině mohou nastat. V každé kapitole jsou vždy prezentovaná fakta nebo vysvětlené zákony vztahující se k prezentované problematice, které doplňují osobní zkušenosti autorky nebo příběhy dalších pěstounů. Možná je trochu škoda, že autorka změnila jména svých přijatých dětí, popisuje jejich příběhy a přitom se jmenují jinak než je tomu v její předchozí knize. Pokud čtenář čte tyto knihy po sobě, působí to přece jenom trochu divně.

Z mého pohledu je v této knize důležité to, že se autorka nebojí odkrýt i různé nepříjemné situace a nepříjemné chvíle, které můžeme s přijatými dětmi zažívat. Nemá smysl nasazovat si růžové brýle a tvrdit, že přijaté děti jsou jenom úžasné a pod naší péčí vzkvétají. S pěstounstvím (a i s adopcí) se pojí řada očekávaných i zcela nečekaných problémů, které mohou náhradní rodiče zaskočit a o kterých si nemají v podstatě s kým popovídat, pokud nemají mezi přáteli také nějaké pěstounské rodiny. Je tedy rozhodně osvobozující si něco takového přečíst a uvědomit si, že nejsme povinni od přijetí dítěte zažívat pouze pocity nadšeného štěstí, ale že máme právo i na negativní emoce.

V knížce najdete informace o specifických problémech dětí vyrůstajících v ústavech, o dětech jiného etnika nebo s určitými handicapy, o častém dysociálním chování těchto dětí, ale také o pozici pěstouna ve vztahu ke státu, o syndromu vyhoření, o partnerském vztahu náhradních rodičů, o dalších formách náhradní rodinné péče u nás i ve světě a mnoho dalšího. Na konci knihy je ještě k dispozici takový přehled náhradní rodinné péče od A do Z.

Velmi zajímavé jsou postřehy samotných dětí, které vyrůstají v náhradní rodině a to také v souvislosti s chystanou profesionalizací pěstounské péče u nás. Přijatá dcera paní Zezulové se vyjádřila na dotaz, zda by chtěla žít v rodině, kde jsou pěstouni profesionálové, takto:

Tak to bych určitě nechtěla! To bych zrovna mohla zůstat v děcáku! Nakonec skoro všichni vychovatelé tam byli rodiče – jenže rodiče někoho jiného! Kdybych byla v rodině, kde budou rodiče NĚKOHO JINÉHO, tak to bych byla mnohem nešťastnější než v tom děcáku, kde jsou na tom aspoň všichni stejně.“

Knížka je výbornou kombinací přehledně podávaných a praktických informací k tomuto tématu a autentických zážitků a příběhů z reálného života. Věřím, že bude přínosem pro pěstouny, osvojitele a i širokou veřejnost a že přispěje alespoň trochu k většímu pochopení, čím náhradní rodiny a především náhradní děti celý svůj život procházejí a jakým problémům při tom čelí.


Pěstounská péče a adopce

Vydalo nakladatelství Portál

Autor: MUDr. Dagmar Zezulová

Počet stran: 200
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-262-0065-9
Vyšlo: 2012

Knihu Pěstounská péče a adopce si můžete objednat například zde.


Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist