Pomoc, nerozumím si s rodiči

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině, Výchova teenagera

Dospívající mají často pocit, že rodiče nemají čas na jejich názory, stesky, problémy. Také mají často pocit, že rodičům vadí. Při nejlepší snaze se dostávají s rodiči do každodenních konfliktů. Někdy provokují rodiče záměrně, ale někdy je tyto konflikty trápí a mají pocit, že ať dělají, co dělají, všechny pokusy o domluvu končí rozčilením rodiče a další napjatou atmosférou.

Stejně jako jsme se skupiny dospívajících ptali na učitele a na to, co jim na učitelích vadí, ptali jsme se i na jejich rodiče. Nyní si povíme, co dospívajícím na rodičích nejvíce vadí a jaké otázky rodičů je nejvíce rozčilují.

Mezi deset nejčastěji uváděných nejhorších věcí týkajících se rodičů patří:

  • neustálý tlak na plnění povinností ve škole a doma („máme také své zájmy“);
  • neustálé upozorňování na to, co má dospívající dělat;
  • nedodržování slova;
  • časté hubování a zákazy;
  • nerespektování názoru a chování se k dospívajícímu jako k malému dítěti;
  • zahánění do postele večer a vyhánění z postele ráno;
  • zákazy televize a počítače, vyhrožování vypnutí wifi;
  • odhánění od mobilu;
  • zákazy kroužků nebo kamarádů;
  • častá organizace života.

 

Pět nejhorších dotazů rodičů (vlastně jich je šest, ale u rodičů se dospívající shodli na mnohem větším počtu stejných situací než u učitelů):

  • Co bylo ve škole?
  • Už sis vyčistil zuby?
  • Proč nemáš ponožky/košilku?
  • Jak to, že máš zase z písemky trojku/pětku/dvojku/poznámku?
  • Už sis uklidil?
  • Můžeš všeho nechat a hned sem jít?

Zajímavé jsou odpovědi na otázku, co by si dospívající nejvíc přáli, aby rodiče změnili. Naprosto nejčastější odpovědí bylo přání, aby rodiče dospívajícím více věřili, a aby je hodně podporovali v tom, co dělají.

Stejně zajímavé jsou i odpovědi dospívajících na otázku, co se změní, až budou sami dospělí. Mezi nejčastější odpovědi patřily:

  • Budeme si více vážit rodičů i sourozenců.
  • Budeme jiní a nebudeme se tak často urážet, hádat se.
  • Budeme se na svět dívat jinak.
  • Budeme více zodpovědní.

Výše popsané situace ukazují, že se rodiče chovají více podobně a typičtěji. I proto by se mohlo dospívajícím s pomocí následujících cvičení pomoci zlepšit komunikaci s rodiči a přispět tak ke zlepšení atmosféry doma.

Při rozboru odpovědí opět vidíme, že se v konfliktech s rodiči vyskytují určité situace často. Řadu z nich je možné chápat jako určité typové situace, na které se dá použít podobný vzor chování. Stejně tak ale vidíme, že většina dospívajících je optimistická a věří, že si s rodiči zase budou rozumět. Také je z odpovědí znát, že vidí dost „chyb“ na své straně a očekávají, že postupem doby se domluva s rodiči zlepší, protože se stanou „rozumnějšími“.

Stejně jako jsme měli u učitelů někdy pocit, že jsou „nesnesitelní“, a prováděli jsme cvičení, které nám pomáhalo vidět učitele i v jiném světle, respektive vidět ho realisticky i s jeho dobrými vlastnostmi, můžeme cvičení použít i pro rodiče.

Následující cvičení je určeno pro ty dospívající, kteří mají pocit, že všechny jejich snahy o domluvu s rodiči končí rozčilením rodiče a napjatou atmosférou.

Cvičení

… dopis

Můžete zkusit použít dopis a napsat rodičům to, co jim nedokážete říci v klidném rozhovoru. Je dobré toto řešení rodičům osobně navrhnout s tím, že si opravdu přejete, aby k domluvě mezi vámi došlo, a že vás situace trápí.

Dobré je rodiče poprosit, aby dopis nebrali jako neúctu nebo vaši neochotu, ale jako cestu, jak se dobrat k jádru věci. Že se vám často podaří je svými názory rozzlobit dříve, než se k jádru vlastně dostanete. Že je možná popuzujete tím, jak se tváříte, stojíte, těžko říci čím vším, ale že o nic z toho vám nejde. V dopise pak máte možnost v klidu vypsat to, co rodičům potřebujete říci. Můžete se domluvit, že pak si s rodiči zkusíte sednout a o dopisu si popovídat, stejně jako můžete rodičům navrhnout, aby se i oni pokusili odpovědět dopisem.

Někteří rodiče mohou tento váš pokus vnímat jako nepřijatelný – přece si s vámi nebudu dopisovat, jako by nestačilo, že si dneska nikdo není schopen povídat a lidi si vše píší přes Facebook, SMS apod.

Pokuste se ale rodičům vysvětlit, že se tímto krokem snažíte v první fázi „minimalizovat“ emoce, které do vašeho rozhovoru často vstupují a brání řešení situace.

jak přežít svou vlastní pubertuJedná se o ukázku z knihy Jak přežít svou vlastní pubertu i s rodiči a učiteli, kterou vydalo nakladatelství Grada.
Puberta je taková osobní revoluce. Všechno se proměňuje. Kromě toho, že člověk nepoznává svoje tělo, začnou se měnit i jeho názory, chování, a navíc se pomalu vkrádá pocit, že ani lidi kolem nejsou, co bývali. Kam se poděli nekonfliktní rodiče a laskaví učitelé? Není s nimi k vydržení, a dokonce si i oni myslí totéž o tobě… o puberťákovi. Dospívání zkrátka patří mezi nejnáročnější období v životě. Ovládá tě pocit zmatku nebo bezradnosti z té pubertální životní bouřky? Zkus se v tom všem líp zorientovat. Právě proto vznikla tahle knížka, která ti pomůže projít pubertou bez větších šrámů.

Napsal/a: Markéta Švamberk Šauerová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Ano,jsou to decka které mají svůj pohled na svět a i když nim můžete 100x dávat rady každy si svou chybou musi projít aby zjistil ze život neni jen o užívání si ale i o zodpovědnosti..ja mam ale jinou zadost o radu…syn ma přítelkyni které bylo letos 18let..ano je dospěla ale neví co dělat..její nevlastní matka ji psychicky tyra uz od dětství,je na ni sprostá a dela si z ni služku,ma své dvě vlastní děti na které nedá dopustí ale ji rada nema…věty typu..mam chuť te srazit ze schodu,školu te,kde jsi neni uvařeno,uklizeno,vyzehleno…jsi spinava,šukalas,jsi tlustá…to jen minimum co vím ze zaznamniku při jejich rozhovoru…ano,mohla by odejít z domu ale kam?studentka kde neni možnost internatu a dělat brigády?to by nestačilo ani na nájem a inkaso..zajímá me jestli je možnost jak se muže mladý člověk bránit,doma uz je za Popelku a vlastní otec to zda se vubec neřeší…sama mam dva syny a vím ze to neni lehké ale takhle bych se nechávala ani k psovi 🙁 !!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist