O čem chtějí děti mluvit se svými tatínky

Být tu pro své dítě neznamená jen starat se o něj a říkat mu, jakým směrem se má vydat. Znamená to také dávat najevo svůj zájem o něj a jeho myšlenky a zážitky.

»Podívej, tati!«

Váš potomek vám chce ukázat svůj svět. Neustále vás upozorňuje na věci, na kterých spočinul jeho zrak a kterými se zabývá. Může vám například ukázat KVĚTINU U CESTY,  ptáčka na stromě a červené autíčko ve výloze. Když je starší, přeje si, abyste se šel podívat na jeho zápas nebo vystoupení, hraje-li divadlo nebo na nějaký nástroj. A pak si o tom chce s vámi popovídat. Zajímejte se o svět svého dítěte!

»Tati, proč jsou na obloze hvězdy?«

Z otázek svého dítěte máte hlavu jak pátrací balon. Mohou se však z nich rozvinout NÁDHERNÉ FILOZOFICKÉ ROZPRAVY. Dítě se toho chce od vás hodně naučit (viz strana 138 a dále). Do takových dialogů se pouštějte s chutí. Někdy také klidně přiznejte, že něco nevíte. Pak se snažte společně přijít té záhadě na kloub, můžete se vydat do knihovny nebo hledat na internetu. Dítě se tak s vaší pomocí učí orientovat v našem složitém světě.

»Ne, to neudělám!«

Rodiče narazí s některými požadavky u dítěte na odpor, například jde-li o úklid dětského pokoje. V takovém případě byste ho měl na některé úkoly pomalu připravovat. K výchově patří i záležitosti, o kterých se nevyjednává a nediskutuje. Některé věci je nutné nařídit.

TIP

»Princip výtahu«

Dobří tatínci »princip výtahu« znají. Je-li výtah v přízemí, jste s dítětem na stejné úrovni. Mluvíte s ním způsobem odpovídajícím jeho věku, děláte »blbinky«, povídáte si a hrajete. Pokud však zaznamenáte, že se začíná dít něco nepřijatelného, že dítě dělá věci, které nejsou dobré pro něj nebo pro ostatní, pak musíte svou idylickou pozici v přízemí opustit. Svým »vnitřním výtahem« popojedete výš a pak se z vás stane »dospělák«, otec, který přebírá kormidlo. Začne-li váš potomek házet na hřišti kameny, řekněte mu: »Dost! Chci, abys přestal házet ty kameny do pískoviště, mohl bys zranit ostatní děti.« Nejdůležitější není výběr slov, ale jednoznačná pozice šéfa. Stůjte klidně, buďte si vědom své autority a věřte v ni. Nepřestane-li dítě s nežádoucím chováním, vezměte ho za ruku, podívejte se mu do očí a zcela jasně mu ještě jednou řekněte: »A dost!« Tak se vám podaří proměnit se z »kamaráda« ve »vůdce smečky«.

»Ale já chci!«

Odchod do postýlky, sladkosti a hračky – děti se neustále snaží posouvat své a naše hranice. Dejte dítěti z »ŠÉFOVSKÉHO PATRA«  jasně najevo, že o některých věcech se prostě nevyjednává. Například o večerce by nemělo osmileté dítě diskutovat, výběr pohádky na dobrou noc však ovlivnit může. Čím je dítě starší, tím širší jsou oblasti, o nichž může spolurozhodovat.

Jedná se o ukázku z knihy Kniha pro tatínky dětí od 3 let.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.