Mezi mužem a ženou…

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Vztah mezi mužem a ženou bývá zpočátku krásný, jsme zamilovaní, jsme okouzleni jeden druhým, chceme být pořád spolu a těší nás vzájemná přítomnost. Cítíme se skvěle, je nám příjemně jak na duši, tak po těle. A co se s námi děje ve skutečnosti?

Podle vědců se to nejdůležitější odehrává v našem mozku a tím nejdůležitějším jsou chemické reakce a chemické procesy. Ve chvíli zamilovanosti se totiž dá do práce 12 mozkových center, které začnou do těla vyplavovat látky vyvolávající euforii. Jednou z těchto látek je například dopamin, jedná se o chemickou látku přirozeně vznikající v mozku, zrychluje nám tep a aktivuje v nás příjemné pocity, pohání nás a motivuje k dosažení „cíle“ – tedy být v blízkosti milované osoby. Dalšími látkami jsou např. oxytocin, který bývá nazýván hormonem důvěry a lásky, fenyletylamin, který zmenšuje strach, obavy či úzkost a navozuje dobrou náladu a v neposlední řadě je to adrenalin, jenž nám zrychluje srdeční činnost, rozšiřuje zornice a tím nám do očí vstupuje více světla a spousta dalších a složitějších chemických procesů se děje v našem těle během období zamilovanosti.
V tomto období jsme zkrátka „pod vlivem“ a měli bychom to mít na mysli aneb jak doporučují psychologové: nedělat žádná důležitá rozhodnutí.

Teprve až po opadnutí této „vlny“ jsme schopni se vrátit do reality, vidět svůj protějšek střízlivýma očima a vnímat i jeho nedostatky. Pak můžeme pozvolna přejít k partnerství a proměně zamilovanosti ve skutečnou lásku. Zvládneme-li toto období „poznání“ bez ztráty pozitivních emocí a řekneme-li si i poté: „to je on“ (či „to je ona“), můžeme začít uvažovat o společné budoucnosti, společném bydlení, prostě – dělat závažná rozhodnutí.

A co bychom neměli přehlédnout v období „poznání“ a čemu věnovat pozornost?

V prvním období vztahu býváme všichni velmi tolerantní, shovívaví a ohleduplní. Jednoduše řečeno: „máme růžové brýle“. Zdrojem zklamání pak může být okamžik, kdy začneme vidět skutečnost. Příklad: vykazuje-li partnerův byt viditelné stopy nepořádku, ve dřezu je nahromaděné špinavé nádobí, květináče obývají pouze seschlé stonky, na podlaze to skřípe a pod svýma nohama zříte oblečení, ponožky, časopisy a mezi tím vším ovladač od televize – je to jasný signál, že objekt Vaší zamilovanosti je nepořádný. Pokud mávnete rukou a pomyslíte si, že mu schází ženská ruka, řítíte se do průšvihu. Nastane totiž období, kdy Vám to zcela jistě začne vadit, budete ho popohánět a vybízet k tomu, aby si své věci uklidil. A zřídkakdy se taková věc podaří. Zkuste na malou chvíli uvést do chodu svůj mozek a zamyslet se nad tím, zda Vám to či ono na partnerovi (partnerce) skutečně nevadí a zda jste schopní to či ono tolerovat za rok, za dva roky, za deset let… Můžete totiž vcelku rychle zjistit, že Váš „miláček“ je rozmazlený mamánek, naprosto neschopný samostatného života, věčně spoléhající na něčí pomoc a péči.

Úplně stejné pravidlo platí u koníčků, zálib či sportu. Je-li objekt Vaší touhy zanícený sportovec, který se každou volnou chvíli prohání na kole, bez známky únavy odšlape 80 km a je ochoten zaplatit za „pořádné“ kolo víc než za běžné auto, vemte na vědomí, že jeho záliba je jeho součástí a pravděpodobně ho bude provázet celý život. Je na místě položit si otázku a upřímně si na ni odpovědět: zda Vám takový životní styl bude vyhovovat? Zda máte také svůj koníček nebo nějakou zálibu, které se nemíníte vzdát? Jste-li na tom stejně, máte-li podobný či stejný úhel pohledu, velmi snadno se shodnete a domluvíte. Pokud jste diametrálně odlišní a očekáváte, že se Vám váš partner dokonale přizpůsobí, zřejmě se spálíte.

Další častou chybou bývá naprostá absence soudnosti v pohledu na rodinu, rodiče, sourozence a přátele. Tyhle svazky a vztahy tvoří partnerův život, jsou jeho součástí a nelze ho od nich násilně oddělit. Chcete-li se svým partnerem strávit svůj život, počítejte s tím, že Vám do něj bude vstupovat i jeho rodina, jeho sourozenci a jeho přátelé.

A v neposlední řadě nám může vztah zkomplikovat i přehnaná snaha „zalíbit se“. Chceme se svému protějšku co nejvíc líbit a tak se snadno můžeme nechat svést k tomu, že se budeme dělat „lepšími“ než ve skutečnosti jsme. Tady platí jen jedna jednoduchá rada: buďte upřímní a přirození. Nezapomeňte na fakt, že „lež má krátké nohy“ a stejně to na Vás časem „praskne“.

Být zamilovaný je jedno z nejkrásnějších a nejúžasnějších období v životě člověka a skutečná láska zcela nepochybně dokáže naplnit život štěstím, jen je zapotřebí uvážit volbu životního partnera, používat k tomu i rozum a „přečkat“ období zamilovanosti ke skutečnému poznání.

Napsal/a: redakce (Helena)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • redakce

    Babofko, děkuji za Tvá slova, těší mě, že se Ti článeček líbil a jsem ráda, že to vnímáme podobně (nebo možná dokonce stejně).
    Helena

  • Helčo, díky za pěkný článek. Jsou to jednoduchá a jasná pravidla, která mám v sobě zafixovaná a připadají mi naprosto samozřejmá. Bohužel když se občas podívám kolem sebe a poslechnu si některé strasti kamarádek, kolegyň, vrstevnic a vrstevníků, tak občas zírám. Nejspíš by se výchova k partnerství, základy psychologie a komunikace, apod. měly zavést jako povinné školní předměty v rámci základního školního vzdělání.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist