Konflikty II. – začneme u sebe

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Posláním rodiny je vytvořit zázemí, pohodu, jistotu a pocit bezpečí. Pokud se budeme snažit toto poslání naplnit, mohlo by nám pomoci několik následujících odstavců. V žádném případě se nejedná o „recept na štěstí“ či na „ideální rodinu“, je to jen nová možnost, jiný názor, zajímavý nápad…

Vše podstatné záleží na nás samotných. A je třeba si vybrat: buď se smát, nebo trpět.

Užít si to hezké
Jistě se mnou budete souhlasit, že jsme většinu času zavaleni povinnostmi a prací,a toho „hezkého“ je podstatně méně než bychom si přáli. Takže – příjemné chvíle, krásné okamžiky, hezké zážitky si vychutnejme celou duší aneb jak se říká: do dna, tj. beze zbytku. Dopřejme si malou radost či malé potěšení každý den, není nutné utrácet spousty peněz, může to být třeba západ slunce, dotek dětské tváře na své, voňavá čerstvá houska, poslech oblíbené skladby.

Využití energie
Často zbytečně plýtváme energií. Zlobit se na svět a nadávat, protože venku prší nebo chumelí, nemá smysl. Je třeba odlišit od sebe události, které můžeme či nemůžeme ovlivnit. A ty, které ovlivnit nedokážeme, se naučit přijmout a neplýtvat energií.

Jednat
Velká část toho, co očekáváme od svého partnera, partnerky, členů rodiny atd., i část našeho zklamání, se může rozplynout, pokud se staneme součástí dění. Nebudeme nespokojeně či dotčeně přihlížet. Nýbrž budeme jednat.
Příklad: manžel tráví večer opět po svém, tedy bez Vás – s televizí či s počítačem, protože Vám to vadí, začnete jako obvykle „brblat“, že se nudíte, že vás to nebaví….
Návrh: „Mám chuť strávit dnešní večer s Tebou.“ nebo „Chtěla bych jít do kina.“
Řekněte, co chcete. Naučte se zformulovat svá přání. A vyslovte je zřetelně.

Sebeúcta
Každý z nás je jedinečný a neopakovatelný. Každý máme své silné a slabé stránky. Naučme se využít potenciál, který nám byl dán. Můžeme něco nového vytvořit, můžeme se rozvinout v nějaké činnosti, která odpovídá našim přáním, snům či touhám. Pochvalme se, když se nám něco opravdu podaří nebo jsme udělali obrovský kus práce. A slabé stránky? Jsou přece naší neoddělitelnou součástí, nebo lépe řečeno – jsou částí nás samých, takže s nimi můžeme „pracovat“, můžeme je „vylepšovat“, nebo je prostě můžeme jen „tolerovat“.

Zcela jistě bychom našli spoustu dalších možností – jak o sebe pečovat, jak si udělat radost, jak si zvyšovat sebeúctu. Starat se i o sebe, naslouchat svému vnitřnímu hlasu a vážit si sám sebe – to vše dohromady je jedním z nosných pilířů pevných základů pro budování hezkého vztahu a šťastné rodiny.
Stručně řečeno: budu-li spokojená a vyrovnaná sama se sebou, bude se to odrážet i na mé rodině.

pokračování příště

Napsal/a: redakce (Helena)

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • redakce

  Mariko, děkuji.
  Víš, ono asi není důležité být dokonalý a ve všem stoprocentní, spíš jde o to, uvědomit si, kde mám rezervy, slabiny atd. a umět s tím spokojeně a šťastně žít.:-)
  Má rada (zcela osobní) – hledej víc klady.
  🙂

  Helena

 • Moc pěkný článek……….snažím se, užít si to hezké, o to přeci jde, hlavně s dětmi……já si třeba užívám nejvíc, když jezdíme po výletech.
  Energií plýtvám, ano nadávám na počasí, na nepořádek od dětí……aj.
  Pokud opravdu něco chci, tak jednám, ale jsou věci, kde se radši uzavřu do sebe a čekám, jestli to trkne např. manžela:))))))
  Sebeúcta, no já nevím, tady se snažím, alemoc mi to teda nejde……pořád vidím jen zápory, občas na mě mrkne klad:)))))

 • redakce

  Děkuji.

  Helena

 • Lien

  Heleno, článek se mi moc líbí, jen ještě tyto rady uvést do praxe, se střídavým ne/úspěchem se o to snažím již mnoho let.

 • Anonymní

  Zajímavý článek!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist