Když vám tchyně mluví do výchovy…

Rubrika: Jsem máma, Partnerství a vztahy v rodině

Taky si při návštěvě babičky svých dětí mumláte pod nosem něco o tchyních a uzeným? A víte, že by to tak nemuselo být? Že i s tou vaší tchyní se dá docela rozumně vyjít, aniž byste s ní museli být ve všem za jedno? A pozor, milé tchyně, to povídání je i pro vás. Zjistíte, že fakt nejste žádné semetriky 😉

Nedávno jsem vás zvala na další online workshop s Katkou Královou, v němž byla právě o tchyních řeč. Téma Pomoc, tchyně mi mluví do výchovy koncem července přilákalo k monitorům přes 10.000 diváků. Byla jsem mezi nimi a i když ke svojí tchyni nějaké zásadní výhrady nemám, sledovala jsem Katku se zájmem. Celé vysílání se neslo v duchu pochopení obou stran, bez jakéhokoli nátlaku na nesmyslné ústupky.

Celý workshop by se i podle ohlasů maminek, které ho sledovali a podělily se se mnou o své dojmy, dal shrnout do těchto hlavních bodů:

Nemusíte spolu souhlasit a mít stejné názory. Stačí se navzájem respektovat.

Vysílání přesně pojmenovalo mé problémy v komunikaci. I přesto, že s mamkou máme pěkný vztah, mrzí mě a trápí, když občas pronese nějakou nelichotivou poznámku na můj styl výchovy, s kterým v některých přístupech nesouhlasí, protože dřív se to dělalo jinak.

Přesně jsem se poznávala v ukázkových situacích, když si kolikrát při řešení sporu (s partnerem, rodinou) radši myslím svoje, odkývnu to, než abych se pouštěla do debat a hájila se, jak to chci. Jindy se zase snažím zarputile přesvědčit kamarádku, nebo přítele, že můj názor na výchovu je ten správný a že oni by to měli dělat také tak.

Do budoucna bych chtěla zlepšit komunikaci ve všech vztazích. Naučit se říct, co mě trápí a zraňuje a pokusit se přijít na společné řešení formou respektování a empatie. Zkusit se vcítit do kůže toho druhého a vidět problém jeho očima.

Největší Aha moment bylo poznání, že nikdo vlastně nemusí být vítěz nebo poražený, že nemusíme soupeřit, ale spíše spolubojovat a zkusit pochopit, proč to ten dotyčný dělá a říká a co si z toho můžu vzít pozitivního já.

Myslím, že převedení uvedených tipů do praxe je náročné a chce to trénink, protože zařvat na někoho , nebo odejít je jednodušší, než zkusit dohodnout se, ale určitě to stojí za tu námahu, protože spokojené vztahy a klidná atmosféra jsou k nezaplacení.

– endlisek

Místo vymýšlení složitých strategií je třeba říct to na rovinu.

Reaguji na proběhlý workshop, který obsahoval spoustu užitečných informací. Budu se snažit využít všechny rady od Katky, protože spolu souvisí, jsou jako dílky skládačky, musím použít všechny, aby do sebe zapadaly. Jedna bez druhé nemá kýžený efekt, pokud chci, aby to fungovalo, musím zkusit vše, zejména Řekni, co tě štve…což zatím nedělám pro klid v rodině…

Nejvíce mě překvapilo, jak výstižně Katka popsala situaci u nás doma i u tchýně, jakoby u nás bydlela. Trochu mě to uklidnilo, že v tom nejsem sama, že se s těmito problémy potýká více lidí, takže jsme asi normální rodina. Můj pohled na tchyni se zatím moc nezměnil, ale budu se ji snažit nevidět jako tu zlou v našem vztahu, ale brát ji jako parťáka, i když to půjde těžko, protože ona je o generaci starší a přece já takové mládě to nemůžu vědět líp. Čeká mě ještě dlouhá cesta…:-)

– Lenka

Zároveň je dobré si uvědomit, na čem opravdu záleží a co řešíme vcelku zbytečně.

Na dnešní workshop jsem se velmi těšila, protože zažívám podobný problém – tedy, ne s tchýní, ale s vlastní maminkou. Líbí se mi, že Vaše rady jsou takové univerzální, lze je aplikovat na více situací/osob. Díky Vám, jsem se trochu zamyslela a snažila se podívat na situaci trochu objektivně, co může cítit a myslet si ona a pokusím se s ní smířit nebo alespoň se domluvit na kompromisu a stanovit si hranice. Protože je přece hlavní děťátko a jeho pocity – co uvidí u nás (když se hádáme a podobně) si potom odnese do pozdějšího života a to je špatně. Děkuji, dala jste mi vizi a snad ji uskutečním.

– Nikol

Já k vysílání přistupovala s pocitem, že v současnosti s tchýní (ani vlastní maminkou, na kterou se rady samozřejmě dají vztáhnout také), problémy nemám. Jako zásadní moment bych ale vyzdvihla poznatek, že je nutné „přestat nenávidět“ a „začít komunikovat“ – říkat jak to máme, jak se cítíme a jak to potřebujeme, co myslíme, že by nám pomohlo. To je myslím jeden z účinných způsobů, jak se domluvit i s lidmi, se kterými „není domluva“. A další věc je podnět k zamyšlení nad tím, jestli problémy, které řešíme, jsou „skutečné“ – tolik zásadní, důležité pro život dítěte nebo náš.

U mě ke změně pohledu na tchýni nedošlo, protože už dříve jsem došla k podobným závěrům a snažím se to praktikovat.

Například zrovna v době, kdy jsem si pouštěla video s workshopem (ještě, že se dá zastavit a později se k němu vrátit), se mi podařilo urovnat komunikační rozpor mezi tchánem a dcerou, navíc jen po telefonu (volali z chaty), takže musím potvrdit, že to funguje na různé věkové kategorie, i když techniku ještě nemám zdaleka dovedenou k dokonalosti. 🙂

– konipas

Dokud nic pro lepší vztahy neuděláme, nic se nezmění.

Aha moment u mě nepřišel, teoreticky to člověk ví, že to co říká a dělá není úplně dobré a to z obou stran, ale je mnohem obtížnější oprostit se od všeho a zkusit to změnit. Vůbec udělat ten první krok.

Můj pohled se nezměnil,vím,že je tchyně normální ženská,ale nakoplo mě to,abych se s ní zkoušela domluvit a nebyly jsme na sebe zbytečně naštvané. A taky to,že první krok musím udělat já.

Určitě zkusím tchyni poprosit o pomoc konkrétně také ohledně jídla,jak bylo zmíněno.

– Michaela

Tenhle workshop byl hodně zajímavý (doposud jsem si říkala, že ty vtipy o tchyních nejsou vtipy, ale pravdivé historky =D ) a najednou jsem byla „přinucena“ o tom přemýšlet s nadhledem a nebojím se napsat z druhé strany a ejhle – ono to vlastně může být všechno jinak, protože ona prostě jen neví, ona prostě neví, protože sem se s ní o tom nikdy nebavila, jen jsem očekávala, že bude vědět… no to byl můj aha moment – ona prostě jede podle sebe a jak je zvyklá a netuší co chci já… takže mám odhodlání, předsevzetí… že si s ním o tom prostě a jednoduše promluvím na rovinu. To sem na to a hlavně na sebe zvědavá =D ale máme tři děti a ty mi za to stojí, nechci jim upírat babičku, takže prostě musím! i když se mi nechce…

– damalka

Pokud jste vysílání propásli, nevěšte hlavu. Pročtěte si znovu postřehy maminek, které byly u toho. Jistě z nich vyčtete i nějakou radu pro sebe. Když budete číst opravdu pečlivě, zjistíte, že je to všechno vlastně jen o respektu a komunikaci. Vždyť i tchyně je „jen člověk“ a platí na ni všechny přírodní zákony jako na každého jiného 🙂
Ne nadarmo Katka hned v úvodu mluvila o Pygmalion efektu.

Aby vám už žádné další vysílání neuteklo

Další workshop už se chystá a pokud nenastanou nějaké závažné komplikace, měl by proběhnout už za necelé dva týdny. Podle zákulisních informací by měl být věnovaný rodičům školkových dětí. Pokud si ho nechcete nechat ujít, přihlaste se už teď o pozvánku na další nevýchovná vysílání. Stačí zadat svůj e-mail a Katka už vám pak dá vědět, až bude vše připravené, abyste se včas zaregistrovali na konkrétní vysílání.

A pokud se o respektující komunikaci chcete dozvědět víc a nechcete čekat na další vysílání, doporučuji rychlokurzu Výchova Nevýchovou, který mohou rodiče shlédnout zdarma. Díky němu si můžete udělat docela dobrou představu, o čem ta Nevýchova je, na čem je založená a do jaké míry je pravda to, co tu už delší dobu o ní tvrdím a sice, že název je trochu zavádějící. Tento přístup totiž není vůbec založený na tom, že necháte děti, aby si dělaly, co samy uznají za vhodné. Na čem založený je, se dozvíte třeba právě ve zmiňovaném rychlokurzu, kterým už prošly desetitisíce rodičů a který se už brzy otevře v novém slušivém kabátě všem zájemcům o pohodové vztahy s dětmi.

A když už se naučíte komunikovat s dětmi, stačí stejné principy aplikovat třeba právě na tchyni (nebo na tu ironickou úřednici, se kterou zase budete muset něco vyřizovat 😉 ).

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist