Je možné dobře se pohádat?

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

partneřiZas ho mám plné zuby. Dorazí z práce skoro v sedm, zhltne večeři a už se zase uklízí s notebookem z našeho dosahu a hučí cosi o nedodělané práci. Přitom jsou tady dvě děti, které potřebují „zcivilizovat“ a nastrkat do postelí. Celý den je neviděl. Poznámkou, že děti mají i tatínka, zažehnu oheň na střeše.

V bezesné noci potom sčítám všechna pro a proti rozvodu a jako pokaždé předtím docházím k názoru, že to není tak horké. Ostatně v očích okolí je můj chlap téměř ideál… Od uvažování nad mužskými chybami se tak dostávám k přemýšlení nad těmi svými a nevím, jestli nemám propadnout depresi sama nad sebou. Raději se vracím do postele a tulím se ke svému spokojeně oddechujícímu cholerikovi.

Manželství bez hádek

Je tohle jen běžná hádka nebo plíživě nastupující manželský konflikt, který nás jako po klouzačce sveze až k rozvodu? Má smysl takovéhle situace „řešit“ nebo je raději „zahrát do autu“? Jsou páry, které se snad v životě nepohádají. Znám takové a dlouho jsem je sledovala s tichým údivem a mírnou závistí. Až do doby, kdy jsem se sblížila s Martinou, která takového partnera má. Údiv se vystupňoval, když z ní vypadlo, že mi docela často závidí toho mého „normálního“ chlapa. Klid a pohoda v tomto manželství je vykoupena velkými ústupky a vlastně jí i tak trochu chybí, že její muž ani zvýšit hlas nedokáže.

Definitivně jsem přišla o iluze o bezhádkovém manželství ve chvíli, kdy se po čtyřech letech zničehonic rozvedl můj dobrý kamarád. Žena se mu náhle odstěhovala k rodičům se vzkazem, že se asi nevrátí, že ji vztah nenaplňuje. Když potom za několik týdnů svůj názor přehodnotila, byl to můj kamarád, který podal žádost o rozvod – nějak si uvědomil, že mu jeho žena vůbec nechybí (manželství bylo bezdětné). Přitom se ti dva snad nikdy nepohádali, jejich vztah vypadal velmi idylicky a spokojeně a konec byl pro celé okolí jako blesk z čistého nebe. Vypadá to tedy, že spokojenost v manželství s hádkami a konflikty tak úplně nesouvisí, byť jsou samozřejmě partnery vnímané negativně a mohou ukazovat na začínající problém.

Rozdíl mezi „šťastným“ a „nešťastným“ manželstvím nebývá v počtu hádek, ale spíše v tom, jak si s nimi partneři dokážou poradit. Tedy zda se hádají férově, navzájem si neubližují a během střetu dokážou dojít k řešení, které uspokojí obě strany. Případně, což je ještě lepší, hádku přeladí tak, že končí pocitem sjednocení a výbuchem smíchu. Nevěříte, že to jde? Děti umějí i spor proměnit v žert, ani nevíte jak. Ty naše dostaly k vánocům opravdovou příšernost – velkého hliníkového medvěda s háčky, nejspíše závěsný stojan na CD. Manžel ho chtěl nepozorovaně vyhodit, ale byl přistižen a donucen jej sestavit. Neobešlo se to bez jedovatých komentářů na téma dárce a při mém (přiznejme, že netaktickém a přímo blbém – ale šlo o mého rodiče) pokusu se ho zastat se už začínala rozhořívat hádka. Do toho vpadla sedmiletá dcerka: „Nechte toho a pověs tam ty pověsy, ty… pověse,“ spustila na tatínka. Vybuchla jsem smíchem, manžel se přidal a bylo po hádce. „Pověs“ pomáhá chránit klid v rodině dodnes, stačí připomenout.

Kdopak dnes luxuje?

Je třeba rozlišovat hádky instrumentální, kde skutečně jde o nalezení řešení – třeba jestli se o víkendu budeme nudit u mých nebo u manželových rodičů – a hádky zbytečné. V prvním případě je „přehrávání do nevážna“ k ničemu. Pokud neexistuje smysluplné kompromisní řešení (pojedeme navštívit pratetu Natálii do domova důchodců, bude to kratší a uděláme tak dobrý skutek), nezbývá, než aby jeden z partnerů udělal ústupek. V ustupování by se partneři měli střídat. Pokud se podřizuje stále jen jeden, není to v pořádku a narušuje to rovnováhu vztahu. Troufám si odhadnout, že z instrumentálních hádek jsou nejproblematičtější ty, které zahrnují rozdělení domácích povinností. V tomto směru neexistuje univerzální řešení. Zkuste přinejmenším nebrat tuto parketu jako „boj o moc“ a domácí práce jako odvetu. Mnoho konfliktů se eliminuje, pokud manželka bude respektovat, že manžel sice není ochotný se podílet na úklidu, ale zase nemá problém v neděli navařit na polovinu týdne a pravidelně venčit psa i děti. Problém je, pokud jeden z partnerů dohodu bojkotuje, případně pouze slibuje a „skutek utek‘“. Tak se roztáčí kolotoč hádek, které ale nikam nevedou a pouze otravují rodinné ovzduší.

V takovém případě je lepší místo hádání vymyslet účinné protiopatření. Máme sklon vidět stav věcí tak, že partner je problematický. Podívejme se ale na situaci obráceně: on problém nemá, jemu stávající stav vyhovuje a je spíše ochoten snášet doma dusno, než něco změnit. Problém s tím máme my, takže i řešení je na nás. My musíme udělat něco, co vyvolá změnu u partnera, nebo se se stávající situací smířit. Je těžké nabízet univerzální řešení, ale možná vás inspirují následující dva příběhy.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 4/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Kateřina Lipinská

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Kdysi dávno se můj muž odmítal se mnou hádat 😀 Je klidnější povahy než já a říkával,že mu žádný problém za hádání se mnou nestojí.Postupem času,když přibívaly starosti občas vybuchnul,ale pak se začal smát,že se pěkně rozčiluju čímž mě odboural.Když přišly ještě větší starosti tak jsem se nestačila divit,kdo to vlastně je 🙁 postupem času hádky u nás nejsou a všem se nám dýchá daleko lépe..neříkám,že nemáme třecí plochy,ale je to hodně moc o komunikaci.Říct co se mi nelíbí,ale ne tím naším ženským vyčítavým tónem.a když dojde manžel se špatnou náladou,tak se už prostě naučil ono…fakt dneska zuzi ne,ne tohle nechci.a musí to opravdu fungovat oboustranně.už si taky umím prosadit svoje bez hysteráků a výstupů 😀
    S článkem se vcelku ztotožňuju,je to otoleranci,kompromisech,ale musí se na tom podílet oba dva partneři.

  • Jarmuschka

    S tím přebalováním souhlasím – choť je doktor, ale pokud vyloženě nemusel, nepřebaloval.

  • bamiska

    hezky napsané….ono hádka pročistí vzduch a podle mě když to nepřesáhne určité hranice je to přípustné a určitě to vztah nepokazí, jooo a to usmiřování 😀

    čtenářko musím se za chlapa přimluvit někteří prostě nepřebalují a vadí jim to….:-D

  • Jojo, to je asi realita…Zrovna dneska ho ještě nemám doma, takže naprosto chápu. Hádat se můj muž neumí, to většinou já doma soptím:-)

  • ctenarka

    Pěkný článek. U nás byl největší boj o přebalování. Prostě prvních rok a půl jsem nebyla schopná muže přesvědčit, aby tu malo přebalili alespoň, když vařím tři chody, musela jsem před tím letět ještě nakoupit a poledne je co by dup. Nebo když vytírám a nebo nekde jsem. Byl schopný ji nechat pokakanou třeba tři hodiny. To bylo zle! Později začal tedy přebalovat počůrné. Ale kakání ne. Prostě mě zavolal a sebral se a odešel. Prostě že to přebalovat nebude. Trvalo to hodně dlouho a pomohlo tomu i to, když jsem byla v nemocnici, než začal přebalovat i kakání. Ale dodnes se tomu vyhýbá co může a občas se kvůli tomu i chytneme. Já jsem za to prý placená.

    Je pravda, že věší prádlo. Ale jinak mi s domácností nijak nepomáhá. Dříve loupal brambory, ale to už se mu taky nechce. Raději uteče ven dělat něco na zahradu. Občas mu to i závidím, když se zase vrtám ve špinavých ponožkách, malá se kompletně pokaká, už zase vytírám, nádobí je hora a záchod už je zaše jetej, protože nesplachuje po celém obvodu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist