Jak být šťastnou mámou i dobrou manželkou?

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Být matkou není nic snadného. O to je to pak horší, když chcete být šťastnou matkou. Jak se jednou stanete matkou, vaše role manželky jde jaksi stranou. Jenže tomu tak rozhodně být nemusí!

Návod pro rodiče, jak jít znovu na TO

Miminko_nebo_manzel_titulkaNemusíte volit mezi manželem a dítětem, mezi starostmi a nějakou tou veselostí. Kniha Miminko nebo manžel? vás naučí, co dělat, aby se z vašeho manželství nevytratila jiskra.

Ožehavé téma, o němž si nervózně špitají maminky i tatínkové v dětských hernách a na hřištích po celém světě. Možná si i vy o tom šuškáte s nejbližšími přítelkyněmi či po pár půllitrech vtipkujete s kámoši v hospodě, ale když si máte o tom, co se děje (nebo spíš neděje) ve vaší ložnici, promluvit se svým partnerem, začnete kolem toho našlapovat po špičkách a zničehonic ztratíte řeč.

Stali jste se i vy členy „klubu sexuálně frustrovaných nešťastníků“?

Váš příběh: Proč tuto knihu čtete

Stejně jako rodičovství změní vaši osobnost, jistými změnami bezpochyby projde i váš milostný život. Dlouhodobé pevné vztahy jsou koneckonců postavené na předvídatelnosti, spolehlivosti a přístupnosti, zatímco taková sexuální přitažlivost bývá často spíš o spontánnosti, nepředvídatelnosti, záhadnosti a nebezpečí. Jenže ono není vůbec snadné být tajemný a nevyzpytatelný, když musíte chvilky rozkoše nějak vklínit mezi vycházky na hřiště a návštěvy klubu pro maminky s dětmi.

Zařídit, aby se partneři na sex skutečně těšili – což je klíčové, pokud po něm máte znovu toužit –, je těžké v každém dlouhodobém vztahu, ale když se k tomu přidají ještě děti, muže to být najednou opravdu pořádný problém. A teď něco pro uklidnění – nejste v tom sami. My dva sice k tématu přistupujeme z velmi odlišných úhlu, ale oba si dobře uvědomujeme, že snahu překonat nástrahy sexu po porodu lze bez přehánění přirovnat k procházce minovým polem. Ian se ve své ordinaci neustále setkává s páry, které mají potíže vzkřísit onu původní „sexuální magii“ – nebo v sobě vykřesat alespoň jiskřičku –, zatímco Heidinu poštovní schránku plní dopisy od maminek, které po přečtení její knihy cítí potřebu vyjádřit, jakou úlevu jim přineslo zjištění, že těmihle útrapami neprocházejí samy. Navíc je to něco, s čím oba dosud, i při psaní této knihy, dennodenně bojujeme. I my jsme v tom až po uši. Proto se s vámi budeme na stránkách této příručky i nadále dělit o své osobní zážitky a současně se snažit vyvolat diskuzi, jež – doufejme – pomůže všem mužům a ženám, kteří právě zápasí s životem a láskou za času koliky.

Pro začátek nabízíme krátký seznam příznaků, že jste se stali členy tohoto „klubu nešťastníku“:

 • Na prohlídce u gynekologa žadoníte o „dalších šest neděl svobody“
 • Váš dříve neuvěřitelný sex je dnes jen k neuvěření ubohý
 • Co se chtíče týče, jste chladnější než lednička
 • Toužíte po sexu toužit, ale… prostě to tak není
 • Raději byste vyrazili s dětmi do herny než s partnerem na další nepovedené rande
 • Vaše miminko dostává víc pusinek a mazlení než vy
 • Už vás nebaví být neustále tím, kdo postelové hrátky iniciuje (a už si raději od tlaku odpomůžete sami)
 • Máte chatovací přezdívku typu „sexytata“ nebo „chtivamamka1“
 • Sex z rozkoše se změnil na sex z povinnosti
 • „Pojďme na to“ teď znamená začátek hádky
 • Radši byste se vyspali, než spali se svým partnerem

Ale takhle to nemusí zůstat napořád. Můžete provádět nejrůznější čáry máry s dětmi a přitom si dál užívat dospělácké techtle mechtle. Na sexu totiž opravdu záleží… a hodně. Partnery stmeluje a je zárukou toho, že se z milenců nestanou pouze spolubydlící nebo vychovatelé.

Tato zábavná a upřímná příručka pomůže rodičům uklidnit rozbouřené vody kolem dříve tabuizovaného tématu a naopak rozvířit stojaté vody tam, kam velké vlny patří – v ložnici.

A jak být šťastnou mámou?

Ne každá má prostě vlohy být šťastnou mámou. Pokud patříte mezi ty méně šťastné a netalentované matky a přesto chcete být šťastnou mámou, tato věcná knížka plná jednoduchých rad je přesně pro vás!

Meagan Francisová, matka pěti dětí, vám spolu s kolektivem z časopisu Parenting odhalí deset Stastna_mama_titulka překvapujících a jednoduchých tajemství, jak se stát šťastnější mámou.

Pokud jste matkou, víte, co potřebujete. A přesně o tom autorka ve své knize píše. Tento vtipný a rozkošný návod jak být šťastnou matkou vám ukáže tu správnou cestu, kterou je třeba se v mateřství ubírat.

Těchto deset tajemství, která vám pomohou užívat si mateřství, si zamilujete. Nezapomeňte, že všechny mámy potřebují spřízněné duše, trochu zvolnit, stanovit si nižší cíle, ale zároveň ani nezapomenout na otce.

Vtipné a duchaplné finty jak ignorovat vševědoucí radili, ale i to jak se těšit z dětí a užívat si mateřství vám zpříjemní nejen dny na mateřské dovolené.

Mimo postřehů a rad autorky, v knize najdete i množství výpovědí obyčejných matek, jejichž zážitky jsou přesně takové, jako ty vaše.

Test: Co tě motivuje, mami?

Co vás svazuje? Co vás oslabuje? Udělejte si test a zjistěte, jakým směrem vykročit ke svobodě!
Jak se obvykle cítíte ve chvílích největší rodičovské frustrace?
a)      Nejistá. Chcete se správně rozhodnout, ale nevíte jak.
b)      Unavená. Děti vyžadují spoustu práce a vaše nároky jsou vysoké.
c)       Ochromená. Nestíháte, natožpak abyste měla nějaký náskok.
d)      Rozzlobená. Zdá se, že nikoho nezajímá, co chcete.
e)      Sama. Není nikdo, s kým byste se mohla o všechnu tu práci podělit.

2.       Které z těchto krizových výchovných situací se mohou u vás doma objevit?
a)      Zdá se, že vaše tříleté dítko není dosud zralé na chození na nočník, ale v zařízení předškolní péče naléhají.
b)      Je půlnoc před veřejným vystoupením dcerky, která chodí do čtvrté třídy, a vy jí našíváte na kostým flitry (Co by byla malá mořská víla bez jiskřivého ocasu?)
c)       Dcera potřebuje rodný list, aby se mohla přihlásit na letní tábor. Dneska. A vy ho nemůžete za žádnou cenu najít – ostatně ani přihlášku na tábor.
d)      Máte si vyjít s kamarádkami (jaká vzácnost!), ale syn vám připomněl, že má trénink karate.
e)      Miminko má vysokou horečku a bez ustání pláče. Potřebuje co nejrychleji zavézt na pohotovost, ale nemáte nikoho, koho byste požádala, aby vám pohlídal předškoláka.

3.       Které z následujících vět s největší pravděpodobností říkáte?
a)      „Já nevím. Co myslíš?“
b)      „Ale to přece musím udělat!“
c)       „Ach bože, zapomněla jsem!“
d)      „Asi změním plán.“
e)      Jelikož nemáte krom dětí nikoho, s kým byste mohla mluvit, bude to asi něco o nočníku.

4.       Jak byste popsala své milostné večery?
a)      Plné úzkostí. Vybrala jste správnou chůvu? Jsou vůbec děti natolik velké, abyste je mohla nechat s chůvou?
b)      Vyrušované. Hovoříte o dětech a práci, ale nemůžete přestat myslet na špinavé nádobí v dřezu.
c)       Zrušené. Absolutně jste zapomněla na schůzku s učitelkou ve škole, kterou jste si domluvila. Ouha!
d)      Výjimečné. Máte s dětmi tolik práce, že na vás dva vám už mnoho času nezbývá.
e)      Vzácné. Jsou tak prima! Rande je jediná chvíle, kdy jíte s někým, komu nemusíte otírat pusu (no, aspoň ne vždy).

5.       Jaká překážka vám nejvíce brání věnovat se svým oblíbeným činnostem, například koníčkům nebo čtení?
a)      Každou volnou chvilku věnujete studiu dalšího stadia rodičovské výchovy – to je zrovna v této době nejdůležitější.
b)      Veškerý čas vám zabere snaha udržet dům v pořádku a řídit program dětí.
c)       Volný čas vás obvykle zastihne nepřipravenou, takže většinu ho strávíte hledáním věcí, které potřebujete k příslušné činnosti, například pletací jehlice nebo knížky, kterou vám půjčila kamarádka.
d)      Máte-li „volno“, neměla byste ho náhodou strávit do poslední minuty s dětmi?
e)      Ráda byste se podívala na film nebo si dala s někým kávu, ale nemáte komu říct.

Výsledky testu
Možná jsou vaše odpovědi různorodé nebo jste se spíš většinou přikláněla k jednomu písmenu. Většina z nás se pravděpodobně poučí ze všech charakteristik, a tak se podívejme, co vaše odpovědi znamenají.

Většinou a: Brzdí vás nejistota. Máte-li děti, musíte v určité chvíli začít důvěřovat instinktům a přijímat svá rozhodnutí za svá.
Většinou b: Uvolněte se, prosím! Rodičovství není závodní sport. (Ovšem nakupování…)
Většinou c: Chaos ve vašem životě by zmírnila trocha pořádku. Jak chcete najít štěstí, když nemůžete najít klíče?
Většinou d: Své potřeby jste ze zadního hořáku odklidila do mrazáku. Ovšem, někde tam budou – podívejte se za to záhadné maso.
Většinou e: Potřebujete pomoc – lidi, kteří by vám kryli záda a podělili se s vámi o práci při výchově dětí.

Bez ohledu na to, jak jste v testu odpovídala, v knize najdete spoustu prověřených příkladů z praxe a rad, které vám pomohou.

Buďte super mámou i manželkou!

CZbabatkoŠtve vás, že se manželovi nevěnujete tak, jak byste měla? Nebo si naopak myslíte, že nejste pořád ta správně šťastná máma? Nevěšte hlavu a zkuste nahlédnout do knížek, které jsme vám představili! Nějakou dobrou radu tam nepochybně najdete! My jsme pro vás ve spolupráci s nakladatelstvím Noxi připravili soutěž, ve které můžete vyhrát hned celé balíčky knih! Stačí jen správně odpovědět na soutěžní otázky a mít štěstí při tipování.

Soutěž s knížkami o rodičovství a manželství běží od 14.dubna do 27.dubna 2014.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko. Každý den nad ránem probíhá kontrola soutěžních tipů. Všichni soutěžící, jejichž tip byl již překonán, budou o tomto faktu informováni emailem. Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

 

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist