Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Věříte, že mezi mužem a ženou může vzniknout a udržet se skutečné přátelství? Ne povrchní kamarádství, ale skutečný hodnotný vztah.

Kamarádů máme kolem sebe obvykle spoustu. Občas se potkáme při sportu nebo na nějaké oslavě, stejně jako máme známé ze školy, povrchní přátelské vztahy s kolegy v práci nebo třeba na Facebooku. Základem přátelství je blízkost zájmů, názorů, duševní spřízněnost, jistá vzájemná atraktivita, i když ne vysloveně sexuální. Důležitý je pocit vzájemné důvěry, schopnost empatie na obou stranách, sdílený pocit, že jeden pro druhého je svým způsobem výjimečný.

Přátelství mužů a přátelství žen

Podíváme-li se na „typické“ přátelství mužů a obvyklé přátelství mezi ženami, na první pohled nám bude nápadné, že se většinou liší. Samozřejmě, určitě existují i výjimky, ale v literatuře se popisují dva typické vzorce přátelství mužů a žen.

Ženy obvykle popisují přátelský vztah se ženami jako vztah, ve kterém je rozhodující vzájemná blízkost, emocionální vyladění. Přátelství mezi ženami je typické ochotou sdílet pocity, zkušenosti a myšlenky. Ženy očekávají od přátelství emocionální podporu a rozvíjení přátelských vztahů se věnují intenzivněji a častěji než muži. Přátelské vztahy jsou univerzálnější, nebývají rozděleny třeba podle jednotlivých zájmových činností, jako tomu bývá u mužů. Přátelství žen se někdy popisuje jako vztah dvou lidí stojících tváří v tvář.

Na přátelství mezi ženami se tradičně nepohlíželo příliš laskavě. Kolik příběhů velkého přátelství mezi ženami známe třeba z literatury? Upřímně řečeno, moc jich nebude. V obecném povědomí se ženy přátelí především proto, aby spolu na pavlači konzultovaly otřesné chování sousedky a recepty na vepřovou. Skupinka žen hřaduje nad kávou výhradně za účelem diskuse o nejnovějších módních trendech a samozřejmě i proto, aby si postěžovaly na manžela a pochlubily se dětmi.

K mužským přátelským vztahům se odedávna přistupuje úplně jinak. Přátelství mezi muži se dokonce považovalo za nejčistší formu vztahu. Literatura je plná často idealizovaných přátelských vztahů mezi hrdiny, vztahů, které si ve své intimitě nijak nezadají s hlubokým partnerským vztahem.

Mužské přátelství často bývalo popisováno jako vztah plný vzájemných obětí a zároveň hrdinství a odvahy, se kterou si muži vzájemně pomáhali a stáli při sobě. Nejde tu o nějakou emocionální blízkost, o soucítění. Mužské hodnoty byly jiné než ženské, a proto by něco takového bylo považováno za nemužnou slabost.

Muži jako přátelé

Zajímavé ale je, že přes romantický pohled na přátelství mezi muži a trochu posměšné představy o kamarádství žen mají ve skutečnosti muži daleko méně přátel než ženy, a to se týká především hlubokých přátelských vztahů. Přesto to samozřejmě neznamená, že by muži žili v sociální izolaci. Jen jejich vztahy jsou často povrchnější. J. D. Block ve své studii rozlišuje tři typy přátelských vztahů mezi muži: přátele, se kterými sdílí nějakou aktivitu, třeba pravidelný trénink, nebo kamarádi na pivo, přátele na základě vzájemných výhod, kdy si poskytují vzájemnou výpomoc, a nakonec přátelství mentorské. Tam je jeden z přátel často výrazně starší, druhému pomáhá a „vede“ ho.

Mužské přátelství se také znázorňuje jako přátelství lidí, kteří stojí vedle sebe a dívají se stejným směrem. Muži mívají méně „univerzálních“ přátel a přátele si vybírají spíše podle jednotlivých zájmových oblastí.

Přátelství mezi ženami je intimnější, otevřenější, zatímco muži se takové intimitě vyhýbají. V literatuře najdeme popis nejméně tří bariér, které jim v tom brání: soutěživost mezi muži, tradiční maskulinní hodnoty a stereotypy týkající se toho, jak by se měl chovat „skutečný muž“. A nakonec je to celkem nepřekvapivě obava z homosexuality.

Celý článek si můžete přečíst v časopise Psychologie dnes (č. 6/2011), vydává Portál.

Otázka pro vás: Věříte, že mezi mužem a ženou může vzniknout a udržet se skutečné přátelství? Máte přítele (přítelkyni), na něhož se můžete 100% spolehnout?

Napsal/a: Kateřina Rodná

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Anonymní

  Dámy, přátelství je důležité, pokud jste se s přítelem rozešli a chcete, aby váš vztah i nadále fungoval, neváhejte zkusit osvědčené rady, jak na přátelství zapracovat.

 • Peťka

  Keen, taky mě to zaujalo, jak se tam vzal tvůj starší příspěvek. Asi šotek? 🙂

 • keenspeed

  Kdo mi sem zkopíroval můj příspěvek????

 • Anonymní

  Mužských přátel mám víc – od malička jsem si s klukama dobře rozuměla (jako kamarádka 🙂 ), a jsou to opravdu platonická přátelství – nějaká jiskřička tam je, ale ne sexuální. Známe se roky, a i když už času není tolik, vidíme se a mluvíme málokdy, přesto máme, kde navázat, máme se rádi, ale nic víc. Kluci mi pomohli, a snad i já jim. Kamarádím se i s některými ex, ale tam ten sex byl 🙂 . Podle mě je fajn, slyšet názor mužskýho třeba na vztahový záležitosti, protože v chlapech pořád dost tápu.
  Ale je pravda, že jak si tak vybavuju, málokdy se začnou svěřovat s něčím bolavým apod., že spíš začnu já, a pak už se „nebojí“ přidat, říct svoje zkušenosti, zážitky…ale jinak by si to asi nechali většinou pro sebe.

 • Anonymní

  přatelství je take kdys mate kamose nebo kamosku musite si vybrat takeveho kamose nebo kamosku aby ste se schodly oba 2

 • keenspeed

  Mužských přátel mám víc – od malička jsem si s klukama dobře rozuměla (jako kamarádka 🙂 ), a jsou to opravdu platonická přátelství – nějaká jiskřička tam je, ale ne sexuální. Známe se roky, a i když už času není tolik, vidíme se a mluvíme málokdy, přesto máme, kde navázat, máme se rádi, ale nic víc. Kluci mi pomohli, a snad i já jim. Kamarádím se i s některými ex, ale tam ten sex byl :-). Podle mě je fajn, slyšet názor mužskýho třeba na vztahový záležitosti, protože v chlapech pořád dost tápu.
  Ale je pravda, že jak si tak vybavuju, málokdy se začnou svěřovat s něčím bolavým apod., že spíš začnu já, a pak už se „nebojí“ přidat, říct svoje zkušenosti, zážitky…ale jinak by si to asi nechali většinou pro sebe.

 • Taky si myslím, že přátelství mezi mužem a ženou nemusí skončit v posteli. Jsou i lidi, kteří na tu postel nemají dost odvahy. Někdy taky přátelství skončí dřív, než na postel dojde. A pak jsou lidi, pro které je sex obecně nezajímavý případně nezajímavý je pro ně sex s osobami opačného pohlaví.

 • Ano,věřím….
  I já měla takovýho kámoše.Když mi bylo nejhůř,byl mi nablízku.S ním jsem mohla probírat všechno.Byl má vrba,která vyslechla mé trápení a i já jeho.Navzájem jsme si radili,probírali zkušenosti životní.
  Bylo to fajn do té doby než nás „zahltil“ život / děti,rodina / a čím dál méně času.
  Oženil se,začal mít zdravotní problémy,starosti v rodině a nějak se naše přátelství vytratilo.
  Ale byly to krásné časy na které mi zbyla nádherná vzpomínka a tvrzení,že nikdy nemůže být přátelství mezi mužem a ženou,aby to neskončilo v posteli odmítám.
  Může…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist