Dva mohou tvořit společnost nebo taky dav

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině, Výchovné tipy

Jednou jsme se Sande vzali naši dceru Holly, v té době pětadvacetiletou, na večeři. Pro změnu jsme šli jen takhle ve třech, bez zbytku Lemanovic klanu. Poté, co jsme si objednali, jsme se pohodlně usadili a Holly se zeširoka usmála: „Takhle to mělo být!“

Smáli jsme se z plných plic stejně jako Holly, protože jsme věděli, co tím myslí. Ve svých 25 letech dávala v dobrém najevo, že mít sourozence – zejména svou arcirivalku, druhorozenou sestru Krissy – nebylo vždy zrovna příjemné, ani snadné. Sesazení z trůnu ji stálo několik šrámů, ale teď, alespoň pro jeden večer, si mohla užít své vítězství a mít rodiče jen pro sebe!

Soupeření začíná

Pokud výchova prvorozených znamená zabránit vzniku zklamaných perfekcionistů, výchova druhorozených znamená mít se na pozoru před soupeřením.

Všechno začíná tím, že prvorozený je sesazen z trůnu a znenadání se musí dělit o vrchol hory s malým druhorozeným sourozencem. Dnes stále více rodin dvěma dětmi končí, takže stojí za to věnovat kapitolu výchově v rodinách se dvěma dětmi.

Dost se to podobá situaci půjčoven aut Hertz a Avis. I když to přirovnání není dokonalé, Avis svým způsobem přišel a sesadil Hertz z trůnu. Jak to udělali? Tím, že pracovali tvrději, samozřejmě, což je přesně to, co může potkat druhorozeného, který nad sebou, na vrcholu rodiny vidí prvorozeného. Vlastně by mě nijak nepřekvapilo, kdyby autor známého sloganu, který Avis léta používal („Když jste na druhém místě, musíte se o to víc snažit“) byl druhorozené dítě v rodině!

Kdykoli do rodiny přijde druhorozené dítě, začnou fungovat jisté klíčové principy. Jeden z nich je ten, že druhorozené dítě začne rozvíjet vlastní životní styl na základě toho, jak vnímá samo sebe a klíčové osoby svého života.

Není třeba dodávat, že starší sourozenec je v životě druhorozeného klíčovou osobou. Už jsme se zmínili o tom, že pro každé dítě v rodině je to ten o příčku rodinného „žebříku“ výš, kdo ho ovlivňuje nejvíc – pro druhorozeného je to prvorozený, pro třetího narozeného druhorozený a tak dále.

Druhorození mohou soupeřit se starším bratrem nebo sestrou nejrůznějšími způsoby. Někteří to dělají docela otevřeně, jiní jsou při dosahování svého cíle chytřejší, či dokonce mazanější.

Jedním z klasických příkladů mazaného druhorozeného, který se snaží vyzrát na staršího bratra, je starodávný příběh o Jákobovi a Ezauovi. Někdy si říkám, jestli rodiče Izák a Rebeka nevyřkli jakési sebenaplňující proroctví, když dávali svým dvojčatům jména. Prvního pojmenovali Ezau (což znamená „chlupatý“, a on chlupatý byl) a druhorozeného syna Jákob (což znamená „úskočný“ – tedy ten, který uchvátí, co patří druhému).

Ezau, schopnější starší bratr, byl chlupatý tvrdý chlap, který trávil hodně času venku. Jákob byl uhlazenější – v mnoha směrech. Pobýval v domě a byl něco jako „zámecký pán“ a také gurmán. Byl také oblíbencem své matky. Když přišel jednoho dne Ezau unavený a hladový z pole domů, Jákob se chopil své šance. Ezau ho požádal o jídlo, které Jákob právě připravoval. Jídlo příjemně vonělo a Jákob se rozhodl, že za ně bude od svého bratra žádat nezvykle vysokou cenu. Navrhl mu: „Co kdybys mi za jídlo dal své prvorozenectví?“

V lidské společnosti míval v průběhu historie prvorozený syn zvláštní privilegia. Říkalo se tomu primogenitura a dodnes se praktikuje. Například v zemích zřízených jako monarchie je nejstarší dědicem trůnu. V dobách Ezaua a Jákoba právo prvorozeného znamenalo, že dostane dvojitou dávku dědictví, takže když Jákob navrhl Ezauovi, aby směnil své rodné právo za porci polévky, nabízel pochopitelně svému bratrovi velmi nečestný obchod.

Na prvorozeného nebyl Ezau příliš bystrý. Popravdě byl docela hloupý. V tu chvíli byl schopen myslet jen na svůj hladový žaludek a tak řekl: „Proč ne? K čemu je mi prvorozenectví, když umírám hladem?“

Ezau samozřejmě „umíral hladem“ jen v tom smyslu, že spálil spoustu kalorií při honu, takže měl velký hlad. Jákob mu tedy nalil plnou mísu šošovice a výměnou si přivlastnil právo prvorozeného. Později výměnu rolí se svým nepříliš bystrým starším bratrem dokončil, když ošálil svého slepého otce Izáka, který mu dokonce dal otcovské požehnání.

V typické současné rodině neprobíhá výměna rolí tak, že by druhorozený podvodně připravil prvorozeného o jeho práva. Mladší děti spíš „předhánějí“ starší sourozence v oblastech, jako je školní úspěch, prestiž,odpovědnost a vyhovění rodičům.

sourozenecke-konstelaceJedná se o ukázku z knihy Sourozenecké konstelace, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Aktualizovaná a rozšířená verze bestselleru o výchově sourozenců v rodině. Autor s vhledem a humorem nabízí čtenářům fascinující a často úsměvný pohled na to, jak pořadí ve skupině sourozenců ovlivňuje osobnost, manželství a vztahy, výchovný styl, kariéru a děti. Pořadí mezi sourozenci výrazně formuje způsob interakce s ostatními, ať už doma, nebo na pracovišti. Autor naznačuje, jak lze tyto hluboce zakořeněné tendence překonat.
Kromě dalších výrazných změn textu a jeho struktury přináší aktualizovaná verze knihy například výsledky posledních výzkumů, podrobněji se zabývá „superprvorozeným“, tedy jedináčkem, přináší dotazníky a kontrolní otázky pro každou skupinu, uvádí nové kazuistiky, výčty a shrnutí.

Kevin Leman je americký psycholog a publicista, autor mnoha úspěšných populárně naučných knih, je otcem pěti dětí a dvou vnoučat a žije se svou rodinou v Tusconu v Arizoně.

Napsal/a: Kevin Leman

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist