Asertivně, ale co když je vše zcela jinak?

Když to nejde po dobrém, nemusí to vždy jít po zlém. Trocha kultivované, jak praví vědci, „kreativní“ agrese nikoho nezabije, ale její odreagování pomůže. Psycholog Petr Šmolka tvrdí, že postoj společnosti k agresi je obdobný tomu, jež zaujímaly puritánské společnosti k sexu. Jinými slovy tedy – mužům dovoleno s výhradami, ženám (těm počestným) vůbec ne nebo jen v určitých předem přísně hlídaných mezích. O tom, že razantní potlačování agresivity a ostatně i sexu může napáchat neplechu, netřeba se šířit. Proto je-li nám těžko na duši, využijme postupy inspirované pojetím tzv. tvořivé agrese G. R. Bacha a H. Goldberga.

Seznam cílů (nejen moderní války)

Jak známo, totálním válkám současná bojová doktrína NATO odzvonila. Útočí se výběrově na cíle, které jsou pro existenci protivníka obzvlášť citlivé. Zde postupujeme opačně, vyměníme si cíle, které jsou tabu. Relativně nebezpečnou variantou pro zvlášť tvrdé veterány partnerských bojů je postup nazvaný podle divadelní hry Kdo se bojí Virginie Woolfové. My bychom jej spíše nazvali podle známého filmu, v němž se gradujícími konflikty manželský pár zničí – Válka Roseových. Zde po dobu 2–3 minut lze jeden na druhého vykřičet všechny možné výhrady. Vše je dovoleno říci, ale pak stop a dost. K řečenému se již nevracíme.

Kung-fu. Jde o fyzický útok na nafukovací panáky s obličeji osob vyvolávajících agresi. Název japonského bojového umění jsme zvolili proto, že postup bývá užíván v rámci pracovních přestávek v některých japon­ských firmách.

Variod mého prahu. Zde jako symbol odreagování agrese slouží zahození nebo jiné zničení předmětů, jež jsou tak či onak spjaty s osobností protějšku. Někdy jde o zahození, či dokonce rozstříhání fotografie. Tento postup má zřejmě poměrně dlouhou tradici. Vlastníme sadu svatebních a rodinných fotografií z počátku století. Na jedné z nich je obličej dominantní ženské postavy vyškrábán. V projevech tohoto typu agrese platí okřídlené „dvakrát měř, jednou řež“. Jedna z našich klientek v rámci vyrovnávání se s rozvodovým traumatem zahodila snubní prsten z hráze brněnské přehrady. Posléze coby samoživitelka trpce litovala, protože hodit onen zlatý kroužek na váhy výkupny drahých kovů by bylo stejně ostentativní, leč finančně výhodnější.

Jistěže výše zmíněné formy agrese nemají s asertivitou nic společného. Řízená agrese může pomoci spálit adrenalin a připravit podmínky pro neagresivní, asertivní projevy. V žádném případě není jejím cílem agresivní konfrontace.

Jedná se o ukázku z knihy Asertivní žena.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.