Alchymie vztahů

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

red headSvět není ideální, lidé kolem nás nejsou ideální. I my máme své chyby. Jak si potom můžeme v životě vytvořit pěkné vztahy? A přece je to možné. Vezměme si jako příklad psa a jeho pána. Ten pán může být ten nejotřesnější chlap na světě. Ten pes může být ten nejotřesnější pes na světě. Ale jejich vztah může být přesto pěkný.

Vztah není součet osob

Výše zmíněný příklad naznačuje, že i lidé s chybami si mohou vybudovat slušné vztahy. Na vztah dvou partnerů se dá dívat jako na samostatný objekt, nebo lépe řečeno děj. Děj, který na vlastnostech partnerů závisí jen nepřímo. Když dva spolumajitelé vlastní firmu, firma může prosperovat, i když je jeden spolumajitel v soukromém životě sukničkář a lenoch a ten druhý ošklivý, nemocný a nespolečenský muž.
Firma může prosperovat, když k ní mají oba majitelé správný vztah, když respektují určitá pravidla. Když se dokáží dohodnout a navzájem se doplňují. Když dokáží pro firmu stanovit správné cíle.

Spolu

Když se pokoušíme zlepšit, předělat, změnit partnera, můžeme si podat ruku s Donem Quijotem. Když se pokoušíme zlepšit, předělat, změnit vztah, máme reálnou šanci na úspěch. Jednou z cest je mít s naším kolegou, kolegyní, sourozencem, manželem či manželkou společné zájmy a hodnoty. Politici to dobře vědí. Když vztah s voličem nedokáží vybudovat na něčem pozitivním, vymyslí si před volbami aspoň společného nepřítele.
Čím má být vztah trvalejší, tím by měly být společné cíle a hodnoty kvalitnější. Kamarádství dvou zdravých hochštaplerů může být založeno čistě na společné konzumaci rozveselujících lihovin a nekonečného hýření. Když ale jednoho začnou bolet játra, je po vztahu.

Ujasněme si postoj k lidem

Zamysleme se: Jaký postoj máme ke svým podřízeným, kolegům, dětem? Uveďme dva charakteristické protikladné postoje.

Dobrotivý zahradník

Takový člověk vnímá svoje děti jako rostlinky, klíčící ze země. Z jednoho semínka možná vyroste obrovský dub, z druhého zase tulipán. Zahradníkovi se líbí oboje. Dbá na to, aby měly dostatek vláhy, světla a živin, chrání je před škůdci. A nechá je dorůst do podoby, kterou jim určila matka příroda.

Genový manipulátor

Ještě před porodem si zjistí, že příroda pro dítě určila modré oči a básnický talent. Rozstříhá jeho DNA a provede příslušné opravy. Z děťátka vyrobí hnědookého člověka s obchodnickým talentem. Co nejde vyřešit pomocí genetické manipulace, vyřeší cukrem, bičem, sugescí nebo hypnózou. Neštítí se použít motivační kazety firmy New Way, určené pro agresivní podomní obchodníky.
Každý z nás by ve svém životě chtěl potkat co nejvíce zahradníků a co nejméně manipulátorů. Nejen my, ale i naši blízcí. Udělejme jim radost a začněme více používat zahradnické metody.

Jak udržovat ohníček lásky

Bláznovství líbánek je už dávno pryč. Chceme dál partnerovi dávat najevo, že ho máme rádi. Jak na to? Někdy dobrá vůle nestačí. Je třeba poznat aspoň základy alchymie lásky.
Lidé se v tomto případě dělí do určitých skupin:

  • Někteří potřebují projevy náklonnosti především vidět. Potěší je malý dárek nebo pěkné místo: restaurace, místečko v přírodě, kam je vezmete.
  • Jiní potřebují důkaz lásky slyšet. A jiní zase cítit. Potřebují pohladit, pofoukat, nosit na rukou.

Jedná se o ukázku z knihy K sebedůvěře krok za krokem.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Ivan Kupka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist