Vyrobte si letos originální adventní kalendář sami. Máme pro vás návod!

Rubrika: Tradice a zvyky

Mezi tradiční pochoutky, které nosí Mikuláš bezesporu patří adventní kalendář. Ten v obchodě nejčastěji seženete naplněný nejrůznějšími druhy čokolády. Zkuste letos vykročit z konvencí a vyrobte domácí adventní kalendář podle představ svých dětí. Poradíme vám, jak na to!

Tradice adventních kalendářů není zase tak stará. První tištěný adventní kalendář vydalo v roce 1902 nakladatelství Gerhard Lang v Mnichově. Jednalo se o 24 barevných fotografií, které byly nalepené na kartonovém podkladu a měly se vystřihovat. Tradiční okénkové kalendáře se rozmohly v roce 1920 a na trhu jsou dodnes. Kromě tradiční čokolády, kterou za jednotlivými dvířky najdete, můžete mít i kalendář s drobnými hračkami. Do vlastního kalendáře však můžete dát přesně to, co mají vaši drobečci nejraději.

Proč si vyrobit vlastní adventní kalendář

Vlastní kalendář naplňte třeba sušeným ovocem nebo gumovými bonbony polévanými čokoládou. Pokud byste do okének chtěli schovat i čokoládu vlastních tvarů, stačí ve vodní lázni Carla Čokoládu na vaření a odlít tvary ve formičkách na čokoládu, které seženete v obchodě s domácími potřebami.

Kalendář vlastnoruční výroby můžete namíchat vašemu prckovi přesně na míru. Je jen na vás, zda do něj dáte jen nejoblíbenější bonbónky a ovoce, nebo jestli jej doplníte i o drobnou hračku. Věřte, že takový kalendář byste v obchodě určitě nesehnali!

Náš tip: Vyrobte si vlastní čokoládové bonbony s želé překvapením. Vložte do formičky na čokoládu želatinového medvídka, zalijte ho rozpuštěnou čokoládou a nechte ztuhnout. Příchuť medvídka vyberte podle toho, jakou mají vaše děti nejraději, anebo zkuste nakombinovat tradiční vánoční barvy, červenou a zelenou. Barevné želé bonbony můžete zalít sněhově bílou čokoládou. Uvidíte, jak budou děti překvapené, až do bonbonku poprvé kousnou!

Jak by měl kalendář vypadat?

Adventní kalendář může mít tisíce podob, záleží jen na vás, jak moc popustíte uzdu svojí fantazii. Přečtěte si, které patří k něm nejoblíbenějším.

  • Plátěné pytlíčky

    • Krásně a efektivně vypadají kalendáře ve tvaru 24 plátěných pytlíčků. Zvolit můžete károvaný vzor nebo látku s vánočním motivem. Z té našijete 24 pytlíčku, všijete do nich stahovací stužky a zavěsíte na silnější šňůru z přírodního provazu.
    • Kalendář můžete podélně zavěsit třeba na stěnu a děti si budou jednotlivé pytlíčky rozvazovat podle čísel, která by měla být na pytlíčku viditelně umístěna.

  • Krabičky od sirek

    • Budete potřebovat dostatečně velký papír, ideálně ve formátu A2, na který namalujete vodovými nebo temperovými barvami velký vánoční strom. Pro efektivitu můžete některé části potřít lepidlem a nasypat na ně třpytky.
    • Krabičky od sirek můžete obalit buď pěkným balícím papírem nebo je nadekorovat jako malé dárečky, nezapomeňte na ně viditelně umístit čísla dnů.
    • Krabičky přilepte na stromeček, buď rozházeně, aby děti hledaly datum, nebo je poskládejte podle nejmenších čísel zezdola na vršek stromečku.
    • Celý kalendář můžete pověsit třeba na stěnu do dětského pokojíčku a každý den s dětmi otevřít jednu krabičku.
  • Adventní kalendář z ramínka

    • Vyberte dřevěné ramínko ve tvaru trojúhelníku. Důležité je, aby ramínko mělo tyčku, která bude spojovat obě ramena. Klasicky se na ni věsí kalhoty s puky.
    • Ramínko můžete namalovat bílou barvou na dřevo a posypat jej na vybraných místech stříbrnými třpytkami. Na ramena přilepte dřevěné dekorace z překližky ve tvaru hvězdiček a vloček.
    • Připravte si 24 malých papírových sáčků (takových, do kterých v galanterii dávají knoflíky, stužky atd.). Nazdobte je tiskátky nebo nálepkami se zimními motivy a nezapomeňte je viditelně označit číslicemi od 1 do 24.
    • Jednotlivé sáčky s dobrůtkami přivažte v různých délkách na tyčku a celé ramínko zavěste na zeď ideálně tak, aby se sáčky neotáčely a zeď pro ně byla oporou.

Adventní kalendář vyrobený doma si můžete udělat nejen zdravější, ale také hravější. A na takový kalendář vaše děti jen tak nezapomenou!

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist