Vánoce na Ukrajině

Rubrika: Tradice a zvyky

Rybí polévka, smažený kapr s bramborovým salátem, rozdání dárečků a štědrovečerní pohádka. Jakýpak sled má Štědrý den na Ukrajině? Vyzvídala jsem přímo u zdroje.

Před skoro třemi roky se švagr oženil s Maríjou a mají spolu dvě krásné děti. Maríja pochází z malé vesnice Hlibiv u Ternopilu, z Ukrajiny. Drobná blondýnka, vždy usměvavá a velmi příjemná. Myslím, že jsme k sobě našly cestu přes naše malé ratolesti, které jsou jen o měsíc od sebe. Maríja není jen moje švagrová, ale získala jsem v ní velmi dobrou přítelkyni a doufám, že ona to tak také cítí. Když se jí uklízečka (také pochází z Ukrajiny) v nemocnici ptala, zda jsme sestry, byla jsem tímto spojením potěšena. Jejich zvyky kolem Vánoc jsou celkem odlišné od našich, hlavně časově, a tak jsem se jí za vás na něco málo zeptala.

Na Ukrajině je pravoslavná církev, kdy slavíte Vánoce a jak se nazývá „Štědrý večer“?

Vánoce slavíme 7. ledna. Název máme stejný, „Štědrý večer“.

Co se týče příprav Vánoc, zdobí se stromek, peče cukroví?

Na Vánoce stromek zdobíme, ale ne všichni, jen kdo chce. Cukroví také pečeme, ale více obvyklé je pečení dortů.

Dorty takové jako třeba pečeme my na narozeniny?

Ano, podobné.

Jaký je nejčastější stromeček? Smrk, borovice…

Smrček.

A co adventní věnec?

Adventní věnec se u nás nedává.

Jak probíhá Štědrý den?

Večer jdeme nejprve na hřbitov zapálit svíčky a neseme i večeři. Po návratu domů se modlíme za zemřelé a jdeme večeřet. Potom zpíváme koledy, chodíme do kostela.

Co děláte s tou večeří, kterou nesete s sebou?

Trošku dáme do nějaké nádoby, položíme na hřbitově vedle zapálené svíčky a za 2-3 dny vyhodíme. Někdo toto dává za okno k rozsvícené svíčce.

Co štědrovečerní menu?

To máme bohaté. Na stole je tradice mít 12 chodů, ale ne každý si to může dovolit.

Je tradicí dáno, co musí večeře obsahovat?

Hlavní jídlo je „Kuta“, to je něco jako u vás krupice. Ta musí být vždy. Když byli rodiče živí, tak jsme to celé dodržovali včetně dvanácti chodů.

A přímo u tebe v rodině byla nějaká tradiční jídla k večeři, která jste měli vždy? Nějaká maminčina specialita?

Maminka ráda vařila pirohy s třešněmi, je to sladké a my jako děti jsme to měly moc rády.

Na které z jídel ses nejvíce těšila?

V podstatě na všechny, protože musíš vše ochutnat. Když sníš od všeho trošku, tak už se po večeři těšíš jen do postele. Ale po večeři se zpívají ještě koledy.

Kdo a kdy dává dětem dárky?

Dárky se u nás dávají 19. prosince na „Mykolajda“ pod polštář. Vše dávají rodiče dětem.

Takže „Mykolajda“ je něco jako náš Mikuláš?

Ano.

Jak je tomu s tradicí Betlému, je běžně součástí každé rodiny?

U nás ve vesnici je jen v kostele, jinak nevím.

Je půlnoční mše velkou tradicí?

Ano a je moc krásná.

Vím, že nejíš ryby ;-). Co jsi připravila k večeři na minulé Vánoce v ČR?

První rok jsem jedla pizzu, protože jsem nevěděla, že jsou Vánoce :-). A potom už tradičně rybu nebo řízek a bramborový salát. A rybu opravdu nejím, tak papám řízeček.

Jak se ti líbí Vánoce v ČR?

Moc se mi nelíbí. Ještě si zvykám, tady se najíte, rozbalíte dárky a to je všechno. Na Ukrajině mi přijde, že jde víc vidět, že jsou svátky. Ale nevím, možná si zvyknu. A když budu mít na Vánoce naši Janičku (pozn. dvouměsíční dcera, zatím hospitalizovaná v nemocnici) doma, tak to budou nejkrásnější Vánoce.

Moc Ti děkuji, Maríjo, za zajímavé povídání. Přeji vám, a vlastně i nám, abychom Janičku měli doma dříve, než na Vánoce!  Moc se na ni všichni těšíme, je krásná. Jak jinak než po mamince ;-).

Také Ti i za redakci přeji, aby každé další Vánoce v ČR pro tebe byly jen a jen lepší. Věřím, že na tyto stránky ještě přispěješ.

Marie Busolíni

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (18 vyjádření)

 • Anonymní

  Naša rodine (take jsem z Ukrajiny) dort na Vanoce nepeče. A take jsem vůbec nevěděla, že nekdo peče dorty…
  Peče je pouze na narozeniny…

 • Anonymní

  Dobry den, pravda u nas je na „Svajtyj“ večer 12 jidel. V naši rodině např. smažena ryba (bez vajec), postnyj boršč, pampušky, kuťa, varenyky. A teper ještě české cukroví 😀 Jinak bažaju Jani chaj maje harnyj, spokijnyj žyvot! A taky Vám děkuji, za malé seznámení s našim Rizdvem. Jinak ho už v současné době slavíme tady v Česku, děláme si 2x Vánoce – 24.12. – dáváme si dárky, chodíme do cerkvy, večeříme naše jídla. Pak velmi slavíme Novyj rik a 7. ledna chodíme do kostela a modlíme se a děláme ještě kuťu 😀 a samozřejmě zpívame koljadky a ščedryvky 😀

 • MarieB

  Hanino 25 děkuji. 🙂 Myslím, že patříme k národu dosti „předsudkovému“, a já nejsem jiná. Naštěstí dost často zbytečně ;-)a šíleně ráda švagrovou bombarduji “ A jak je to u vás?“ 😀
  Tak zatím ! MarieB

 • Je to krásné nakouknout k sousedům…
  Je fajn se něco nového dozvědět o lidech,kteří tu s námi žijí a že jich tu není málo :-).
  Piš dál a přeji,aby si na ty naše české vánoce brzo zvykla.

 • MarieB

  Anonymní: je hezké číst takový komentář obzvláště, když jsi mým velmi blízkým přítelem. Potěšilo mě to a samozřejmě i Mariku, od ní mám též vyřídit poděkování. Už se nemohu dočkat, až budeme všichni pohromadě.MarieB

 • Anonymní

  Vy jste prostě dvě Marušky a nějak mám pocit,že patříte k sobě:-)a už se těším jak ta maličká Janička dá těm dvěma klučiskům co proto:-):-).Chybí mi naše sedánky,přirostli jste mi moc k srdíčku Marija i Sašenka o sestřičce ani nemluvím to je jasný a až přijede Janička tak to bude teprve super!!!

 • Marinada

  Marie, taky děkuji a hlavně přeju malé Janičce, ať je brzy doma s rodinou – nejpozději na český Štědrý den…

 • Petra Vymětalová

  Marinado, no vidíš, já se tě už 100× chtěla zeptat, jestli bys neměla chuť se rozepsat o tom, co píšeš vždycky jen v náznacích. Taky jsem zvědavá, jak se žije jinde než u nás…

 • Marinada

  Bamisko, díky 🙂

 • MarieB

  Děkuji všem za koment.

  Marinado také bych si ráda početla více ;-). A je vidět, že každého se zřejmě drží ty „rodné“ svátky, protože kamarádka žijící v Itálii také vždy peláší na svátky domů, protože tam si je nedovede představit.

  Ohledně maličké Janičky, je stále krásnější a roste jako z vody, ovšem zatím stále hospitalizovaná, ale už se nám blýská na lepší časy ;-).

  MarieB

 • bamiska

  marinádo já bch si také ráda něco přečetla, popisuješ to moc hezky a není nad to když někdo vypráví něco co prožil a jak to probíhá….že je jiné národnosti neřeš, ale věřím že to není jednoduché sousedka kamarádka má mánžela tunisana 😀 a kurnik to je pěknej chlap a maj moc hezká dvojčátka…ale asi jak ty píšeš lidi koukaj různě….ale možná i to by bylo fajn vypsat…na druhou stranu já si myslím,že už víš jaká je tu parta tak se není čeho bát 😀 moc se těším až se odhodláš a napíšeš

 • Marinada

  Petro,
  už jsem o tom přemýšlela asi 100krát, že bych něčím přispěla, protože mám opravdu netradiční zážitky jak z Holandska (kde často pobývám), tak z Tuniska, kde jsem žila s dcerou pár týdnů v rodině…Ale je to všechno takové zamotané a velmi osobní, že k tomu zatím nemám odvahu. Přítel je z jiné kultury a hodně lidí se k tomu staví negativně (chápu to, dřív bych přemýšlela stejně).
  Každopádně ten holandský Mikuláš až tak zajímavě neprobíhal – sešli jsme se 5.12. večer (rodina + bezdětní přátelé), dělali jsme fondue, pak na nás zaťukal soused a hned zmizel (bylo to předem domluvené) a děti se běželi podívat za dveře, kde byla taška s „vánočníma“ dárkama. Dál už to pokračovalo jako u nás 🙂 Večer se posedělo a popilo. Místo cukroví byly takové smažené koblížkové koule…Pro děti to byl normální školní den a druhý den musely vstávat do školy také. Volno mají stejně jako u nás až na vánoce… Nebylo to vyloženě špatné, ale „zlaté české vánoce“ 🙂

 • Petra Vymětalová

  Marinado, nechtělo by se ti napsat o holandských Vánocích něco víc?

 • Marinada

  Holčičce přeji hodně zdraví!

 • Marinada

  Hezký článek, je to zajímavé, jak moc se tradice vánoc liší v jednotlivých zemích. Líbí se mi, že je Marija upřímná s tím, že českým vánocům zatím na chuť nepřišla a chápu to – nenarodila se tady…Já české vánoce zbožňuju. Občas slavíme Mikuláše v Holandsku (rozdávají se tam dárky 5.12.) a taky jsem tomu na chuť nepřišla.

 • Petra Vymětalová

  Děkuju za zprostředkování ukrajinských tradic. Doufám, že dnešní „Mykolajda“ stihne přinést ten největší dárek a Janička už bude slavit se svojí úžasnou rodinou. Nebo už doma je?

  …článek byl napsán s předstihem, takže možná ta informace o hospitalizaci už není aktuální (moc bych to celé rodině přála).

 • bamiska

  hezké čteníčko ráno…je zajímavé jak odlišné jsou vánoce a přitom to není až tak daleko 😀
  snad se jí brzy Vánoce zalíbí i u nás….

 • kekunka

  Marie, díky za zajímavý článek, přečetla jsem ho jedním dechem! A přeji, aby holčička byla co nejdřív doma u maminky!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist