Svatý Mikuláš (6.12.)

Rubrika: Tradice a zvyky

Na koho jiného by se děti měly v těchto dnech těšít víc? No jasně, včera byla přece Mikulášská nadílka!!!

Už od pradávna se sousedé a příbuzní oblékali do bílých prostěradel, přes která navlékali papírové ornáty zdobené zlatými kříži, nasazovali si bílé biskupské čepice z papíru a lepili si dlouhé vousy z koudele. Podle tradice Mikuláš nosil na zádech nůši a rozdával hodným dětem dárky. Spolu s ním chodil na návštěvu čert umazaný uhlím a strašil metlou a řetězi. Podle toho, v jakém kraji jste se narodili, mohly být ale tradice i mírnější. Někde si totiž děti věšely za okna punčochy, ve které měly ty hodné z nich druhý den ráno jablka a ořechy a zlobivá zase uhlí. Dosti často doprovázel původně průvod čerta s Mikulášem průvod maškar známý u masopustu, takže je jasné, že tento svátek býval spíše veselý. Nesměli chybět andělé, vždyť Vánoce jsou již opravdu za dveřmi, ale také ani husaři, kominík nebo smrtka. Tančilo se tak, že na chvíli nezbylo ani času rozjímat nad adventem.

Nutné je zmínit i mikuluášské trhy, na kterých mohly hospodyňky sehnat nezbytné vánoční ozdoby a propriety. Purpuru, jehličí, cukroví í ozdoby na stromek. Tradičně se prodával i svatojánský chléb, dnes známý jako karob.

 

Důležitým mikulášským doplňkem byl tzv. vrkoč, jakýsi předchůdce vánočního stromečku. Hospodyně pak z těsta na vánočky pekly pletenec, do kterého zapichovaly špejle spojené v jednom velkém jablku. Z jablka vycházely další špejle s navlečeným ovocem a cukrovím. Vrkoč dostal jméno podle dívčího copu a právě dívky jím obdarovávaly mládence – čím bohatší dívka, tím krásnější vrkoč.

Zdroj: volně podle Lucie Kochová, Velká kniha o Vánocích

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist