Sejeme osení

Sedláček rozsívá,
ptáček za ním sbírá.
Sej, sedláčku, hodně hustě,
ať za tebou pěkně roste
pšenička zelená.“ (lidová z jižních Čech)

K jaru patří setí. Jak ho dětem (třeba městským dětem) přiblížit zábavnou formou? Báječně se k tomu hodí osení. Setí osení je navíc jarním potěšením, lze ho pojmout nejen jako poučení, ale i jako krásnou dekoraci.

Osení se dá sehnat třeba v květinářství pod názvem „Velikonoční osení“. Osení se zasadí do misky a pravidelně se zalevá. Osení roste přímo před očima a snad proto pozorování baví i menší děti (není třeba tolik trpělivosti)  – po sedmi dnech má být deset centimentů vysoké.

Několik nápadů k setí osení:

*Semínka osení můžeme zasadit do průhledné plastové misky. Můžeme se pak s dětmi dívat, jak semínka klíčí a proráží si cestu. Pokud misku zvedneme, jde dobře vidět, jak přibývají kořínky.

*Dalším typem je vyrobit do osení zápich ze špejle. Pokaždé když osení povyroste, můžeme udělat na špejli čárku a k tomu připsat na papír datum. Budeme mít tak mnohem lepší přehled, jakou rychlostí osení roste.

*Moc hezky taky vypadá, když se osení zasadí do skořápky od vajíčka. Jednak je to pěkná dekorace a druhak to může sloužit jako názorná lekce botaniky. Ze skořápky se dá trávový trs dobře vyjmout a ukázat dítěti kořenový systém. Lze také zajímavě pohovořit s dětmi o tom, že vlasové kořínky kopírují tvar nádoby, v níž vyrostly (Blakeová, N. 2003:73).

My jsme náš ječmínek vysadili s dětmi letos ke konci března, od té doby ho pořád sledujeme, záleváme, dozdobujeme :-). Nás setí jednoduše chytlo – vždyť po dlouhé zimě je rychlým a krásně zeleným poslem jara.

Zdroj: www.casprodeti.cz (inspirováno knihou Pro šikulky bez telky, Blakeyová, N., Praha: Albatros, 2003)