Sejeme osení

Rubrika: Tradice a zvyky

Sedláček rozsívá,
ptáček za ním sbírá.
Sej, sedláčku, hodně hustě,
ať za tebou pěkně roste
pšenička zelená.“ (lidová z jižních Čech)

K jaru patří setí. Jak ho dětem (třeba městským dětem) přiblížit zábavnou formou? Báječně se k tomu hodí osení. Setí osení je navíc jarním potěšením, lze ho pojmout nejen jako poučení, ale i jako krásnou dekoraci.

Osení se dá sehnat třeba v květinářství pod názvem „Velikonoční osení“. Osení se zasadí do misky a pravidelně se zalevá. Osení roste přímo před očima a snad proto pozorování baví i menší děti (není třeba tolik trpělivosti)  – po sedmi dnech má být deset centimentů vysoké.

Několik nápadů k setí osení:

*Semínka osení můžeme zasadit do průhledné plastové misky. Můžeme se pak s dětmi dívat, jak semínka klíčí a proráží si cestu. Pokud misku zvedneme, jde dobře vidět, jak přibývají kořínky.

*Dalším typem je vyrobit do osení zápich ze špejle. Pokaždé když osení povyroste, můžeme udělat na špejli čárku a k tomu připsat na papír datum. Budeme mít tak mnohem lepší přehled, jakou rychlostí osení roste.

*Moc hezky taky vypadá, když se osení zasadí do skořápky od vajíčka. Jednak je to pěkná dekorace a druhak to může sloužit jako názorná lekce botaniky. Ze skořápky se dá trávový trs dobře vyjmout a ukázat dítěti kořenový systém. Lze také zajímavě pohovořit s dětmi o tom, že vlasové kořínky kopírují tvar nádoby, v níž vyrostly (Blakeová, N. 2003:73).

My jsme náš ječmínek vysadili s dětmi letos ke konci března, od té doby ho pořád sledujeme, záleváme, dozdobujeme :-). Nás setí jednoduše chytlo – vždyť po dlouhé zimě je rychlým a krásně zeleným poslem jara.

oseni1oseni2oseni3oseni4oseni5oseni6oseni7

Zdroj: www.casprodeti.cz (inspirováno knihou Pro šikulky bez telky, Blakeyová, N., Praha: Albatros, 2003)

 

 

 

 

Napsal/a: Petra Fejtková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist