Jak vybrat ten nejkrásnější vánoční dárek

Rubrika: Tradice a zvyky

Právě teď je nejvhodnější doba na výběr vánočních dárků pro děti. Můžete si vše v klidu rozmyslet a pak bez stresu pořídit to, co pod stromečkem udělá největší radost. Přečtěte si, jak nákup vánočních dárků zvládnout co nejlépe…

Nad vánočními dárky se vyplatí přemýšlet a věnovat jim patřičnou pozornost. „Jsou symbolem výjimečné události, která vyčnívá z každodenního času. Obdarováním projevujeme druhým náklonnost, lásku a důležitost. Děti jsou přirozeně ve středu pozornosti ostatních a chceme jim zprostředkovat mimořádné chvíle,“ říká psycholožka PhDr. Lenka Čadová.

Kolik je tak akorát?

Jeden dárek je jako žádný. Alespoň děti to tak rozhodně vnímají. Na druhou stranu nakoupit deset dárků a očekávat bezmezné nadšení v dětských očích také není úplně ideální. Děti totiž velmi pravděpodobně po pěti balíčcích ztratí o další překvapení zájem a všechny se jim slijí do jednoho. Každá rodina má svoje vlastní zvyklosti, zlatou střední cestou se však jeví pořídit jeden větší a k němu dva až tři menší dárky. Celkový součet by tak podle Lenky Čadové neměl přesáhnout číslo čtyři.

Tipy na skvělé dárky

Není lehké vybrat ten správný vánoční dárek. Popravdě, je to malé umění. Dárek má vzbudit nadšení a potěšit. Proto je nutné vědět, co udělá radost právě vašemu dítěti. Přinášíme vám několik tipů, které by vás mohly zaujmout.

 • Pro kreativní děti
  Mnoho rodičů se při výběru vánočních dárků soustředí hlavně na klasické hračky. Stranou zájmu zůstávají pomůcky, které rozvíjejí dětskou kreativitu. Děti přitom tvoření zbožňují. Nemusí jít o nic složitého. Vhodným dárkem může být třeba sada srdíček nebo květin na nalepení na látku. Vaše princezna si tak bude moct z obyčejných džínsů vyrobit originální umělecké dílo.
 • Hračky
  Vybrat hračky pod stromeček je na první pohled jednoduché, protože nabídka v obchodech je nepřeberná a dítě vám zcela jistě „poradí“, co koupit. Klasikou, kterou nic nepokazíte, jsou samozřejmě panenky a pro kluky různé hlučící nástroje a figurky silných bojovníků. Respektujte výběr svého dítěte, i když vám osobně se dárky z výchovných důvodů nezamlouvají. Pokud dítěti vybraná věc udělá opravdovou radost, pro tentokrát na pevné výchovné zásady zapomeňte.
  Hračkou, na kterou nedají dopustit v mnoha rodinách, je lego. Stavebnice nejsou určeny jen pro kluky, ale klidně je můžete nadělit i dívce.
 • Vlastnoručně udělaný dárek
  Možná máte pocit, že vlastnoručně udělaný dárek děti nemůže potěšit a v konkurenci těch z obchodu neobstojí. Jenže takový dárek má velkou citovou hodnotu, kterou vnímají i děti. Alespoň jeden by proto pod stromečkem neměl chybět. Zkoušela jste už třeba někdy vyrobit korálky nebo ušít polštářek? Zvládnou to i maminky, které se za velké výtvarnice právě nepovažují.
 • Něco na sebe
  Možná jste jako dítě neměla ráda „měkké dárky“, které svým obalem dávaly jasně najevo: uvnitř najdeš něco na sebe, nejspíš pyžamo. A proto je teď oblečení pro děti pod vánočním stromkem u vás tabu. Jenže hlavně holčičky se rády parádí a hezká sukýnka nebo tričko jim udělají velkou radost. A klukům mikina nebo kalhoty. Oblečení rozhodně není špatným dárkem, nevyhnutelně se ale musíte trefit do současné módy. Ať se vám osobně líbí, nebo ne.

A co ještě pod stromeček?

Pokud právě nad šálkem kávy nebo čaje uvažujete, co ještě by se mohlo hodit pod stromeček, myslete také na stále oblíbené puzzle nebo zažehlovací korálky, dekorace do dětského pokojíčku, společenské hry, knihy, cédéčka, sportovní vybavení a také na elektroniku pro starší děti (počítačové hry, mobilní telefony, přehrávače hudby). Nebo hit, který nestárne: plastelína.

Dobrý tip: pokud si s výběrem vhodného vánočního dárku opravdu nevíte rady, poptejte se dětí, se kterými váš potomek kamarádí. Určitě vám řeknou několik tipů na dobrou hračku, kterou mají doma a mohla by se líbit i vašemu potomkovi.

 

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 11/2009), vydává Portál.

Napsal/a: Gabriela Bachárová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist