3 tipy a 1 dárek pro záchranu letošních Vánoc

Rubrika: Soutěže, Tradice a zvyky

Už je to tady zase… místo zklidnění, rozjímání a vychutnávání předvánoční atmosféry nastává čas shonu, stresu a nenálady. Už aby ty svátky byly za námi! Vážně to tak chceme?

Jen si zkuste vzpomenout, jaké to bylo, když jste se na Vánoce ještě těšili. A je fuk jak moc je to dávno. Co se vám vybaví?

Koledy, vůně, atmosféra, světýlka v oknech, …

Ruku na srdce, nechtěli byste takové Vánoce zpátky?

Mám pro vás 3 tipy, jak se té kouzelné atmosféře aspoň přiblížit. Chcete?

Tip č. 1: Zapojte děti

Je toho spousta, co je potřeba před Štědrým dnem připravit, napéct a nazdobit. A děti tak rády pomáhají!

Jenže… ty nervy kolem, co? Pečení cukroví trvá dvakrát tak dlouho a kuchyň je pak v dezolátním stavu, takže další práce navíc.

Výroba dekorací s dětmi je další bojovka, která často končí křikem, nepořádkem a otrávenými obličeji. Taky vám z toho běhá mráz po zádech, jen si to představíte?

Zkuste to tentokrát s 3 osvědčenými triky pohodových rodičů. Najdete je v e-booku Jak nepřijít o nervy, když se pustíte do tvoření s dětmi, který je zde na VD ke stažení zdarma.

Tip č. 2: Nechte si poradit

Už před 2 lety připravila Katka Králová online workshop nazvaný Jak připravit dětem ty nejkrásnější Vánoce a najít pod stromečkem mámu živou.

Pro velký zájem se vloni před Vánocemi vysílal znovu. Opět si získal spoustu rodičů a na přání těch, kteří ho tenkrát nestihli, i těch, kteří se ho zúčastnili, se letos bude vysílat zas.

Vánoce, děti, Ježíšek, klid, odpočinek, dárky

Zase se všichni rodiče dozví

 • jak zvládnout všechny ty předvánoční přípravy v klidu a pohodě
 • jak připravit dětem dárek navíc, na který nikdo z rodiny nezapomene
 • jak si Vánoce zase konečně užít, mít z nich radost a neuštvat se

Workshop opět probíhá online, prostě si ho poustíte přes internet pěkně v teple domova. Doporučuju uvařit si k němu punč nebo nějaký voňavý čaj,  zapálit svíčku a vyhradit si hodinku času (tahle časová investice se vám mnohonásobně vrátí).

Vysílání bude dostupné v úterý 12. prosince 2017 v době od 8. hodiny ranní do půlnoci, svoje místo na něm si ale radši rezervujte hned (však víte, jak to při tom shonu pak dopadá…):

Tip č. 3: Prostě se přelaďte

Může to znít jako sci-fi, ale funguje to jedna báseň. Už jste to nejspíš i někde četli nebo slyšeli:

Co má pozornost, to roste.

Nebudu to teď nijak sáhodlouze rozebírat… Prostě dokud si budeme říkat, jak jsou ty Vánoce strašně komerční, jak se člověk nezastaví, jak je to vlastně všechno na houby, tak se fakt jen těžko můžeme dostat do nějaké vánoční nálady, no uznejte.

Vlastně si tak ty svátky otravujeme a kazíme sami.

Uznávám, je toho fakt hodně, co se snažíme v těch posledních týdnech roku zvládnout, zařídit a připravit. Čím víc se budeme soustředit na ten stres, tím víc ho budeme prožívat. Co takhle najít si každý den aspoň jednu drobnou předvánoční radost a fakt si ji vychutnat?

Může to být cokoli:

 • vůně svíčky v tom krámku, kde jste koupili dárek pro babičku (co na tom, že jsem tam letěli těsně před zavíračkou)
 • oblíbená písnička v rádiu (zapomeňte na chvilku, že už půl hodiny stojíte ve frontě na poště, a vychutnejte si ji)
 • svítící stromeček na náměstí (je tam sice plno lidí a každý někam spěchá, ale vy se přece můžete na minutku zastavit a jen si ho prohlídnout)

Nepochybuju, že další vánoční drobnosti si už zvládnete najít sami 😉

Dárek: Zachráněné Vánoce

Věřím, že s těmito tipy se vám letos podaří Vánoce zachránit a konečně si je zase užít.

A kdyby to přeci jen nestačilo, mám tu ještě jeden tip navíc – kouzelnou knížku Zachráněné Vánoce.

Vyšla letos v listopadu, je plná milých vánočních ilustrací Iku Dekune a Lenka Rožnovská v ní vypráví příběh malého Františka, který cestou pro betlémské světlo zachránil Vánoce.

S ní se na svátky naladíte raz dva.

A když píšu dárek, tak jeden výtisk někomu z vás daruju. Jistě tušíte správně, že to bude znamenat další soutěž. A ta bude pochopitelně ryze vánoční 😉

Vaším úkolem je napsat do komentáře pod tento článek:

Co se vám vybaví, když zavzpomínáte na Vánoce z doby, kdy jste se na ně těšili.

Pište cokoli – může to být jen jedna jediná věc, nějaká vánoční příhoda, vaše oblíbená vánoční tradice, kratinká vzpomínka… prostě cokoli, co máte spojené s Vánocemi, které si dokážete vychutnat a užít.

Soutěžní komentáře můžete psát až do úterka 12. 12. 2017 (až do půlnoci), do konce týdne pak ze všech komentářů vyberu jeden výherní. Jeho autor dostane knížku Zachráněné Vánoce.

Tak co, jdete do toho?

 

Toto taky stojí za přečtení!

Držte si klobouky, do kin přichází Toy Story 4!

Přiznejte se. Kdo se už nemohl dočkat dalšího pokračování Příběhu hraček? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Právě dnes

Čtu dál →

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během Keto diety

Keto dieta je systém stravování, který je založen na nízké konzumaci sacharidů. Stejně jako ostatní stravovací směry, je třeba

Čtu dál →

[Soutěž] Správná pětka na ostrově pokladů

Prázdniny se za chviličku přehoupnou do své druhé poloviny a my pro vás máme pár tipů, jak si zpříjemnit

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

 • když mi bylo 5 let na Štědrý den ráno odvezl tatínek maminku do porodnice. Večer se mi narodil bráška. Na Silvestra maminka i bráškou přijeli domů. Já je poprvé viděla ležet na gauči pod stromečkem. Bráška mi připadal jako malý Ježíšek. Při pohledu na něj jsem vykřikla:“Tati,koukej,vypadá úplně jako Ježíšek,kterého jsem ve školce namalovala“ a přinesla jsem mamince obrázek ukázat.

 • zurekpetr

  Pohádky

 • Viera Krincvajová

  Byl prosinec, blížily se Vánoce a moje 5-letá dcerka byla v nemocnici s podezřením na zánět mozkových blan. Celá rodina se hrozila, jak to dopadne. Na nějaké přípravy svátků nebylo pomyšlení. Ale 2 dny před Štědrým dnem nám paní doktorka telefonovala, že si můžeme pro dcerku přijet, že bude v pořádku. To byl nejkrásnější dárek, jaký jsem kdy dostala.

 • Jsem vánoční dítě, štědrý den mým dnem narození a rodiče mně dali jméno Eva,když jsem byla
  malá tj.v předškolním věku měla jsem pod vánoční jedličkou tři hromádky dárků (Ježíškovský, narozeninový a jmeninový).Moje radost byla trojnásobná!

 • Čekání na Ježíška!

 • Koukání na pohádky s mojí milovanou babičkou.

 • Jednoznačne bol najlepší sneh, prázdniny a koláče 🙂

 • Sylva Tomková

  Hrozně jsem se těšila, že bude volno a proležím ho v knížkách.

 • zurekpetr

  Sníh, když jsem byl malý, byl o Vánocích sníh.

 • Když se řeknou Vánoce, tak si vždy vzpomenu na svoji maminku, jak hezky oblečená, ale ještě s natáčkami ve vlasech a s bílou zástěrkou vařila sváteční jídlo a chystala na tácky zákusky. Po celém bytě to krásně vonělo. Pořád ji vidím před očima, nikdy si nestěžovala, že nestíhá nebo je unavená. A my, děti, jsme koukaly zatím na pohádky. Navečer jsme pak povečeřeli a šli jsme rozbalovat dárky, které byly pod stromečkem, jehož špička byla až skoro do stropu. A na něm plno krásných ozdob a samozřejmě čokoládové kolekce. Nevím, jestli byly chuťově lepší nebo se mi to jen dnes zdá, ale ty dnes mně nějak nechutnají. A pak jsme šli celá rodina na hřbitov rožnout dědovi a babičce a povzpomínat tak na všechny naše známé, kteří už nebyli mezi námi. A nejde opomenout, kolik bylo sněhu! A protože nám už zase vyhládlo, dali jsme se znovu do těch dobrot. Kdo měl chuť ještě na rybu nebo jídlo či zákusek. A už jsme netrpělivě čekali na pohádku. Maminka uměla udělat tu správnou vánoční atmosféru a držet rodinu pohromadě. Dnes už nežije ona ani táta, a my s bratrem jsme se sobě vzdálili. Sami jsme už v důchodovém věku, ale přiznám se, že i když je pod stromečkem hodně dárků pro vnoučka, jídlo přichystané, tak to není ta sváteční atmosféra, jakou jsem prožívala já o Vánocích.

 • Olga Pokorná

  Já si vždy vzpomenu na kouzelnou atmosféru, která u nás doma panovala, na vůni cukroví a purpury, na maminky úsměv a na ten nejhezčí dárek, který jsem kdy dostala. Byla to sestřička, kterou jsem našla zabalenou v zavinovačce pod stromečkem.

 • Bilobilla

  Těšila jsem se vždycky na stromeček. Zdobila jsem ho nejdřív spolu s bratrem, ale později už sama na Štědrý den ráno. U toho jsem se dívala na pohádky a pak, když jsme stromeček večer rozsvítili tak jsem se nemohla vynadívat na tu krásu zářících barevných světýlek a ta krása byla moje dílo. Krásně nazdobený stromek byl takový dárek na oplátku ode mě pro Ježíška a tak jsem se vždycky snažila, aby se mu líbil a byl tím nejkrásnějším stromkem na světě 🙂

 • Vzpomínám si hlavně na pohádky, protože v televizi byly jen na Vánoce. Nebyly žádné video přehrávače a ani DVD, kde si mohou děti pouštět pohádky kdykoliv.

 • Nejvíce se mi vybavuje jak jsme po štědrovečerní večeři šli na procházku, když jsme se vraceli, tak po celé zahradě byly ve sněhu velké stopy (dělal je můj tatínek holínkami :-)) a za oknem rozsvícený stromeček. Zajímavé je, že si nepamatuji jaké dárky byly pod stromečkem nebo jaké pohádky běžely v televizi. S dětmi také provozujeme procházku a číhání na Ježíška po večeři, jen stopy chybí (bydlíme v činžáku a navíc o Vánocích už sníh moc nebývá).

 • Mně se vybaví, že jsme se každý rok po zazvonění zvonečku postavili před stromeček a zpívali Narodil se Kristus Pán. Teprve potom jsme se vrhli na balíčky.

 • Já si vzpomínám na sníh. Nepamatuji si, že by nebyl. sáňkování, koulování.
  Samozřejmě že i cukroví.

 • Co si vybavím, když se řeknou vánoce, z doby kdy jsem se na ně těšil? manželka a děti, do té doby jsem se na Vánoce netěšil, naši se rozvedli, mamka pila,…až se svou novou rodinou dostaly Vánoce tu pravou podobu!

 • Renata Ševčíková

  Nejvíce si vybavuji vůni cukroví, pekly jsme s mamkou vždycky kolem patnácti druhů vždy z trojtých dávek, takže celý prosinec a ještě i leden to u nás vonělo jako ve vánoční cukrárně. No a pupky rostly, ale přes rok jsme to zase vylítaly 😉

 • Leni07

  Já si vybavuji, jak jsem se jednou před Vánoci vydala do ložnice rodičů, abych tam prošmejdila skříně a zjistila, co dostanu od „Ježíška“. Dárky jsem samozřejmě našla, ale pak mi u stromečku chyběl ten moment překvapení, nával radosti, nadšení z (ne)očekávaného… Už jsem to pak NIKDY v životě neudělala! 🙂

 • Já jsem se těšila hlavně na pohádky, které přes rok nebyla možnost vidět, protože když jsem byla malá, tak existovaly jenom video přehrávače, člověk si nemohl natočit pohádku z televize, ale taky na cukroví, které během roku člověk nemá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist