Zvýšení rodičovského příspěvku

Rubrika: Tipy pro rodinu

1075967_young_family_1Nedalo mi to a po dotazu na S.O.S. jsem hledala na stránkách Ministerstva práce a soc. věcí. Je tam tato tisková zpráva (trošku jsem to promazala a nechala jen to pro nás důležité)…

Senát vrátil PS návrhy změn v oblasti sociálních dávek

(Tisková zpráva, Praha 9. 2. 2006)

Senát vrátil Poslanecké sněmovně návrhy zákona o životním a existenčním minimu, zákona o pomoci v hmotné nouzi a zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím nových právních předpisů.

Tento krok v žádném případě neznamená jejich zamítnutí. Horní komora Parlamentu návrhy zákonů podpořila a doporučila v rámci pozměňovacích návrhů jejich konečnou úpravu. Návrhy musí Poslanecká sněmovna znovu posoudit a poté je musí podepsat prezident. Účinnost by měly nabýt 1. ledna 2007.

Současně s návrhem zákona o životním a existenčním minimu senátoři souhlasili se zvýšením rodičovského příspěvku. Od ledna 2007 by mohli rodiče pobírat místo současných 3.696 Kč částku odpovídající 40 % průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře – tedy cca 7.600 Kč měsíčně (výše by měla být závislá na úrovni této mzdy dosažené v roce 2005). Takové zvýšení si vyžádá v roce 2007 přibližně 14 mld. Kč navíc ze státního rozpočtu.

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a vyplácejí ho úřady práce (v Praze úřady městských částí). Nárok na tuto dávku má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě.

Rodič může tento příspěvek pobírat do čtyř let věku dítěte. Pokud je dítě dlouhodobě zdravotně postižené, poskytují úřady rodiči dávku do sedmi let věku dítěte. Výše rodičovského příspěvku činí 1,54násobek životního minima na osobní potřeby rodiče. V prosinci 2005 ho pobíralo 288.742 lidí. Rodič, který tuto dávku pobírá, si může neomezeně přivydělávat.

Od 1. února 2006 mohou děti starší 3 let, o které rodič osobně celodenně a řádně pečuje, navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení každý den, a to maximálně na čtyři hodiny, aniž by jejich rodiče na rodičovský příspěvek ztratili nárok.

Kateřina Beránková, tisková mluvčí MPSV“

Napsal/a: Pavlinkav

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (39 vyjádření)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Arabart, jen upřesňuji, že o rodičovský příspěvek si můžeš žádat hned po skončení nároku na peněžitou pomoc v mateřství… Já to měla jak Ty, s tou dovolenou, tak jsem měla pocit, že na RP je čas až po vyčerpání řádné dovolené, ale tady mi to vyvrátili. Naštěstí se dá čerpat tři měsíce zpětně, tak jsem o nic nepřišla…

 • No snad nám to pan prezident nebude bojkotovat. Bylo by to fajn. Jsem na mateřský od října a „nemocenskou“ tedy budu brát teď v dubnu (za březen) naposledy, ale díky tomu, že mám z loňska 13 dní dovolené a za letošek mám prý nárok na celých 25 dní, tak lepší penízky budu brát ještě v červnu, no pak ten půlrok se nějak přežije a pak těch 7600,– by už bylo celkem fajn.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  No taky doufám, že nebude dělat s tím podpisem drahoty…
  ;o)

 • Petra Vymětalová

  Tak snad mám dobrou zprávu!

  Včera Poslanecká sněmovna schválila zákon o životním a existenčním minimu, zákon o pomoci v hmotné nouzi a zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím nových právních předpisů, který před měsícem vrátil Senát s pozměňovacími návrhy.
  Aby výše uvedené zákony vešly v platnost, je ještě potřeba podpis prezidenta.

  Znamená to mimo jiné to očekávané zvýšení rodičovského příspěvku. Jeho výše by měla být od 1. ledna 2007 40 % průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Počítat se to bude z údajů za rok 2005. Mělo by to být kolem 7.600 Kč.

  Tak snad nám to pan prezident podepíše 😉

  Informace pocházejí opět z tiskové zprávy (ze 14.3.2006) na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

 • Ahoj, jediné co nechápu je proč naši „zákonodárci“ zvedali porodné, na to se měli vyprdnout a přímo zvýšit mateřskou, at se na mě nikdo nezlobí, ale mám dvojčata jsme 4 člená rodina, živ min. je 9000 a nějaké drobné, jelikož dáme dohromady víc nemáme nárok na nic,to že platíme hyp, a podobně nikoho nezajímá.Ted mi dají 3600 a starejte se.No a je ve hvězdách jestli ta mateřská vůbec bude zvýšena, to se jen povídá, pak už bude po volbách a skutek utek. Tak nám držím palce :-)))

 • Anonymní

  Ahoj holky, já ze své zkušenosti musím říct, že jsem s tím taky dobře vyběhla. Do 3 let věku dítěte jsem byla za zákona stále zaměstnanec určité firmy, k datu kdy mé dceři byli 3 roky jsem zažádala na rok tj. do 4 let věku dítěte o neplacené volno ( pokoušeli jsme se o druhé)- to mě firma schválila. Dva měsíce před nástupem do zaměstnání jsem poslala firmě neschopenku (podařilo se mě otěhotnět), takže od toho data, kdy jsem měla požádáno ukončení neplaceného volna mě opět firma vyplácela neschopnost a nyní nastupuji na MD, která se bere 6 měsíců. Takže mě to docela vyšlo. Rozhodně lepší než pobírat dávky od státu.

 • Nejlepší je se poradit přímo se zaměstnavatelem.Kamarádka byla na mateřské dokonce 4 roky a teď je znovu těhotná a prý ji mateřskou bude zase platit zaměstnavatel,takže je to fakt asi na domluvě,jak to právně upravit,aby byli všichni spokojení.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Tak to jsi mi, Bobino, nasadila brouka do hlavy… 😮
  Ale dnes nějak nemám kapacitu to nějak počítat…
  Snad později…

 • Irko,Káčo,je to tak.Mám pocit,že se stačí trefit do 6ti týdnů nástupu před předpokládaným termínem porodu.Uvedu příklad (můj případ).Po prvním porodu jsem měla nastoupit do práce 5.12.04.Předpokládaný termín porodu jsem měla 23.12.04 a tudíž jsem už 6 týdnů před tímto termínem nastoupila mateřskou dovolenou a vyšlo mi to. Nejpozdější předpoklád termín porodu bych mohla mít až někdy do poloviny ledna aniž bych o mateřskou přišla.Tady se vyplatí si to trochu naplánovat,byla by asi škoda přijít o místo i mateřskou od zaměstnavatele.Ještě je jedna možnost.Múžete otěhotnět,nechat se příjmout do práce a nastoupit na nemocenskou a taky nepříjdete o místo.Důležité je,zústat v pracovním poměru.

 • Nejsem si jistá, aly myslím, že je to nějak tak jak píše irka…někde jsem slyšela, že pokud by matka chtěla i u druhého dítěte „tu lepší“ mateřskou a věkový rozdíl by byl přes 3 roky, musela by nastoupit minimálně na 3 měsíce do práce ( a z platu by se jí asi výše mateřské počítala)..jinak jen ten rodičák:-(…prostě žádné dlouhé poflakování na dovolené a ještě k tomu mateřské, že:-)…

 • Ještě zpátky k té druhé mateřské – nevím to jistě, ale myslím, že mateřskou na další dítě vám zaměstnavatel vyplácí jen potud, pokud se to další dítě narodí do tří let, když je to později, zbývá už jen ten rodičák a ten je do čtyř let věku dítka. Je to tak? No každopádně, fakt našim zákonodárcům fandím…:))

 • Anonymní

  Ahoj všem maminkám, bylo by to bezva a jelikož plánujeme druhé mimčo, tak by se to jenom hodilo. Tak si myslím, že nám nezbývá nic jiného než NAM VSEM držet palce a doufat, že s tím nahoře něco provedou. Mějte se. Radus

 • Je to opravdu milé gesto v tento předvolební čas. Jak uvedla již jedna členka opravdu to zatíží rozpočet státní pokladny a tudíž i zadlužení státu. Vím o jedné organizaci, která se snaží efektivním způsobem snížit daně, zlepšit bytovou situaci a pozvednout tak úroveň rodin a také se snaží o jiné aktivity. Mne osobně zaujala aktivita na úrovni bydlení, kdy mají technologii jak stavet za méně a tudíž i levněji prodávat domy a uměle tak nepodporovat navyšování nákladů na bydlení. Moc této organizaci fandím a zkuste to také odkaz: http://www.4vizie.org

 • Berussko,nevím to na 100%,říká mi to jen můj selský rozum.Nikdy nevíš,co ti pánové nahoře vymyslí.

 • Ahoj berusssko, každopádně bych se za těhle okolností rozhodla mít to druhé mimčo. Jinak ne, možná by naše diskuze měli číst i poslanci…

 • berussska

  Bobino promiň, potěšila jsi mě Ty :o)). Zmatky.

 • berussska

  Vladěn, to by jsi mi udělala radost za všechny mamči, i když mě se to teda bohužel netýká.
  Každopádně, jak to teda je, budou ty kč nebo ne??? Myslím jako jestli už je to tak na 99% nebo si myslíte, že to už znovu nepodpoří. Já vím, že mě asi spousta z vás odsoudí, ale jsem ochotná jít na matwřskou pouze když to schválí.
  Pa

 • Přesně tak.Tak ať se pěkně rozrůstáte.Pa

 • Ahoj Bobino, myslím že jsi mě pochpila. Ideálně bych tedy čerpala zase mateřskou v plné výši jako u prvního miminka cca 12000Kč a pak snad tedy těch nějakých 7000Kč.. No takhle by se to dalo utáhnout, manžel takové příjmy nemá…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist