Tipy pro řešení dětské nespavosti

Rubrika: Domácnost a bydlení, Tipy pro rodinu

Problém dětské nespavosti je noční můrou mnohých rodičů. Zatímco nejmenší miminka většinou usínají bez jakýchkoliv problémů, s postupujícím věkem se může u dětí dostavit problém s usínáním či náhlým nočním probuzením.

Důvodem je, že s tím, jak dítě roste, zvyšuje se i jeho reakce na podněty a zároveň se rozšiřuje jeho fantasie. U dětí se tak mohou objevit různé obavy a úzkosti. Problém také velmi často nastává v momentě, kdy si má dítě začít zvykat na spánek ve vlastním pokoji, bez přítomnosti rodičů. V tomto článku jsme pro vás připravili několik užitečných tipů, jak se s problémem usínání a klidného spánku vašeho potomka vypořádat.

Zaveďte pravidelné rituály

Abychom navodili dítěti pocit jistoty a tím pádem ho zbavili různých obav, je dobré udržovat před spaním pravidelnou posloupnost činností. Například nejprve sledování Večerníčku, poté koupání a nakonec pohádka na dobrou noc. Naopak odborníci v posledních letech nedoporučují mít přísně pravidelný režim ohledně spánku. Každé dítě je individuální a je tak třeba řídit se především potřebami dítěte. Chodit spávat každý den v sedm hodin tak není nutné. Důležité je však udržovat pořadí zavedených činností, ať už dítě chodí spát v jakoukoliv dobu.

teddyPlyšák namísto rodiče

Nepřítomnost rodiče dokáže v kojencích i větších dětech vyvolat náhlou úzkost. Zejména menší děti si nedokážou uvědomit, že když maminka není v tuto chvíli v pokoji, neznamená to, že „zmizela“. Naopak větší dítě si sice tuto souvislost dokáže uvědomit, stejně v něm však pocit, že je „zcela samo“ může vyvolat nepříjemné pocity. Proto je dobré najít za rodiče náhradu v podobě nějakého předmětu, typicky plyšáka, který bude dítěti představovat společnost a dodá mu tak pocit bezpečí. Nemusí se jednat o žádnou drahou hračku, dítě si oblíbí i starého trhaného medvídka. Postupem času si k plyšákovi dítě vytvoří citový vztah, jeho přítomnost ho bude automaticky uklidňovat a navozovat mu pocit, že není samo.

Zajistěte malý zdroj světla

Strach ze tmy je přirozeným obranným mechanismem, který se objevuje nejen u dětí, ale i dospělých. Bujná dětská fantasie pramenící ze tmy a možné přítomnosti různých bubáků tak může být příčinou problémů s usínáním i různých nočních můr. Proto je dobré dítěti do pokojíku umístit nějaký malý zdroj světla a ideálně jej ztlumit na minimum. To zajistí, že dítě přejde strach ze tmy, ovšem zároveň mu ztlumené světlo nebude bránit v usínání. Ideálním řešením může být instalace LED obrazů, které se na českém trhu objevily teprve nedávno. Tyto podsvícené obrazy na plátně s oblíbenou pohádkovou postavičkou jednak fungují jako lampička a zároveň dodají dítěti pocit přítomnosti jeho oblíbeného pohádkového hrdiny.

medvidek-pu-l2-02-3 princezna-snehurka-p04

Svítící LED obrazy s dětskými motivy jsou vhodným zdrojem světla, které lze ztlumit na minimum. V neposlední řadě jsou zajímavou dekoraci do dětského pokoje.

Důležitá je psychika rodičů

V celém problému hraje velkou roli pohoda rodinného prostředí. Dítě je emočně velmi propojeno se svými rodiči, zejména s maminkou. A pokud je maminka ve stresu, je nespokojená či smutná, i to nejmenší miminko toto intuitivně vycítí a psychická nepohoda se rázem přenese i na něj. To se pak může projevit i v neschopnosti usnout i v nočním probouzení. Naopak klidné a vyrovnané rodinné prostředí navodí dítěti pocit klidu a bezpečí. Snažte se tedy udržovat doma pocit pohody a radosti a stejně tak se udržujte ve spokojenosti i vy samotní.

sedaci-vak-pro-deti-sakoKde mohou děti odpočívat i dovádět

Na závěr vám doporučíme zajímavý tip na pohodlný a bezpečný nábytek do dětského pokoje. Jsou jim sedací vaky pro děti. Děti na něm mohou bezpečně odpočívat nebo si hrát. Je bezpečný, lze na něm ležet i sedět a je k dostání až v 17 barvách. Cena takového sedacího vaku se pohybuje kolem tisíce korun.

Napsal/a: hurka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • Marinada

    To je zajímavé – dcera spala už od školky cca od 22hodin do cca 6-6:30hodin a vždycky jsem si říkala, jak dobře spí 🙂

  • Králíček4

    Jani,my do školy vstáváme v pohodě v 6.30 h,jen tak 1x za měsíc nejde vzbudit a spí třeba do 10 h,dospává únavu a vyčerpanost.Jo dobrá,no spíše jak už tu někde bylo psáno jsme byla jak chodící mrtvola a abych pravdu řekla,stejně se dostanu do postele tak nejdřív ve 23 h i nyní,protože ta moje poletucha nespí a poletuje mi tu.Takže až usne,tak mě nastává teprve čas úklidu 🙂

  • gabulka73
    gabulka73

    + ještě se mi osvědčila Estivvilova metoda na večerní usínání

  • gabulka73
    gabulka73

    Plha se hlasi….,přesný,to mě pobavilo:)

  • jana231

    Pavluschko, taky jsem rozmazlená od staršího:)od porodnie spal celou noc-nikdy bych neřekla, že budou mé dvě děti tak diametrálně odlišné.
    A kolik je holčičce? Období chodící mrtvola znám, když mi někdo něco povídal, byla jsem jak Plha se hlásí:)
    Gabčo:)taky jsme odbourali odpol.spaní Míši ve dvou letech (i když ono předtím nikdy nebylo závratně dklouhé), kluk jí spát nenechal:)

  • Pavluschka

    Janí, ano chce to přežít. Jasně že to přežiju. Ale jsem rozmazlená od staršího, usnul v 20 h. vzbudil se v 5 na mlíko a spal do půl 9. teď v 7 letech chodí spát o půl 9 spí celou noc a vzbudit ho do školy je velký problém…(-:

  • gabulka73
    gabulka73

    Kluci – dvojčata nebyli bohužel nikdy velcí spáči a když byli ješě miminka tak když jeden zabral,tak druhej se probral. Říkala jsem tomu, že držej hlídku,abych náhodou neusnula:) Ve dvou letech jsem musela zrušit odpolední spaní, protože se neustále pošťuchovali atd. S odstupem času se na hezky vzpomíná,ale bylo to opravdu vyčerpávající, v té době jsem vypadala jak chodící mrtvola.

  • jana231

    Pavluschko,chce to přežít:)neboj, ono se to časem zlepší, přeji ti, aby to bylo co nejdřív. Králíčku, do 4,5roku? to jseš dobrá…koukám, že teď je na tom Domča se spánkem jako Miška, akorát, že ona usíná cca 20:30 a vzbudit jí v 7h do školky je problém. O víkendu vstává po 7:30

  • Králíček4

    No Domča je malej ďábel a jako mimino usínal obvykle až kolem 4 h ráno,do té doby řval,s věkem se to posunulo k 1 h,ale bohužel se musím přiznat,že jsem to vydržela jen 4,5 roku.Už jsme padala na hubu,protože v noci nespal a ve dne byl neřízená střela,takže se musela nasadit medikace,sice min.mg,ale spal a i se tím mírně zklidnil.Nyní usíná tak 21-22 h a budí se kolem 7 h,občas dospává únavu a spí do 9 h a to si pak užívám 🙂

  • Pavluschka

    taky jsem si právě říkala, že je to spíše reklamní článek. Tinka spí v noci hodně špatně, špatně usíná, v noci se budí s řevem, který když ji přejde tak málokdy usne hned, většinou má následující dvě hoďky den i když je těsně po půlnoci… tak snad se to časem zlepší.

  • jana231

    Jj Králíčku, to musí být šílený. jSI DOBRÁ, JAK TO ZVLÁDÁŠ. Sama si vzpomínám na Michalčinu malou potřebu spánku, travala dýl a já jsem si nikdy nezvykla:(naštěstí spí už relativně dobře, ale rady v tomto článku by mi tenkrát asi taky moc nepomohly…

  • Králíček4

    bohužel na Domču,který trpí nespavostí od narození,nepomáhalo nic,ani když jsme usínali vedle něj,hopsal a skákal po nás a měl poledne a ona byla třeba 1 h ráno

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist