Rodinné dávky plynoucí ze sociálního pojištění – změny od 1. ledna 2008

Rubrika: Tipy pro rodinu

1102979_its_all_about_the_money1. ledna 2008 byla spuštěna první vlna tolik diskutovaných sociálních reforem. Také na serveru VašeDěti.cz proběhla řada diskuzí týkajících nově zavedených se plateb u lékařů, změn ve vyplácení rodičovského příspěvku a přídavku na dítě.

Sociální reformy se však dotýkají také některých rodinných dávek plynoucích ze sociálního pojištění – peněžité pomoci v mateřství, podpory při ošetřování člena rodiny, vdovských a vdoveckých důchodů a sirotčích důchodů.

Z rodinných dávek plynoucích z nemocenského pojištění zasáhnou tyto změny podporu při ošetřování člena rodiny a peněžitou pomoc v mateřství následujícím způsobem:

 • podpora při ošetřování člena rodiny se bude vypočítávat jako 60 % denního vyměřovacího základu, tato dávka nebude náležet z ochranné lhůty
 • podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství (PPM) v délce 37 týdnů zůstane zachována jen u vícečetných porodů – u ostatních se bude jednat o 28 týdnů
 • od 1.1.2008 se u PPM zachovává denní vyměřovací základ pro výpočet další PPM v případě opakovaného porodu – tj. pokud zaměstnankyni v době trvání téhož zaměstnaneckého poměru vznikne nárok na další PPM do 4 let věku dítěte, pro výpočet PPM se použije stejný vyměřovací základ jako pro předchozí PPM, je-li to pro zaměstnankyni výhodnější
 • ruší se poskytování PPM uchazečům o zaměstnání (v evidenci Úřadu práce), ode dne porodu se jim poskytuje rodičovský příspěvekPokud nárok na výše uvedené dávky nemocenského pojištění vznikl ještě v roce 2007, dávka se poskytuje podle podmínek platných před 1.1.2008.

  Příklad:

 • Žena, která splňuje podmínku osamělosti a nastoupí na mateřskou dovolenou před 1.1.2008 (tj. nejpozději 31.12.2007), má nárok na pěněžitou pomoc v mateřství po dobu 37 týdnů i v případě, že porodí jedno dítě.
 • Osamělá žena, která nastoupí na mateřskou dovolenou 1.1.2008 nebo později a porodí jedno dítě, má nárok na pěněžitou pomoc v mateřství pouze po dobu 28 týdnů. Od 1. ledna 2008 se také zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému. Tedy řádné i předčasné důchody starobní, plné i částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí důchody. V září o tom rozhodla vláda, když schválila nařízení č. 256/2007 Sb.

  Základní výměra důchodu se zvýší z 1.570 Kč na 1.700 Kč měsíčně. (Základní výměra je jednotná pro všechny důchody.)
  Procentní výměra vzroste o 3 %. Navýšení procentní výměry nově, na rozdíl od předchozích let, nezávisí na tom, zda se jedná o tzv. starodůchodce či ostatní důchodce.
  Všechny důchody, tedy přiznané před 1. lednem 1996 i přiznané od 31. prosince 1995 do 31. prosince 2007, vzrostou od Nového roku stejně.

  Okruh osob účastných na důchodovém pojištění se rozšiřuje o ty občany, kteří osobně pečují o osobu mladší 10 let závislou na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost). Péče se jim bude hodnotit za stejných podmínek, jako osobám, které osobně pečují o jiné osoby závislé na péči ve II. – IV. stupni.

  Zdroj: Rodinné dávky – informace pro rodiče o dávkách státní sociální podpory (např. rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, porodné) a dávkách čerpaných prostřednictvím sociálního pojištění (např. peněžitá pomoc v mateřství, ošetřování člena rodiny)
 • Napsal/a: redakce (Petra)

  Toto taky stojí za přečtení!

  Co pomáhá na dětský kašel?

  Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

  Čtu dál →

  Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

  Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

  Čtu dál →

  Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

  Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist