Reformy diskriminují ženy

Rubrika: Tipy pro rodinu

140332_grandma_and_grandsonOd prvního ledna letošního roku začaly platit sociální, daňové a zdravotní reformy, jež však nejsou v souladu s vládními závazky o rovnosti příležitostí žen a mužů. V rozporu se svými Prioritami při prosazování rovnosti žen a mužů vláda neprovedla či minimálně nezveřejnila genderovou analýzu reforem, přitom je již teď zřejmé, že ty ve svém konečném důsledku ztíží situaci žen, zejména takových skupin jako jsou ženy samoživitelky…

Na čtvrteční tiskové konferenci pořádané koalicí proEquality k genderovým aspektům reforem to řekla Irena Smetáčková, členka expertního týmu koalice, a upozornila, že nelze analyzovat jednotlivé reformní kroky samostatně (na rozdíl od jejich zjevného samostatného plánování, pozn. red.), ale je nutné dát všechny změny dohromady: daňové úlevy pro podnikatele/ky (kolik je mezi nimi mužů a kolik žen?), vzrůst spotřební daně (jaké je složení domácností?), snížení porodného nebo příspěvku za péči o závislou osobu (kdo jsou pečující osoby?), poplatky u lékaře (kdo a jak využívá zdravotnický systém?).

Samotné vládní materiály nejsou podle Smetáčkové konzistentní. „Na jednu stranu se v nich píše, že současné změny podporují slaďování osobního a pracovního života, na straně druhé vybízejí rodiče, kteří čerpají příspěvek první rychlosti, aby měli děti hned po sobě, což samozřejmě dopadne na ženy, protože ty jsou v naší společnosti primárními pečovatelkami,“ uvedla ke změnám čerpání rodičovské dovolené. Rodiče, většinou jde o ženy, pouhé 1,3 % mužů čerpá rodičovský příspěvek, jež si vyberou první rychlostní kategorii, jsou vysoce kvalifikované, jejich pracovní kariéra však bude pravděpodobně zabrzděna novým systémem. Jak upozornil Petr Pavlík, člen Katedry genderových studií FHS UK a expert koalice proEquality, změny v daňovém systému zvýhodňují páry, v nichž jeden partner nebo partnerka vydělává výrazně více než druhý/druhá. Vzhledem k tomu, že v nejvyšších příjmových kategoriích jsou také nejvyšší rozdíly v platech mezi muži a ženami (podle České statistického úřadu až 40 % v neprospěch žen), jednoznačně to budou ženy, které budou z pracovního trhu odcházet. „Vláda tak podporuje tradiční model rodiny, což se jen těžko dá nazývat podporou rovných příležitostí žen a mužů,“ dodal Pavlík.

„Svoboda volby“, s níž vláda změnu prezentuje, je podle odborníků a odbornic týmu proEquality svobodou falešnou. Na příspěvek totiž nemají nárok studentky a nezaměstnané ženy. Ženy, jež před odchodem na mateřskou nepřesáhly 16400 korun hrubého měsíčně, si nemohou vybrat čerpání v první rychlostní kategorii. Přitom v roce 2006 byl medián hrubé mzdy žen 17310 korun, velká část žen tedy na požadovanou částku nedosáhne a roční mateřská pro ně bude nedostupná. Toto, stejně jako snížení porodného, se může ukázat jako velký problém pro ženy-samoživitelky, pro něž je rychlé zapojení na pracovním trhu nutností.

Návrat na trh práce po rodičovské dovolené přitom v současných, rychlým tempem se měnících podmínkách představuje v některých profesích problém už po ročním „výpadku“ (a co teprve po čtyřech letech!), jak na nedávné konferenci o rodičovství a trhu práce, pořádané Sociologickým ústavem AVČR, upozornil eurokomisař Vladimír Špidla. Kromě finančních změn však vláda nepobídla kraje a obce k budování předškolních zařízení pro děti, zaměstnavatele/ky k rozvoji alternativních forem pracovní doby ani sama nepřijala žádná opatření k většímu zapojení mužů do péče o děti.

Ač by zavedení poplatků ve zdravotnictví mohlo vést k větší zodpovědnosti a zájmu lidí za vlastní zdraví, podle Petra Pavlíka je třeba i v rámci této změny analyzovat její dopad na ženy a muže jako skupiny. Například již zmíněné snížení příspěvku za péči o závislou osobu se dotýká téměř výhradně žen. Zejména se však v rámci této reformy jedná o poplatky za léky a zdravotní služby. „Vypočítali jsme, že jen za léky mohou dát lidé v důchodu více peněz, než o kolik se jim zvýší důchod,“ varuje Pavlík.

Co se týče změn daňového systému, podle Petra Pavlíka z něj budou jednoznačně profitovat lidé ve vysokopříjmových skupinách, mezi nimiž výrazně převažují muži. Například mezi podnikateli jich je 2,5krát více než žen, mezi zaměstnavateli třikrát více a mezi pracujícími důchodci dvakrát. Jaké kompenzace připravila vláda důchodkyním, které pobírají o pětinu menší důchody než muži, protože platy žen v České republice byly a stále jsou o čtvrtinu nižší než platy mužů? Například zvýšení spotřební daně, jež se kromě důchodkyň dotýká také lidí s podprůměrnými platy, mezi nimiž figuruje více než 50 % všech žen nebo žen samoživitelek, jichž je v České republice zhruba 244 000. „Reformy tak zvýší sociální rozdíly mezi lidmi a prohloubí nerovnosti mezi muži a ženami,“ říká Pavlík.

Genderová analýza nastolených reforem se podle Pavlíka stane součástí třetí Stínové zprávy v oblasti rovných příležitostí žen a mužů, již zpracovávají zástupci a zástupkyně neziskového a akademického sektoru jako doplnění a konstruktivní doporučení k vládním zprávám o plnění Priorit v oblasti rovných příležitostí. Stínová zpráva by měla být publikována na jaře letošního roku.

Autorka je interní redaktorkou gitY, genderové informační a tiskové agentury.
Zdroj: gitA

Napsal/a: Michaela Appeltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • Anonymní

    babofko : ja tam nemohla byt ani jako tehule, tedy naivne jsem si myslela, ze pujdu na recepci, nebo tak, mimo infekt a oni, ze ne, ze posilaji rovnou na neschopenku, no, pak tam prijd, ze chces admin. praci :-)))ale taky se neco rysuje z domova, tak snad, me necha mladsi tvorit :-)))vsak muze Petra vypravet, mame skoro stejne maly deti :-)))

    bio

  • Bio, na infekci s dítětem asi nepůjdeš, ale nepotřebují tě např. na nějaké vypracování přednášek? Každá sestra teď musí sbírat kredity a pouhá účast na seminářích nestačí… Nebo něco takového administrativního, čím bys mohla vašemu oddělení/klinice vypomoct? Ale protože sama teď něco podobného zjišťuju, je trošku trabl ohledně práce pro původního zaměstnavatele, od kterého jste odešly na MD/RD. Jednodušší je sehnat si vedlejšák u jiného zaměstnavatele…

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Pozor! Nově mají ti zaměstnavatelé, kteří umožní částečný úvazek, mít nějaký odpočet. A danit by se mělo jen ze skutečně vydělaných peněz, ne z nějakého daného minima. Takže konečně by to aspoň už nemuselo být nevýhodné. Když už to není výhodné.

  • Jovanka

    Bio, to jsem zapomněla napsat (mám holt hlavu děravou 🙂 ) – podle mě by se i ekonomicky vyplatilo podporovat částečné úvazky pro maminky malých dětí. A spousta práce jde dělat i doma, není nutné do práce docházet od sedmi do čtyř a sedět tam, když bychom tam mohly být třeba jen 4hod a zbytek si dodělat doma nebo tak…. ale k tomu zatím u nás jaksi chybí vůle.
    Uznávám ovšem, že práce zdravotníků se takto řešit nedá. Asi by sis nějakou žloutenku domů nevzala, že :-))

  • Anonymní

    Jovanko : nevim, proc…..:-)

    treba ja bych moc rada do prace, ale bohuzel mi nema kdo hlidat maleho…takze smula.Bez hlidani nemam sanci. Platit operku? to teda muzu zustat i doma a uzivat si vlastniho ditete.Vzit si sssebou dite do pace ? pracovala jsem na infekci- no to by mi asi ani nedovoilili ale kam s nim ? jete nemel ani rok a pul.
    P.S nestezuju si, ale kolikrat vzdycham
    bio

  • Jovanka

    Taky nejsem až tak přesvědčená o tom, že změny jsou špatné. Nacházím tam i dobré změny – např. proč by měla mít vyšší rodičák paní, která nepracovala? A podpora rodin je dobrá věc, třeba formou odpočtu z daní. Možná bych zrušila přídavky na děti jako takové a dávala větší daňové slevy nebo úlevy nebo jak se to jmenuje správně.
    A ruku na srdce, kolik žen důchodkyň má tolik odpracováno jako muži důchodci – i když se jim přičtou léta péče o malé děti? Ty si myslím by ani stěžovat neměly….
    Snad mě taky nebudete kamenovat 🙂
    A souhlas i s Babofkou.

  • Děvčata, zdá se mi to, nebo ne? Stěžujeme si, že můžeme být na MD 3-4 roky? Nedávno se mi tchyně rozpovídala, jak za jejích dob byla mateřská 3 měsíce. Jak to bude kdo dělat s kojením, se asi nekdo nezabýval. Prostě pak šla do práce a šlus.

  • Anonymní

    mno, je sice fajn, ze s emuze matka vratit brzo do prace, ale co si budeme my mamy povidat. Ja treba po pul roce jeste stale kojila, a to jako budu dojizdet ke kojeni domu ? nebo co s ditetem, existuji jeslicky pro male deticky ? Proste mi to prijde zase nedotazene do konce.
    A mimochodem, ktera z nas by sla po pul roce zpet do prace, a nevenovat s editeti ?
    prijde mi to divne, naopak nekde to asi funguje, o deti s estara operka, manzel, nebo matka, ktera nepracuje, protoze o ni je postarano.
    Bohuzel u nas se zveda vsechno i duchodovy vek, takze babicky nejsou k mani, i kdyz by rady pohlidali.

    bio

  • Zrušení společného zdanění manželů mi taky docela vadí. Stát chce zvýhodňovat rodiny s malými dětmi, ale současné reformy dělají pravý opak. Je asi pravdou, že v globále na tom budou ženy daleko hůře než muži, hlavně pak i v důchodovém věku. Z události posledních dvou měsíců mám spíše pocit, že stát už nemá absolutně na nic a tak to musí do kasičky vytřískat za každou cenu zase zpátky od lidí – a je úplně jedno, jestli to budou důchodci nebo rodiny s dětmi, matky samoživitelky, chronicky nemocní, … hlavně, když se do kasičky posype.
    Ženy sice mohou na MD pracovat nebo se vzdělávat, to je sice pravda, taky teď chodím dálkově do školy. Ale jsem doma už skoro 5 rok a teprve teď se mi povedlo všechno zabezpečit tak, abych studovat mohla. Pracovat bych nemohla už vůbec, protože manžel je od rána do večera v práci a já jsem naprosto bez hlídání. Pokud maminka nemá stálou možnost hlídání, tak je s dalším vzděláváním nebo prací při MD úplně odvařená a je úplně jedno, jak moc chce. To, co by vydělala, jí určitě nepokryje náklady za případné hlídání, nebudu teď vůbec zmiňovat důvěru v cizího člověka, který by měl trávit čas s dětmi. Když vidím současnou ochotu zaměstnavatelů přijímat matky s malými dětmi, chci vidět jejich ochotu zaměstnat matku na MD třeba na poloviční úvazek … asi vítr. Takových zaměstnavatelů je opravdu málo. Je fajn, že ta možnost přivýdělku pro matky je, ale máokterá z nás ji využije právě kvůli nedostatku hlídání.

  • VlaďkaP

    „změny v daňovém systému zvýhodňují páry, v nichž jeden partner nebo partnerka vydělává výrazně více než druhý/druhá.“

    Že by mi něco uniklo? Konkrétně jaké změny?

    Zrušení společného zdanění manželů má opačný efekt.

  • Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Svatá pravda… Dobrý článek k zamyšlení. Nicméně dovolím si souhlasit s Ivčou a přidám své názory. Co je na podpoře tradičního modelu rodiny špatného? Nebylo by to naopak fajn, kdyby muž uživil rodinu a žena se mohla v klidu starat o domácnost, o děti, o sebe,… a nemusela být strhaná a ulítaná jak pes, protože zkrátka druhý příjem je zapotřebí? A nemyslím si, že je žena povinna strávit na mateřské/rodičovské dovolené 4 roky. Jsou ženy, které pracují (nebo se jinak vzdělávají) i při mateřské nebo se zkrátka vrací do práce třeba po půl roce.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Já bych k tomu řekla asi to, že si myslím,že celkovým cílem ( aspoň podle mě) je, aby stát měl maximum vzdělaných lidí, kteří dokáží zvednout ekonomiku země a dokáží se postarat o své zdraví již v prevenci. Faktem je, že to se týká jiné generace než jsou dnešní důchodci, kterých se to asi dotýká. Ale taky si myslím, že pokud jsou maminky ( jak se píše v článku), které jsou vysoce kvalifikované, tak si nemyslím, že by nesehnaly práci.A nemyslím si, že by měly při mateřské zakrnět – mohou se dále vzdělávat ( tím nemyslím chodit denně do školy)a návrat do práce bude zajímavější.taky s určitými věcmi v reformě úplně nesouhlasím, ale celkově je tím myšleno to, co říkám na začátku.Je to můj názor – nekamenujte mě!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist