Je to sotva pár let, co se rodiče snažili vychovat ze svých dětí především „cool“ příslušníky společnosti ostrých loktů. Koncem století, kdy byla ekonomika na vzestupu, se zdálo, že nejlépe na tom bude ten, kdo dokáže jít bez skrupulí i přes mrtvoly. Pád akcií od roku 2000 tento obraz důkladně proměnil.
Vyplývá to z průzkumu provedeného na zakázku spolkového ministerstva pro rodinu a zveřejněného počátkem roku 2006. Odpovídalo 2065 matek a otců. Ukazuje se, že touha vychovat sebevědomé potomky se propadla na jedno z posledních míst. Prvořadé jsou dnes tyto výchovné cíle: chování podle společenských pravidel, zdvořilost, šetrnost a svědomitost. Rovněž dospělí mezi sebou dnes výše hodnotí dobré chování. Tři čtvrtiny žen si výslovně přejí „muže s dobrých chováním“. Když ekonomický blahobyt dosáhl svých mezí, získávají na hodnotě ctnosti, které jsou nezávislé na všech konjunkturách.Od roku 2004 probíhá boom v oboru společenského chování. Kdo ovládá rituály společenského styku, ten snáze docílí sociálního úspěchu. Je to podobné jako v provozu na ulicích a silnicích. Ať jedete velkým drahým vozem nebo malým autíčkem, kdo má přednost v jízdě, to neurčuje silnější, nýbrž pravidla silničního provozu, platná pro všechny bez rozdílu. Dobré chování je vyjádřením respektu. Ten se v každodenním mezilidském styku často vytrácí. Pak se mezi manželskými partnery nebo mezi šéfem a zaměstnanci ujímá onen poněkud posměšný tón, kolísající mezi nevolí a skrytým pohrdáním.
Jestliže jste zapleteni do mnoha vztahů tohoto druhu, mohla by právě v tom tkvět příčina nedostatku sympatií. A proto, i kdybyste to snad neměli tak docela zapotřebí, jednejte po dva týdny se svými blízkými dokonale zdvořile. Samozřejmě bez výstřelků.
To znamená:
Žádné žertíky o slabých stránkách ostatních.
Chovejte se korektně v drobných gestech. Podržet dveře, vlídně pozdravit, do telefonu se představit plným jménem.
Buďte dochvilní a spolehliví. Slibujte jen to, co můžete splnit. Pokud se vám výjimečně nepodaří dodržet příslib, včas o tom dejte vědět.
Projevujte zájem o druhé. Oslovujte je jménem. Dívejte se jim do očí, když je posloucháte nebo jim něco říkáte, a nevyhlížejte přitom dalšího partnera k rozhovoru.
Buďte vstřícní v drobnostech. Udělejte tu a tam něco nezištně. Pomozte nést těžkou tašku, pomozte v úklidu.
Nebuďte v tom dotěrní. Přátelsky nabídněte svou podporu, ale nechávejte druhým svobodu rozhodnutí, jestli ji přijmou, nebo ne.
Nikdy neupozorňujte ostatní na jejich prohřešky proti dobrému mravu. Nejeden absolvent kurzu společenského chování nevyužívá svých nových znalostí k tomu, aby se choval jinak než dosud, nýbrž k tomu, aby číhal na prohřešky ve svém okolí. To prozrazuje, že sice pochopil pravidla, ale ne jejich účel.
Nemějte strach z formálních nedostatků! Ve společenském chování záleží nejvíce na vašem vnitřním postoji. Respekt a trpělivost jsou důležitější než dodržení správného pořadí při představování. Ne abyste rezignovali na představování jen proto, že se obáváte chyb!
Napsal/a: Frank Naumann
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)
Moc hezká ukázka. Díky za ni. To je „můj šálek kávy“. Všechno kolem mě zajímá od doby, kdy jsme měli na SŠ společenskou výchovu.
Kéž bych tak měla kouzelný proutek… a mohla mávnout tam, kde je toho zapotřebí jako soli…