Pozor na hypoteční past

Rubrika: Tipy pro rodinu

1096839_take_the_buck_3Zadlužení a dlouhodobé hypotéky podrývají sebevědomí muže.
Jak k tomu dochází? Jak se inteligentní muži nechávají chytit do pasti? Nikdo nás přece nenutí, abychom se závodu kariéristů zúčastnili.

Náš systém má jeden vynikající způsob, jak muže udržet na místě: je to právě hypotéka. Hypotéka je původně dobrá myšlenka, která se jaksi pokazila. Není to vynález bankéřů – myšlenka vlastnit něco po celý život existuje už dlouho. Svatební hosté na Nové Guineji například zkonzumují tolik prasat a hlíz jamů, že ženich tento dluh splácí po celý svůj život. Jak můžeme vidět ve filmu Svědek (Witness), členové náboženské sekty amenitů se po stovkách shromáždí, aby nově sezdanému páru postavili za jeden den velkou, nádhernou stodolu, která jim vydrží po celý jejich farmářský život. Teď celá komunita pomůže jim a oni pak v průběhu života na oplátku vypomůžou při stavbě mnoha jiných stodol. To je systém vzájemné výpomoci, se vzájemnými závazky, díky němuž zůstali amenitové po několik staletí bezpečnou a prosperující komunitou, která nepodléhá recesi a má nízké procento rozvodů.
Co máme my, je hypoteční systém, jenž nám umožňuje mít už na prahu dospělosti dům a strávit svůj život jeho splácením. Nezavazujete se lidem, ale institucím. (Ztraťte práci, promeškejte splátky, a anonymní instituce vás z domu vyhodí.) Poté, co absolvujete onen životně důležitý rozhovor v bance (s vázankou na krku, samozřejmě), vyjdete ven a máte tolik, kolik potřebujete. Je to zázrak! Ale stalo se i něco jiného, něco, o čem vám neřekli. Necháváte jim tam totiž taky svou odvahu! Bankovní manažer ji má uloženou ve svém trezoru mezi ostatními! Pokud pak někdy ve svém životě budete mít naléhavé utkání udělat něco riskantního, vzrušujícího, odlišného nebo dobrodružného, je pravděpodobné, že to neuděláte, protože k tomu odvahu mít nebudete!
Chcete-li být svobodným mužem, je nutné, abyste se této pasti nějak vyhnuli. Můžete žít na venkově, kde jsou domy levnější. Můžete přestat soupeřit se svými sousedy a jezdit v nejstarším autě ve vaší ulici. Svým dětem můžete věnovat víc svého času místo vzdělání na soukromé škole. Můžete si vzít rok dovolenou a jednoduše si to promyslet!

Jedná se o ukázku z knihy Mužství
vydal Portál, 2007

Napsal/a: Steve Biddulph

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Jestli je z naší země nebo není,je to jedno lidé se zadlužují na celém světě a honí se za kariérou a chtějí se ukázat,že na to mají.

  • Podle jména autora asi nemluví o naší zemi.

  • Mno, a proč právě na muže?:) Mě – jako ženy se to netýká?:).. Jinak myslím, že hypotéka je dnes rozšířená, protože neklade takové požadavky na příjem rodiny, většině rodin by totiž půjčku na tak vysokou částku, za kterou by si pořídili bydlení, vůbec nedali.. A k tomu připočítejte shánění dvou ručitelů se stejně vysokým příjmem:( U hypotéky ručíte bydlením. Splácíme hypotéku, která je nižší než nájem v předchozím bytě.. takže hypotéka byla logickým řešením.

  • markousekh

    asi vítr Máchale…..
    Taky mám úvěry na barák,ani já,ani manžel štěstím proto neolýváme,ale je to řešení jak něco mít a sám se postarat.Pokud je pro autora past,financování vlastního zázemí,v tom případě ano.Ale život je potom plný pastí……

  • zuzkasim

    Taky mám dojem, že článek je dost mimo, hypotéka je bohužel téměř jediný způsob, jak vlastní bydlení získat. My teda máme zatím to „štěstí“, že jsme podědili státní byt po rodičích, kde nám nepatří vlastně ani klika od dveří a měsíčně platíme 7 tis za 60m čtverečních. Je to přesně to samé, jako kdybychom někde platili podnájem:-) Jakmile bude příležitost, tak ty peníze raději budeme strkat bance na splátky hypotéky a pořídíme něco svého.

  • Taky jsem se docela pobavila. Se sousedy rozhodně nesoupeřím, jezdíme mhd a pokud nechceme žít u rodičů, tak jsme lepší možnost než vzít si hypotéku, nenašli.
    Nikdo není šťastný, že se musí zadlužit na půlku života, nikdy nevíme co bude, no ale žít pod mostem či nemít rodinu, řešení není.
    Ale on autor není Čech, tak možná u nich jiná řešení jsou.Docela ho mám ráda, ale takhle ukázka je v našich podmínkách docela dost mimo.

  • karamela

    Také nesouhlasím ,že žít na venkově a koupit tu levný dům je reálné…je to celé blábol..už od názvu knihy:-))))) musím se smát takovým radám. Člověk ,který žije na venkově tu i pracuje a vydělává méně než pražský manager:-)

  • Anonymní

    I na dum na venkove si „musite“ vzit hypoteku nebo si muzete setrit cely zivot, rodinu mit u rodicu jednoho z partneru (toto je zvlast skvele reseni) a na stari si konecne nasporit na ten barak, ktery ale bude stat uplne jiny prachy. Dalsi varianta je cpat mesicni najem pronajimateli a na konci zivota zjistit ze nic nemame. Ale ani hypoteka neni super, nesplacite, neriskujute, vzdycky mate starost jak ji zaplatit a starost co bude za par let atd. No holt nam soudruzi byty nedaji, nekteri je nezdedi, tak si muzou z techto 3 moznosti vybrat. Kdyby mel nekdo lepsi napad, necht se ozve.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist