Po stopách Karla IV.: Pozor! Otevíráme poklady

Je tomu už pár let, kdy se moje teta vypravila na Pražský hrad, aby na vlastní oči, poprvé v životě, uviděla korunovační klenoty. Vstávala ten den ve tři hodiny ráno, v pět hodin už stála ve frontě před branami Pražského hradu. Vybavena termoskou s čajem a vydatnou svačinou, trpělivě postupovala krok po kroku vstříc nevšednímu zážitku.

Tenkrát jsem si říkala, že se musela zbláznit. Dnes jsem už o nějaký ten rok starší a vážně uvažuji, že to stejné také absolvuji. Nikdy mě to nenapadlo, teď ale cítím zvláštní pocit a chuť se podívat na něco tak významného, tak starého a pro někoho určitě i mystického. Někdo říká, že pohled na Svatováclavskou korunu přináší člověku zvláštní pocity. Někdo vnímá hrdost, jiný obdivuje mistrovskou práci našich předků.

Něco na tom bude. On to Karel IV. tenkrát myslel nejspíš správně, když ustanovil, že české korunovační klenoty mohou být vystavovány jen při výjimečných příležitostech. O to větší chuť „to“ vidět na vlastní oči o to větší punc výjimečnosti.

V květnu se otevírají poklady! Tedy přesně řečeno, otevírá se výstava korunovačních klenotů pro veřejnost. Rezervace nečekejte, kdo chce relikvie vidět, musí si také vystát frontu. Pražský hrad ale slibuje, že čekání bude o něco příjemnější, na trase budou lavičky, záchody i občerstvení. Cestu budou lemovat i informační panely o klenotech a jejich historii.

Klenoty jsou uloženy v Korunní komoře, ke které je přístup ze Svatováclavské kaple katedrály sv. Víta. Dveře k pokladnici se odemykají sedmi klíči. Držiteli klíčů jsou prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy. Všichni se musí sejít a společně dveře otevřít. To zní až mysticky, co říkáte? Co by se asi stalo, kdyby jeden z nich nedorazil?

Největší pozornost je směrována k Svatováclavské koruně, kterou nechal v roce 1345 až 1346 zhotovit Karel IV. ke své korunovaci českým králem. Vyrobena je ze zlata, posázena drahokamy a perlami. Na vrcholu je umístěn zlatý křížek se safírovou rytinou. Králům byla koruna pouze půjčována za účelem korunovace, ale musela být ještě týž den vrácena. Prý kdo si nasadí korunu neoprávněně, do roka zemře.

Toho se ale bát nemusíte, klenotů se ani nedotknete. Ale vidět na vlastní oči je můžete a to v době od 15. – 29. 5. 2016 ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Vstup na výstavu nazvanou „České korunovační klenoty – symbol českých dějin uprostřed Evropy“ bude zdarma.

Teta tenkrát výlet za historií komentovala slovy, že dříve byla zvyklá stát frontu na všechno možné, tak proč ne na poklady?

Já to letos možná zkusím. A co vy? Stáli jste taky frontu na banány? Pardon, na klenoty? Jaké to bylo? Napište mi, třeba si to ještě rozmyslím, nebo se s někým z vás potkám ve frontě?

Více informací o výstavě najdete na webových stránkách Pražského hradu zde.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.