Po stopách Karla IV.: Královský labyrint

Rubrika: Tipy pro rodinu, Volnočasové aktivity, Z našich cest

V letošním roce si připomínáme 700. výročí narození Karla IV. Spoustu míst spojuje jediné. Chtějí vzdát hold tomuto muži. Mezi ta místa patří i zámek Loučeň.

Loučeň je známá nejen jako zámek se zámeckou zahradou, ale také díky labyrintáriu. To je umístěno v zeleni historického anglického parku a v Čechách, ba dokonce v Evropě nemá obdoby.

Naleznete zde tyto labyrinty a bludiště:

 • Buxusové bludiště
 • Světelný labyrint
 • Travnatý labyrint
 • Tisové bludiště
 • Dlážděné bludiště
 • Palisádové bludiště
 • Kamenný labyrint
 • Provazové bludiště
 • Pískovcový labyrint
 • Prstový labyrint
 • Písmenkový labyrint

Loučeň se rozhodla uctít památku Karla IV. vybudováním dvanáctého, Královského labyrintu. Jeho základní kámen byl slavnostně položen 1. 5. 2016.

Loučeň 2 Loučeň

Ptáte se, proč právě labyrint? Jaká je spojitost mezi Karlem IV. a labyrinty?

Labyrint je budován dle předloh francouzských gotických katedrál, které Karel IV. navštívil nebo v nich dokonce pobýval. Labyrint nalezneme např. v katedrále v Remeši, kde byli korunování francoužští králové. Karel IV. se zde zúčastnil korunovace v roce 1328. Další katedrálou, kde se labyrint nacházel, je katedrála v Chartres, která byla kompletně dostavěna za dobu Karlova pobytu ve Francii. A právě touto katedrálou se Karel IV. pravděpodobně nechal inspirovat při stavbě katedrály Sv. Víta. Říká se, že jsou si nápadně podobné. Mnoho katedrál ve Francii z této doby mělo na podlaze chrámový labyrint z kamene.

Loučeň 3

A právě tímto se na Loučeni nechali inspirovat a tento 12. labyrint chtějí vybudovat tak, jak by asi vypadal, pokud by byl umístěn ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

A jelikož i Karel IV. býval určitě dítětem a Loučeň se rozhodla navázat na minulá léta, kdy létem návštěvníky provázel také dobový program, letošní program nás zavede do doby, kdy byl Karel IV. malým chlapcem. Přenese nás do roku 1323, kdy se mladý Karel (tehdy ještě Václav) chystal odjet do Francie.

Každý návštěvník také může napsat své přání k tomuto významnému výročí. Po ukončení sezony bude tato Kniha narozeninových přání uložena do podzemní schránky jako poklad a odkaz pro další generace.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist