Po stopách Karla IV.: Hurá na Karlštejn!

Rubrika: Tipy pro rodinu, Z našich cest

V době, kdy si připomínáme výročí narození Karla IV., přispěju i já svou pozvánkou na výlet. Výlet bude stát za to, protože se podíváme na náš nejznámější hrad, Karlštejn. Poprvé jsem ho navštívila s rodinou před pár lety, ale moc rádi bychom se tam opět někdy vrátili. Uvidíme, kdy se nám to splní, ale doufáme, že brzo.

Snad není nikdo, kdo by neznal Karlštejn, ale přece jen se vám ho pokusím krapet přiblížit.

Karlštejn je obec, která je od roku 2007 dokonce městysem. Najdeme ji v krásné přírodě chráněné krajinné oblasti Český kras a protéká tudy řeka Berounka. Stejnojmenný hrad se tyčí nad obcí a byl vybudován v gotickém stylu v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV.  Na počátku husitských válek sem byly z důvodu bezpečnosti převezeny české korunovační klenoty, které zde byly s přestávkami uloženy skoro 200 let.

Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky a koncem 16. století potom renezančně. Dnešní vzhled získal při poslední úpravě z konce 19. století.

karlšetejn Kraliček 2 karlstejn-1206929

Pokud přijedete jako my vlakem, pak je cesta z nádraží jednoduchá. Stačí se řídit podle šipek. Cesta není obtížná, a tak se nemusíte bát, že by ji děti nezvládly. Dokonce si lze od nádraží najmout auto taxi, nebo koňský kočár, který vás tam doveze. Ale byla by škoda minout ty krásné, malé obchůdky, kde si každý něco vybere.

karleštej kraliček

Hrad Karlštejn nabízí dva zcela odlišné okruhy. Můžete si vybrat prohlídku interiérů dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské Věže, včetně ložnice Karla IV. a kaple svatého Václava. Délka prohlídky je 55 minut.

Druhá trasa je převážně prohlídka posvátných míst na Karlštejně, jejím největším lákadlem je Kaple Svatého Kříže. Možná si ji pamatujete z filmu Noc na Karlštejně ze scény, kde arcibiskup Arnošt z Pardubic ukazuje vévodovi bavorskému a králi cyperskému obrazy světců. Tyto obrazy v kapli samozřejmě ještě jsou, celkem je jich 130. Důležité je podotknout, že vstupenky na tento okruh je nutné  rezervovat předem. Délka prohlídky je 100 minut a nedoporučuje se dětem do 7 let, je pro ně dlouhá a nezáživná.

Další praktická informace je, co se týká občerstvení, stánek najdete přímo na hradním nádvoří. Ale chcete-li pořádný oběd, tak máte mnoho možností v restauracích v podhradí.

Je také logické, že zde najdete spoustu různých obchůdků, kde si můžete koupit cokoliv. Od různých pochutin, přes hračky, bižutérii, šperky, keramiku až po české sklo.

Určitě každému výlet na tento hrad doporučuji.

Návštěvní dobu, vstupné a další informace najdete na webových stránkách hradu.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Byli jsme tam na školním výletě, ale také jsem měla pocit chudosti, když jsme procházeli klasickou prohlídku. Po delším čase jsem se na Karlštějn dostala s manželem a dětmi. Na prohlídku šel již jen manžel se synem. Já jsem se malou dcerou procházela po nádvoří a prohlížely jsme okolí a plánovaly, kde se dobře najíme. Po cestě na parkoviště se děti vyfotily s výřicí Rósou a následoval oběd v restauraci. Číšník se oběma našim dětem velmi věnoval a dceři obzvlášť – donesl brčka, nechal vybrat barvu a pořád se ptal, zda jsou spokojené a nemůže pro ně ještě něco udělat. Pak jsme také pokračovali na výlet do Koněpruských jeskyní. To už je tak dáávno. 🙂
  Já jsem teď získala vstupenku na hru Noc na Karlštějně – bude se hrát přímo na nádvoří hradu. Jedeme s kamarádkou a už se moc těším. Doufám, že to bude stát za to a užijeme si to. 🙂

 • Chystáme se příští týden vyrazit na Karlštejn.Už se moc těším,o to víc,že letos slavíme 700 let výročí narození Karla IV,

 • Pavluschka

  Na karlštejně jsme byli před časem – to ještě bezdětní. Cesta nás zavedla na odstavné parkoviště. Cestu do kopce jsem vyšlapala (kolem stánků s matrjoškama…). Nahoře jsme zjistili, že je tam malé parkovišťátko a ještě jedna neznačená příjezdová cesta. Ušetřila bych si kus cesty.
  U pokladny jsme zjistili, že prohlídka klenotů je na objednávku a jen v některé časy. Tak dlouho jsme čekat nechtěli, takže jsme prošli klasickou prohlídku. Přišlo nám to chudé a nudné.
  Za mě tedy: Katlštejn vypadá z venku moc krásně a okolí je také nádherné. Určitě se zde dá najít spoustu výletních míst. My jsme navštívili Koněpruzské jeskyně.

 • mura

  Prohlídka hradu Karštejn je pěkná,taky nám tam vadilo-plno stánku,hlavně cizí věci-děs.Kazilo to krásu kolem.

 • Peťka

  Já jsem se poprvé na Karlštejn dostala teprve nedávno. Trošku ostuda. Je to nádherný hrad.

  Co se mi naopak nelíbilo vůbec, bylo právě moře obchůdků. Suvenýry ano, klidně. Ale české! Proč matrjošku, proč ruské beranice? Nechápala jsem kolik zahraničních turistů kupovalo úplný brak, který s ČR nemá vůbec nic společného. Vadí mi to.

  Ale ochutnala jsem tam oslí uši, to jsem neznala.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist