Po rozvodu žebračkou

Rubrika: Tipy pro rodinu

Mnoho českých žen se po rozvodu dostává na pokraj životního minima. Až příliš často se nechají napálit manželem, který převede část majetku na někoho jiného nebo jeho velkou část zatají. Čím to je a jak to, že se to stává i velmi inteligentním a vzdělaným ženám?


Jarka žila s manželem deset let, mají spolu dvě děti. Bydleli celou dobu v malém bytě na sídlišti a šetřili si na koupi rodinného domku. Problém byl v tom, že všechny peníze z Jarčina platu šly na chod domácnosti a manželův plat se spořil. Poté, co manžel ohlásil, že má milenku a od rodiny odchází, Jarka na peníze příliš nemyslela. Šlo jí spíše o zachování rodiny a vyřešení situace s dětmi. Dostatečně rychle se nezačala zajímat o manželův účet, ze kterého manžel (možná dlouhodobě) převáděl peníze na svou milenku. Nyní po rozvodu žije Jarka s dětmi stále v panelovém domě a kromě své práce učitelky ještě chodí uklízet, aby zaplatila složenky. Manžel platí minimální alimenty, protože je oficiálně nezaměstnaný, i když Jarka ví, že pracuje, ale – načerno. Ovšem bydlí v novém luxusním domku za Prahou, který oficiálně koupila jeho milenka.

Rodina jako ekonomická, nebo vztahová jednotka?

Nejsem feministka a bojování za práva žen je mi protivné. Nicméně situace českých žen po rozvodu je skutečně druhdy velmi tristní. Když posloucháte příběhy žen, které se rozvedly, s velkou pravděpodobností hned po vylíčení rozvodu navážou postěžováním si na současnou těžkou finanční situaci. Ke zhoršení životní úrovně dojde logicky u obou exmanželů, protože mnoho výdajů, například za nájem a auto, se náhle zdvojnásobí. Rozvod má ale obecně podle Zdeňky Bednářové, předsedkyně občanského sdružení Acorus, větší ekonomické dopady na ženu než na muže. Na ženách často zůstane většina prací spojená s péčí o děti, takže mají méně času na výdělečnou činnost. Na alimenty se příliš spoléhat nemohou – 90 000 dětí v České republice nedostává od otců řádně výživné, které jim určil soud. Krom toho při rozdělování majetku či výše výživného se někteří muži snaží exmanželky přechytračit a různými fígly se vyhnout řádnému dělení majetku. Vynecháme-li stranou otázku fungování soudu a práva obecně v této zemi, můžeme se ptát, jak je možné, že ženy mužovu tendenci nedokážou odhalit a zastavit.

Jednou z odpovědí může být otázka životních priorit, jak ostatně ukazuje příběh Jarky. Analytici Centra pro výzkum veřejného mínění zjišťovali, co považují lidé v životě za nejdůležitější. Většina uvedla trvalý partnerský vztah. Na druhém místě skončilo přání mít děti, následovalo přání dosáhnout úspěchu v zaměstnání a vdát se či oženit se. Zajímavé je, že výsledky výzkumu se liší z hlediska pohlaví respondentů: pro ženy jsou nejdůležitější děti, pak následuje partner a na třetím místě jsou pracovní úspěchy. U mužů první místo obsadilo přání mít stálého partnera. Děti u nich skončily až třetí za úspěchy v zaměstnání. Co z toho vyplývá? Že zatímco pro ženy jsou po rozvodu stále nejdůležitější děti a jejich pohodlí, pro muže už je nejdůležitějším faktorem v jeho životě nový vztah (i když jej třeba ještě nemá) a není pak divu, že se pro něj snaží vytvořit finanční zabezpečení. Na druhou stranu je třeba říci, že podle průzkumů muže po rozvodu nejvíce trápí omezený kontakt s dětmi a v České republice mnoho z nich bojuje proti soudům, které až v 95 procentech ponechávají péči na matkách.

Maskování příjmu manžela nepovažujeme za trestný čin

U průzkumů veřejného mínění ještě zůstaneme. Až sedmdesát procent české populace se domnívá, že muž by měl být zodpovědný za finanční zabezpečení rodiny a žena za výchovu dětí. Toto tradiční rozdělení rolí pak nahrává tomu, že žena se nedostatečně zajímá o rodinné finance. Často ani neví, kolik manžel vydělává, kam peníze investuje, popřípadě jaké má dluhy. Muž pak může snadněji a bez velkého rizika odhalení provést transakce, které ho navenek „ochudí“.

Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie dnes (č. 1/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Barbara Hansen Čechová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (89 vyjádření)

  • Anonymní

    Rodinný dům dostal darem manžel, tudíž manželka opravdu nemá nárok. Já také od rodičů dostala peníze na koupi chaty a zahrady, manžel také nemá nárok na nic.

  • Anonymní

    tady iveta chtěla jsem se zeptat mám před rozvodem jsem pracujici a vydělek mám8500kč čisteho a budu bydlet sama vnajemnim bytě manžel ma rodinny barak ktery dostal od sve matky jako darovánou věc a ja nato asi nemám právo nejsem tam psana prosím poradtemi děkuji

  • keenspeed

    Třeba tady, na drsném severu, jsou tresty tvrdší :-))))) . Nebudu zlehčovat situaci, samozřejmě, když to bude jak říkáte vy, tím líp, to je jasný.

  • Však já se taky nehádám, já jen píšu, co vím…………a za ty alíky, jo hrozí max.pět let, ale nevím ani o jednom případu, kdo by tolik za dlužení alimentů dostal, to je pouze max.hranice 🙂

  • keen, já to znám z vlastní zkušenosti:-) dlužil cca 150tisíc. až když ho zavřeli a řekli mu, že když začne makat a splácet má nárok jít dřív, tak začal. strhnou mu cca 4tisíce na věznici, nějakej hooodně malej peníz nechají kapesné a zbytek posílají. a pět let za aloše je totální nesmysl. dávají max 2 roky co vím.

  • keenspeed

    Mari, ok, já se nehádám, jen říkám, jak jsem slyšela. Nebo spíš nechápu, co teda kamrádce říkají za bludy… vždyt je to fakt, že když to šlo, vězni makali. A makají.

  • Ken, v každé věznici je, co dělat, oni nepotřebuji, aby tam vězni čuměli do zdi a např. ti, co jsou okradeni přece nebudou čekat na to, až dotyčný vyleze ven a bude se uráčet něco platit, třeba škodu aj. proto jsou v areálu vždy nějaké práce, co já vím tak nějaká stolařina, třeba výroba hraček, dokonce svařování, třeba železného nábytku, vím, že třeba v Opavě dojíždí do fabriky, kde se stáčí kofola, jupíky, prostě práce je……..výdělek jde na poplatky soudům, na škody a jím nechají např. 400 kč, přesně to nevím, aby si mohli třeba koupit nějakou tu hygienu, tabák……………opravdu se ve věznicicíh pracuje, pokud vězen chce, tak všechno jde a dokonce znám člověka, který dostal deset let a makal, splatil tak všechny poplatky soudům, škody pojištovnám……… takže to vím z první ruky 🙂

  • keenspeed

    mari, radko – tak nevím, ale tady u nás na severu – jak říkám, onen ex je ve vazbě cca druhý měsíc, soud ještě neproběhl. Už jednou za alíky seděl. Teď z té vazby dojíždí do průmyslové zony makat do fabriky. Jediný co jsem asi spletla je, že mu spíš hrozí i snad 5let za tu částku co dluží. Jinak právě ted bylo kamarádce řečeno, že z toho co on vydělá, ji může něco posílat. Pak až to dostane natvrdo, tak prý se už do práce nedostane – záleží taky kam ho pošlou do věznice. Takže jen tlumočím její zážitky. Z praxe to sama neznám. Tož uvidíme jak to dopadne po soudě.

  • keen, s výší trestu to nemá co dělat. většinou se pracuje v areálu věznice.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist