Pěstounská péče a kojenecké ústavy

Rubrika: Pomoc, Tipy pro rodinu

Ve středu 4. ledna 2012 schválila Vláda ČR novou strategii, podle které by od roku 2014 nemělo v kojeneckém ústavu skončit ani jedno dítě ve věku do 3 let. Kojenecké ústavy budou postupně rušeny a děti budou umisťovány do pěstounských rodin. V roce 2016 by do ústavů neměly být posílány ani děti do 7 let.


Starost o děti by měli převzít profesionální pěstouni. Náhradní péči by tak potřebné děti (děti z babyboxů, nemocné, zneužívané, závislé na drogách) měly nalézt doslova během hodin.
Úředníci se budou snažit pomáhat přímo v rodinách, tak aby dítě nemuselo opustit svou přirozenou rodinu. Pokud toto nebude možné, přijde na řadu náhradní péče profesionálního pěstouna.
V současnosti je v Česku přibližně 8 300 pěstounů. Do roku 2014 stát potřebuje rekrutovat 300 až 500 nových pěstounských rodin.
Odměna pěstouna se v současnosti pohybuje v rozpětí 3 až 22 tisíc Kč, nově by to mělo být 8 až 32 tisíc Kč. Na druhou stranu se zpřísní podmínky pro výplatu dávek pro pěstouny – prarodiče dítěte. Často prý totiž docházelo ke zneužívání těchto dávek.
Kdo může být profesionálním pěstounem? Termín „profesionální pěstoun“ není zákonem přesně dán. Podle Táni Švrčkové z ministerstva práce a sociálních věcí je to „člověk vyhodnocený jako bezpečná a pečující osoba pro svěřené dítě“, pro něž bude dítě a jeho potřeby vždy na prvním místě.
Zájemci se budou hlásit na místně příslušném odboru sociální péče (obecního či krajského úřadu). Podrobí se pohovoru, poskytnou nezbytné informace o své domácnosti, podstoupí psychologické vyšetření. Pak podstoupí školení a o pěstounské péči nakonec rozhodne soud.

Práva dětí podle národní strategie:

 • Děti mají právo vyjadřovat své názory ve všech situacích, které se jich týkají. Například i u soudů, na úřadech, ve škole, dokonce i v politických diskusích. Zavedení zásad do praxe podpoří osvěta.
 • Mají právo na výchovu v rodině, a to ve vlastní či náhradní. Do roku 2014 přestanou úřady přesouvat do ústavů děti do 3 let a o dva roky později děti do 7 let věku.
 • Všechny děti mají od narození znát své rodiče a být pokud možno v jejich péči.
 • Stát má zabránit široce rozšířené praxi tělesných trestů. Tresty mají respektovat důstojnost dítěte.
 • Zdravotně postižené děti mají právo vzdělávat se v běžných školách.
 • Více se dočtete v článcích na iDnes.cz a Aktuálně.cz.

  Napsal/a: Jarmila Vrkošová

  Toto taky stojí za přečtení!

  Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

  Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

  Čtu dál →
  Jindřichův Hradec

  Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

  Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

  Čtu dál →

  Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

  Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

  Čtu dál →

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist