Občanská poradna

Rubrika: Tipy pro rodinu

1070232_section_signmarkUrčitě se mnohým z Vás už někdy stalo, že jste řešili nějaký problém například v souvislosti s bydlením, prací nebo rodinou. A přemítali jste, jaké jsou vaše možnosti, a někdy jste možná neviděli východisko ven. „Kdyby tak tu byl někdo, kdo mi dokáže fundovaně poradit“, zoufala jsem si už i několikrát já…

Do té doby, než jsem objevila instituci nazvanou Občanská poradna. Co to je a jaká je její funkce?

Občanská poradna je nezisková organizace, která si klade za cíl poskytovat informace, rady a pomoc lidem v tísni, lidem, kteří řeší nějaký občansko-právní problém. Toto nabízí zejména v otázkách: bydlení, rodina a mezilidské vztahy, pracovně-právní vztahy, sociální oblast, majetkoprávní vztahy, právní ochrana.
Jak jsem již předeslala, je to nezisková organizace, klient tudíž za službu neplatí. Občanské poradny jsou financovány z grantů (mj. z EU) a ze sponzorských darů. (Jak vím z důvěryhodných zdrojů, je to často boj o přežití, bohužel, v sociální oblasti nikdy mnoho peněz nebylo a v dohledné době asi nebude).

Občanskou poradnu jsem osobně využila již asi čtyřikrát, co si vzpomínám, jednou to bylo v souvislosti s peněžitou pomocí v mateřství a nedávno jsme s manželem opět zavolali do poradny kvůli otázkám ohledně pronájmu bytu. Vždy jsem se setkala s pochopením a zatím jsem také vždy svůj problém díky poradně vyřešila.
Poradny bývají v každém větším městě, kromě Prahy a Brna jsou to ještě například Děčín, Liberec, Hradec Králové, Plzeň, Písek, Havlíčkův Brod, Šumperk, Ostrava, Opava, Valašské Meziříčí, Zlín. Podrobný přehled míst můžete najít na www.obcanske-poradny.cz, kde jsou také odkazy na jednotlivé poradny, a tam už se dočtete více i o úředních hodinách atd. Některé poradny nabízí mimo osobního kontaktu (většinou se musíte objednat) také telefonickou radu nebo informaci po e-mailu.

A kdybyste náhodou nevěděli, co s časem nebo penězi, stále shánějí pracovníky-dobrovolníky a sponzory. 🙂 Jak jsem se dočetla na internetu, dobrovolníci mohou být i z řad maminek na mateřské nebo rodičovské dovolené, vzdělání v sociální oblasti není potřeba, důležité je mít dostatek empatie, tolerance, být zodpovědné a ochotné se učit.

www.obcanske-poradny.cz a vlastní zkušenosti

Napsal/a: Kukačka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist