Občanská poradna

Rubrika: Tipy pro rodinu

1070232_section_signmarkUrčitě se mnohým z Vás už někdy stalo, že jste řešili nějaký problém například v souvislosti s bydlením, prací nebo rodinou. A přemítali jste, jaké jsou vaše možnosti, a někdy jste možná neviděli východisko ven. „Kdyby tak tu byl někdo, kdo mi dokáže fundovaně poradit“, zoufala jsem si už i několikrát já…

Do té doby, než jsem objevila instituci nazvanou Občanská poradna. Co to je a jaká je její funkce?

Občanská poradna je nezisková organizace, která si klade za cíl poskytovat informace, rady a pomoc lidem v tísni, lidem, kteří řeší nějaký občansko-právní problém. Toto nabízí zejména v otázkách: bydlení, rodina a mezilidské vztahy, pracovně-právní vztahy, sociální oblast, majetkoprávní vztahy, právní ochrana.
Jak jsem již předeslala, je to nezisková organizace, klient tudíž za službu neplatí. Občanské poradny jsou financovány z grantů (mj. z EU) a ze sponzorských darů. (Jak vím z důvěryhodných zdrojů, je to často boj o přežití, bohužel, v sociální oblasti nikdy mnoho peněz nebylo a v dohledné době asi nebude).

Občanskou poradnu jsem osobně využila již asi čtyřikrát, co si vzpomínám, jednou to bylo v souvislosti s peněžitou pomocí v mateřství a nedávno jsme s manželem opět zavolali do poradny kvůli otázkám ohledně pronájmu bytu. Vždy jsem se setkala s pochopením a zatím jsem také vždy svůj problém díky poradně vyřešila.
Poradny bývají v každém větším městě, kromě Prahy a Brna jsou to ještě například Děčín, Liberec, Hradec Králové, Plzeň, Písek, Havlíčkův Brod, Šumperk, Ostrava, Opava, Valašské Meziříčí, Zlín. Podrobný přehled míst můžete najít na www.obcanske-poradny.cz, kde jsou také odkazy na jednotlivé poradny, a tam už se dočtete více i o úředních hodinách atd. Některé poradny nabízí mimo osobního kontaktu (většinou se musíte objednat) také telefonickou radu nebo informaci po e-mailu.

A kdybyste náhodou nevěděli, co s časem nebo penězi, stále shánějí pracovníky-dobrovolníky a sponzory. 🙂 Jak jsem se dočetla na internetu, dobrovolníci mohou být i z řad maminek na mateřské nebo rodičovské dovolené, vzdělání v sociální oblasti není potřeba, důležité je mít dostatek empatie, tolerance, být zodpovědné a ochotné se učit.

www.obcanske-poradny.cz a vlastní zkušenosti

Napsal/a: Kukačka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist