Nový občanský zákoník – děti musí poslouchat rodiče

Rubrika: Tipy pro rodinu

Ministerstvo spravedlnosti připravilo nový občanský zákoník. Poslanci k němu při druhém čtení doplnili na 60 stran pozměňovacích návrhů a poslali jej do čtení závěrečného. Součástí má být i výslovná povinnost dětí „poslouchat rodiče“.

Tato povinnost není ničím novým. Byla součástí zákona o rodině, který nový občanský zákoník převzal takřka celý. Část o tom, že děti mají své rodiče „ctít a respektovat“, z připravované nové verze vypadla. Po připomínkování ji tam ale autoři doplnili.
Má se tím předejít také paradoxním situacím např. v USA či Skandinávii, kdy děti podávají na své rodiče žaloby, a to třeba právě z důvodu, že se muselo rodičům podřídit.
Formulace, že je dítě povinno dbát svých rodičů, má být způsobem interpretace rodinných vztahů.
„Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.“
Hlavním iniciátorem je poslanec a místopředseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). Více se dočtete v tomto článku na Novinky.cz.

Občanský zákoník obsahuje jednu změnu týkající se dětí v ústavní péči. Ta by neměla být ustanovována na dobu neurčitou (do dosažení plnoletosti dítěte), ale jen na tři roky. Pak by měl opět rozhodovat soud.

Celý článek na Novinky.cz si můžete přečíst zde.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Neuvěřitelných15 let!

V zšeřelém pokoji svítil jen monitor počítače. Zabíral skoro celý stůl a ozařoval skoro celou místnost. V postýlce v

Čtu dál →

Prosím, nemajte deti!

„Dnes sme sa zase pohádali. Mám pocit, ako keby sme sa v poslednej dobe úplne odcudzili.   Ja sa z toho

Čtu dál →

2 tak trochu jiné rozvíjecí aktivity pro vaše děti

Dnes pro vás mám dvě aktivity, které vám pomůžou rozvíjet schopnosti vašeho dítěte a přitom je připravíte za pár minut

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist