Máma nebo táta? A proč ne oba?

V České republice se v dnešní době rozpadá každé druhé manželství a s rozvodem či rozchodem svých rodičů se ročně vyrovnává kolem 30 až 40 tisíc nezletilých dětí. Tyto situace jsou zatěžující nejen pro rodiče a jejich děti, stejně tak pro společnost jako celek…neboť vzrůstá počet soudních sporů o svěření dítěte do péče nebo úpravu styku s nimi. A právě děti se pak často stávají jednou ze zbraní v rozvodové válce rodičů. Odhaduje se, že tento jev postihuje v České republice ročně kolem 7 000 dětí a kolem 15 000 dětí je popouzeno jedním z rodičů vůči druhému, což je téměř polovina dětí každoročně rozvedených rodin.

Americký psychiatr a dlouholetý odborník zabývající se dětskou psychiatrií Richard A. Gardner zkoumal, jaké důsledky na dětskou duši mají porozvodové spory a následné svěření dítěte do péče pouze jednomu rodiči. Vypozoroval, že tyto děti vykazují spoustu společných symptomů, které postupně vedou k odcizení rodiče a v osmdesátých letech poprvé použil termín „syndrom odcizeného rodiče“.

CO TO JE?

Gardner tímto termínem definoval proces, kdy je dětem vůči rodiči předkládána kritika a vštěpována nelibost až odpor, který nemá své opodstatnění. Zpravidla je dítě popouzeno rodičem, se kterým žije, proti druhému rodiči, rodič brání dítěti v kontaktu s chybějícím rodičem, neodůvodněně obviňuje ze zneužívání dítěte chybějícím rodičem. Popouzení zahrnuje také nadměrné zveličování drobných nedostatků nebo běžných negativních povahových rysů.
Odcizení rodiče však nevzniká pouze popouzením, svou roli zde hraje i samo dítě, které se podílí na rozvinutí syndromu nezávisle na rodiči. Samotné dítě záhy pociťuje k odcizenému rodiči strach, odpor až nenávist i přesto, že jejich původní vztahy byly hezké a kvalitní.

Odcizení je proces, který většinou probíhá v obou směrech. Dochází k němu v důsledku absence kontaktů, nedostatečné komunikace, neslučitelných názorových postojů, které jim brání najít společnou řeč.

Syndrom odcizeného rodiče je jev, vztahové onemocnění, kdy závažný partnerský konflikt, rozchod či rozvod rodičů vede k narušení až úplné ztrátě vztahu dítěte k jednomu z rodičů. Svými důsledky traumaticky postihuje všechny členy rozpadlé rodiny.

PROČ?

Projekt reaguje na dlouhodobou míru rozvodovosti v ČR, jejímž hlavním projevem je syndrom odcizeného rodiče (Parental Alienation Syndrome). Záměrem projektu je prevence a náprava negativních dopadů syndromu odcizeného rodiče způsobeného nejčastěji vysoce konfliktními rozvodovými spory.

Cílem je zefektivnit řešení takových sporů za pomoci sítě odborníků (sociálních pracovníků, mediátorů, psychologů), prostřednictvím osvěty, vzdělávání předcházet poškozování práv dětí i rodičů a posilovat vzájemné rodinné vazby.

JAK?

Mezi hlavní aktivity se řadí pořádání osvětových a informačních besed v mateřských a rodičovských centrech, poskytování individuálních konzultací a realizace seminářů pro laickou i odbornou veřejnost.
Mezi další aktivity patří monitoring pravomocných rozhodnutí vytypovaných pražských soudů v řízení o nezletilých dětech a jejich analýza a zasíťování zúčastněných institucí.

Motto projektu zní: „Přestáváme být partneři, zůstáváme rodiči aneb jak zůstat dobrým rodičem!“

PRO KOHO?

Projekt je určen zejména pro rodiče s dětmi předškolního a školního věku, dále děti a mládež ve věku 0–18 let a také pracovníky opatrovnických soudů a pracovníky Orgánů sociálně-právní ochrany dítěte.

KDY A KDE?

Chcete se dozvědět více? I Vy jste srdečně zváni na besedy v rámci projektu „Syndrom odcizeného rodiče“! Vstup je zdarma!
Celý projekt je naplánován od dubna do prosince letošního roku.

Termíny nejbližších akcí:

pondělí 26.5.2008 17-19h mateřské centrum Prokůpek, V Hůrkách 1292/8, Praha 5,
www.mcprokupek.cz/

čtvrtek 12.6.2008 18-20h rodinné centrum Koloběžka, Českobrodská 1, Stará pošta Praha – Běchovice,
http://www.neposeda.org/kolobezka/klub.php

pondělí 16.6.2008 17-19h Klub dvojčat a vícečat, Matoušova 18, Praha 5,
www.dvojcata.cz

Kontaktní osoby:
Mgr. Markéta Kovaříková, koordinátorka projektu
e-mail: marketa.kovarikova@helcom.cz

Helena Kunstová, sociální pracovnice – lektorka/konzultantka
e-mail: helena.kunstova@helcom.cz

Kontaktní adresa: Český helsinský výbor, Štefánikova 21, 150 00 Praha 5
tel.: 220 515 188, www.helcom.cz