Kam k soudu

Rubrika: Tipy pro rodinu

952313_gavelChcete si požádat o zvýšení výživného a od doby, kdy naposledy rozhodoval soud, jste se přestěhovali? Kam návrh podat?

V praxi se stává, že maminka, která má ve výchově děti, se odstěhuje mimo okres a pak si požádá o zvýšení výživného u soudu, kam se přestěhovala. Soud ale vysloví svou místní nepříslušnost, návrh zašle soudu do původního bydliště, kde pro změnu vysloví přenesení příslušnosti a pošlou návrh i se spisem zpět. Než se vše začne opravdu projednávat, mohou uplynout i měsíce. Jak si ušetřit čas?
Nejdříve si zjistěte, kde vedou spis ohledně vašich dětí – mělo by to být u soudu, který o nich naposledy rozhodoval, případně na některém ze soudů, v jehož obvodu dítě potom bydlelo. K tomuto soudu pak podejte návrh na zvýšení výživného, nejlépe s uvedením předchozí spisové značky s tím, že bydlíte i s dítětem jinde. Soud usnesením vysloví přenesení příslušnosti a zašle váš návrh i se spisem na soud, kde bydlíte.
Možná se vám to zdá trochu (nebo dost) složité, ale předchází se tím situaci, kdy by bylo více návrhů ohledně téhož dítěte na více soudech.
Pokud by vám bylo něco nejasné (nevím, jestli jsem to napsala pro laika srozumitelně), klidně mi napište osobní vzkaz nebo se zeptejte v komentáři.

Napsal/a: Katie

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    ja mam jinou otazecku,jedna mamina z Kolovrat,puvodem z ruska se provdala za čecha,ale z predchoziho manzelstvi mela dceru,pak se vsichni nastehovaly do manzelova domecku ve vilove ctvrti,a dceru nahlasi na adresu nejake babicky,aby mohla pobirat socialni davky,a tak uzivaly si leta blahobytu,a jeste k tomu pobiraly davky,a pripravily stat o hodne penez,typicke ruske okradani.Kam muzu podat trestne oznameni,aby rusove prestali okradat stat?Dekuji

  • Jasně, v každém řízení ohledně nezletilých dětí by si měla mamina, která se s dětma stěhovala, nejdřív zjistit, kde je spis, a tam podat návrh. Platí i opačně -pokud by si třeba matka podávala návrh na styk s dětmi, které jsou v péči mužskýho, a ten se s nima od posledního rozhodování odstěhoval.
    Řízení se urychlí minimálně o měsíc (zpracování návrhu, vydání usnesení o nepříslušnosti, zaslání usnesení, čekání na právní moc, postoupení spisu správnému soudu)

  • Anonymní

    Ahoj! Ta informace by se mohla hodit i v jiných případech, než jen zvýšení výživného, ne!? V rámci urychlení… Míla

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist