K čemu roční rituály?

Rubrika: Tipy pro rodinu, Tradice a zvyky

Léto, prázdniny a dovolená za dveřmi. Každý se už těší a troufám si říct, že je to nejspíš jeden z nejoblíbenějších časů v průběhu celého roku. Ale napadlo vás někdy, že i tohle období by se dalo krásně oslavit a udělat z něj, nejen dětem, takové „letní“ Vánoce?

Taky jsem to měla tak, že jsem měla pocit, že léto je jediná doba, kdy mohu pořádně „žít“. A o nějaké oslavě jsem vůbec netušila, hlavně ať už je tady to léto… Nějaký roční rituál? Ani páru. Tak ještě možná roční tréninkový cyklus a rytmus turnajů v létě.

Ale zamýšleli jste se někdy nad tím, proč většina lidí miluje léto a jakmile nastane podzim, pošmourno a lezavo,  začnou hromadné „depky“. Snaží se nějak přečkat zimu, světlým bodem jsou vánoce a lyžovačky na horách a už aby zase bylo jaro.

Když jsem vypadla ze školy a vplula do běžného životního stereotypu, měla jsem taky tyhle stavy. Až s narozením dětí jsem se dostala k nějakému smysluplnému koloběhu a rytmu roku. A najednou mi vše začalo dávat smysl.

A o čem, že jsou tedy tyhle roční rituály?

kata venzarova foto 1Rituály mohou být založeny na křesťanských tradicích nebo i dávnějších, pohanských či keltských, vycházejících zejména ze zemědělských cyklů, přírodních jevů a rytmů.  Jsou to pravidelné koloběhy v roce, které se prostě dějí, a je na nás, zda se k nim vědomě připojíme a případně ještě zprostředkujeme toto prožívání našim dětem.

Děti, ale nejen ony, milují rituály. Milují a nadšeně prožívají jakékoliv svátky a narozeniny, případně ještě Vánoce a Velikonoce, které jsou asi nejrozšířenějším svátkem v našich zemích. Je to pro ně významná chvíle, vybočení z běžného stereotypu. Když pomineme oslavu svátků a narozenin, které jsou pro každého individuální, jsou ještě i další svátky které existují od pradávna.

Nyní, když už znám celý rytmus roku, mi přijde škoda zúžit celý rok jen na Vánoce a Velikonoce, ještě mnohdy bez hlubšího pochopení celého významu těchto svátků, ať už z pohledu křesťanského nebo čistě jen přírodních jevů. Nechat konzumní styl života proměnit tyto i jiné svátky v nákupní horečku, davy v nákupních centrech a stres z uklizeného bytu.

Máme mnoho dalších možností, jak slavit takové další vánoce i během roku a nemyslím tím nákup dárků, ale hlavně prožitky a zjemnění svého vnímání vůči přírodním procesům. Tak proč je nevyužít?

A proč bychom to měli dělat?

Tyto pravidelně se opakující rytmy, které můžeme oslavit formou rituálů a slavností vnáší určitý pravidelný řád do našich životů, pro děti tvoří kostru celého roku. Na té nejzákladnější úrovni jim umožní se orientovat právě v čase celého roku, který je pro ně z hlediska času jinak nepředstavitelný. Na dalších úrovních jim vnáší řád do života, který jim dodává pocit bezpečí.

Díky vědomému prožívání rytmu roku se děti propojují s řádem celého světa, který se pro ně stává uchopitelnější a umožňuje jim orientovat se ve své životní cestě. Poskytne jim také možnost, jak lépe porozumět sám sobě jako části celku, protože ví, že jsou nedílnou součástí vesmírného řádu.

Toto se samozřejmě týká i nás dospělých. Jen tak, jak to budeme mít nastavené my, jsme schopni to předat našim dětem.  Pro mě je to určitý pocit bezpečí a smyslu v životě, že vše má nějaký vyšší řád a význam.

kata venzarova ritualy2

A k čemu jsme si tedy s mým mužem došli?

Inspirujeme se waldorfskou pedagogikou, ale jelikož nejsme žádní dogmatici, zařadili jsme si i keltské a zejména přírodní vlivy do našeho vnímání a prožívání koloběhu roku. Spojené vše dohromady nám to dává vícero možností, jak jednotlivé slavnosti nebo úkazy oslavit a také využít různé pohledy k pochopení konkrétního rituálu.

kata venzarova ebookVybíráme si tedy to, co je nám zrovna blízké v danou dobu, případně to vše skloubíme dohromady.

Nahlédněte do našeho e-booku Oslava konce školního roku jinak, který je ke stažení zdarma. Můžete se inspirovat jak prožít a oslavit konec školního i školkového roku, který je zároveň v době letního slunovratu a nebo také období svatojánském.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • endlisek

    Mám moc ráda rituály, oslavy, přírodu a vše kolem. A obdivuji lidi, kteří si dají tu práci a zdarma a rádi napíší knihu pro ostatní s tipy. Už se těším, až si počtu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist