Ježíšek a dětská přání

Rubrika: Tipy pro rodinu

Děti to dnes mají se svými přáními těžké, tedy děti v zemích, jako je ta naše. Jsou totiž země, kde jsou přání dětí jednoduchá. Tam si přejí alespoň jednou denně se najíst, mít střechu nad hlavou, nemít strach, že rodičům někdo ublíží. U nás je tohle všechno pro děti samozřejmostí. Proto jim dá moc práce vymyslet, co by jim měl Ježíšek přinést.

Nebo to tak není? Možná se podivíte, ale i u nás je hodně dětí, které nemají to úplně základní, co pro život potřebují. V minulých letech přišly Ježíškovi v rámci projektu Český Ježíšek odepisuje dětem desítky tisíc dopisů. V mnohých z nich se pak objevovaly problémy, které by člověk v takzvané rozvinuté zemi v srdci Evropy nečekal. Hádáte, že děti psaly o superdary v podobě mluvících panenek, letadel s počítačovým ovládáním? Omyl. Stovky dětí psaly Ježíškovi o dar daleko větší. Prosily totiž o zdraví pro brášku, o práci pro tatínka, o sešity do školy, které jim rodiče nemohou koupit. Ne, to není hra na sociální strunu, to je skutečnost, doložená v archivech naší hry. Ono není totiž všem rodinám u nás tak hurá, jak tvrdí někteří naši politici.

Jezisek02Samozřejmě většina přání dětí směřovala k hračkám, hrám a knihám. Trendem jsou jistě mobily a mobilní hry, a samozřejmě počítače. Fajn je, že děti mají stále zájem o klasické hračky jako Lego či Merkur, ale také o jízdní kola a sportovní vybavení. Zde je patrné, jak děti sledují vývoj a jaký vliv na ně, ale i na jejich rodiče, má cílená reklama. Jakmile se v průběhu roku objeví v televizní reklamě nová hra, hned jsou jí plné dopisy Ježíškovi. Ježíškovi ale píší také dospělí, kteří tvoří možná pětinu dopisů. Ti si přejí zejména zdraví pro svou rodinu, to ti starší, mladší zase hodného partnera, rodiče také prosí Ježíška, aby v dopise domluvil jejich dětem a pomohl s výchovou. Má se tedy Ježíšek co činit.

Je ovšem radostí číst dopisy, kde přání je uvedeno slovy ve smyslu: jestli můžeš, Ježíšku, jestli jsem si to zasloužil a podobně. Tedy jakási pokora, ostýchavost jen tak si říci o dar. Ještě o stupínek výše jsou pak dopisy, kdy děti píšou: Přál bych si to či ono, ale jestli toho máš, Ježíšku, málo, hlavně přines dárek mému kamarádovi, mé sestřičce, rodičům. Takovýchto dopisů jsou stovky a sledujeme, že je jich rok od roku víc. Ne, generace dnešních dětí není i přes veškeré negativní úsilí médií či společnosti necitlivá, naopak. Prostě ohleduplnost, kamarádství a solidarita je stále v nich. Za to patří dík jejich rodičům, dědečkům a babičkám, jejich učitelům.

Veškeré informace a návod na dopisování s Ježíškem najdete na www.ceskyjezisek.cz.

Napsal/a: Český Ježíšek

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Naše malá má ráda webové stránky Českého Ježíška, hraje si tam občas jeho hry.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist