Jak se vypořádat s narozeninovou oslavou?

Rubrika: Akce pro děti, Tipy pro rodinu, Volnočasové aktivity

Je to tu pravidelně každý rok. Blíží se narozeniny vašeho dítka a vy přemýšlíte, jak se co nejvíc bezbolestně vypořádat s narozeninovou oslavou s kamarády. Sám se účastnil několika a teď je řada na vás.

Při větším rozpočtu není problém si pronajmout prostor a zaplatit animátory. Firem na pořádání narozeninových oslav je spousta, ale vzhledem k finanční nákladnosti to není řešení pro každého.

Mámy dětí narozených v letním období to mají snazší v tom, že mohou uspořádat oslavu na zahradě a nebo v parku. Venku se děti snadno vyřádí a vy se nemusíte strachovat, že z bytu bude po skončení oslavy jen kůlnička  na dříví.

Ale i doma se dá uspořádat výborná a nezapomenutelná oslava, jen je třeba více připravit program. Dětští hosté sice zpočátku budou zaujati novými hračkami a možná půl hodinky až hodinku si s nimi vydrží hrát, ale pak nutně přijde doba, kdy je přestanou bavit a začnou řádit.

Základní otázkou je, jestli zvát s dětmi i rodiče. Já jsem zastáncem toho, že pokud to je jen trošku možné, zvu samotné děti. Rodičům dám svůj kontakt a vezmu si číslo na ně, kdyby byl nějaký nenadálý problém, ale jinak je to dvojitá starost a je důležitější věnovat se tomu klíčovému – uspořádat báječnou oslavu s kamarády pro dítě.

Jak narozeninovou oslavu připravit?

Ideálně v termínu okolo dvou týdnů před oslavou vyberte s dítkem téma oslavy a připravte pozvánky pro kamarády.

Ano, můžete namítnout, že téma není nutné. Není, ale vše se lépe tvoří a vymýšlí, pokud máte nějaký koncept (třeba Pirátská oslava, Strašidlácká oslava, nebo třeba holčičí „mejdan“ ve stylu Beauty Studia), než když je to „jen“ oslava.  A pak se na ni i lépe vzpomíná.

„Jo to tenkrát, když jsme měli námořnickou oslavu, to nám pirát schoval lžičky na dort a my je museli hledat.“

Ve stejné době začněte přemýšlet o programu, jak děti zabavit. Tematické zaměření oslavy vám pomůže jak s vymýšlením her, tak i s motivací dětí. Je rozdíl pokud má dítě běžet „jen“ s pingpongovým míčem na lžíci a nebo se snažit zachránit  vajíčko vzácného ptáka, které je tak křehké, že se ho nesmí dotknout.

Z her jednoduše můžete využít různé štafety, které se dají přizpůsobit i omezenému prostoru, na zklidnění se hodí různě adaptované kimovky (hry, kdy si mají děti zapamatovat ukázané předměty a pak je vyjmenovat),  nebo různé tvoření a vyrábění. Zvláště u venkovních oslav můžete vše snadno pojmout jako hledání pokladu.

Zapojte dětskou fantazii na maximum a snadno se z obýváku stane pirátská loď, vesmírný koráb nebo princeznina komnata.

Stačí minimum dokreslujících prvků  – například na zdi můžete nalepit obrázky kulatých okének od kajuty, planety a hvězdičky nebo do dveří pověsit průhledné šátky.

Nádobí volte ideálně nerozbitné, ať se nemusíte v rámci oslavy nervovat střepy. Na kelímky na pití si vyrobte podle tématu oslavy cedulky, na které dopíšete jména účastníků. Každý tak bude vědět, kde je jeho pití. Stejně tak můžete pořešit a zpestřit třeba prostírání, ozdoby na brčka apod.

Občerstvení volte klidně jednodušší a takové, co se dá z velké části připravit předem a u kterého se děti bez větší pohromy zvládnou obsluhovat samy. S nadšením si děti dají třeba pizzu (domácí i kupovanou), mini řízečky nebo připravte obložené sýrové či šunkové mísy, kde si každý vezme, na co má chuť. K pití se osvědčily různé „koktejly“ v podobě džusu, sirupů a vody, které můžete vtipně nazývat podle tématu oslavy jako třeba Mořské chaluhy, Koktejl z hvězdné mlhoviny nebo Princeznin polibek 🙂 .

Fotky z oslavy jsou také velmi populární a fotokoutek, kdy dětem dáte k dispozici různé propriety ať už reálné či vystříhané z papíru, děti zabaví a všichni tak budete mít hezké vzpomínky.

V závěru oslavy nezapomeňte na něco malého, co by si každý účastník mohl odnést na památku. Nejsem příznivce kupovaných sladkostí, takže za mě rozhodně vedou různé medaile či ještě lépe diplomy, kde můžete i každému vepsat, v jaké disciplíně či soutěži se mu v rámci oslavy dařilo.

Vypadá to teď asi náročně a možná máte chuť obětovat peníze a oslavu delegovat, ale nedělejte to. Je tu ještě jedno trošku sobecké hledisko, které vám ale vynahradí vložené úsilí. Stoupnete u dětí v ceně. To, že tuhle báječnou oslavu pro ně připravila máma nebo táta, byli tady s ním a byli průvodcem celou oslavou je něco, co děti ocení mnohem více, než kdybyste jim zaplatili animátory v dětském koutku.

Děti se nejvíce učí nápodobou a tak je užitečné, když děti vidí rodiče aktivně něco tvořit a ještě něco tak úžasného, jako je jejich oslava.

Hodně zdaru, ty rozzářené dětské oči za vaše úsilí určitě stojí!

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist