Jak fotit děti a nezbláznit se z toho

Rubrika: Tipy pro rodinu

Když občas nahlédnu do internetových debat, je fotografování dětí jedno z nejčastěji diskutovaných témat. A jelikož jsem se profesionálním fotografováním několik let živila, moc dobře jsem chápala proč. Ačkoliv mým hlavním foto-námětem byly produkty, focení dětí z rodiny a od přátel jsem se nevyhnula.

A on to opravdu není žádný med; malé děti spí anebo pro změnu pláčou, ty větší pobíhají hyperaktivně kolem, že nemáte čas si ani vyndat foťák z brašny. Doufám, že následující článek pomůže nejedněm rodičům k lepším fotografiím do rodinného alba.

Fotografování venku. Osobně považuji nejrozumnější fotografování venku, předpokládaje, že málokterý čtenář vlastní plně vybavené ateliérové studio. 🙂 Získáte tak velmi lichotivé přirozené světlo, které skryje tvrdé stíny ve tváři. Ale pozor! Vyvarujte se fotit na přímém slunci uprostřed dne – právě takové světlo je pro tvrdé a nehezké stíny jako magnet. Naopak nejkrásnější světlo je zhruba hodinku před východem slunce (ve fotografické hantýrce se ji říká zlatá hodinka), kdy je slunce velmi nízko a vytváří krásné zlatavé paprsky. S takovým světlem se nikdy nezmýlíte!

jak_fotit_deti_2

Fotografování vevnitř. Při fotografování doma většinou potřebujeme blesk, pokud samozřejmě nefotografujeme za jasného dne. A snad ani nemusím dodávat, že reakce dětí na blesk jsou veskrze negativní. Pokud se rozhodnete fotografovat uvnitř, hledejte místo s jednolitým pozadím a fotografujte děti v „přirozeném prostředí“ – třeba při hraní.

Na kolenou. Horší zpráva: při fotografování dětí strávíte většinu času na kolenou. Jde o to, že ať fotíte děti, dospělé nebo třeba zvířata, vždycky se snažte být s fotoaparátem na stejné úrovni očí. V opačném případě se může stát, že děti budou mít zkreslené části těl: kraťoučké nohy, malou hlavu atp. Navíc uvidíte svět z jejich perspektivy a to vám při fotografování pomůže s vymýšlením nových nápadů.

Plánování. Děti jsou nepředvídatelné v tom předvídatelném slova smyslu. Klíčem k úspěchu je nastavit si fotoaparát, popřemýšlet odkud budeme fotit, jaké bude pozadí a nechat dítě dělat něco roztomilého. Samozřejmě se jedná o široký pojem, ale co si myslíte, že se stalo, když jsem před dítě postavila kbelíček zmrzliny a lžíci? 🙂 Nehledejte v tom žádné složitosti.

Kadence ta-ta-ta-ta-ta! Focení dětí je z velké části o správném načasování, proto svůj fotoaparát přepněte do akčního režimu: nastavte rychlost závěrky okolo 250/s, aby bylo jisté, že pohyb dítěte dokonale „zmrazíte“ a udělejte tolik snímků za vteřinu, kolik vám jen foťák dovolí. Nad takovou radou by se sice mnoho profesionálních fotografů zhrozilo, jenže při focení dětí je tomu jinak: zde vám může ten nejlepší okamžik uniknout doslova o vteřinu, a proto je nutná ta správná kadence!

jak_fotit_deti_1

Pozadí. Jedním z největších kamenů úrazu je pozadí. Klekli jsme si na zem, zvolili krásný úhel pohledu, dítě nám skotačí před objektivem a my jsme šťastní, jak se nám to všechno podařilo – ale na počítači si všimneme, že v pozadí máme tetiny nohy, auto a další nevzhledné objekty, které od dítěte akorát odvádí pozornost. A přitom stačilo udělat jen pár kroků stranou.

Pamatujte, že pozadí je při fotografování stejně důležité jako popředí. Proto se snažte vyhledávat jednolité nebo jednobarevné pozadí, které na sebe nebude zbytečně upoutávat pozornost. A jak ho nejlépe rozostřit? Pozadí je tím rozostřenější, čím větší je vzdálenost mezi ním a dítětem. Takže pokud najdete krásný rozkvetlý růžový keř, nechte mezi ním a dítětem odpovídající vzdálenost, klidně i pár metrů.

Abstrakce. Není od věci udělat při focení pár abstraktních snímků. Přiblížit můžete třeba na oko, řasy nebo ruce. Věřte mi, že tyto hravé detaily krásně dotvoří vaše finální album.

Přizvěte si pomocníka. Občas může být víc než obtížné udržet dítě na jednom místě při focení speciální scény, kterou jste si předem naplánovali. A proto je dobré mít k ruce třeba tatínka/maminku. Osvědčilo se mi to mnohokrát. Nevěřili byste, jak blahodárné účinky má na fotografování dítěte pitvořící se rodič za fotoaparátem. 🙂

 jak_fotit_deti_3

Abyste měli nádherné snímky vašich dětí, nemusíte platit za drahé ateliéry. Profesionálního fotografa s sebou nemůžete brát na oslavy narozenin, všechny výlety a akce, které s vaší ratolestí podnikáte, a proto se toho musíte ujmout sami. Pro nádherné album plné pěkných fotografií nepotřebujete tu nejnovější fotografickou výbavu ani drahá světla: stačí jen pár základních tipů, dobré světlo a zajímavé situace!

Autorka článku, Karolína Herzogová, je redaktorkou webových stránek Tipy jak fotit. Ty jsou zasvěcené amatérským fotografům, kteří by se chtěli ve focení dále zlepšovat. Jsou zde k nalezení další rady a triky jak ovládnout digitální fotografii a naučit se fotit kvalitní snímky, které budou ozdobou všech rodinných alb a rámečků.

Napsal/a: Karolína Herzogová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Marci55

    Děti si fotím sama a zatím spokojenost

  • pivatko

    krásný článek, mám obyč foták a fotím si malého doma, v ateliéru by to bylo nad moje finanční možnosti, děláme si ted nekonečné pozadí dekou na radiátoru a pokračujeme na zem, fotky si myslím,že mám krásné a děkuji i za rady ohledně focení

  • Marinada

    „Tetiny nohy v pozadí“ – jojo, to důvěrně znám 🙂
    Super článek!

  • Jarmuschka

    Podnětné – díky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist