Hledáme náhradní babičku s CRSP

Rubrika: Tipy pro rodinu

Nejedna maminka již zažila situaci, kdy nutně potřebovala někoho k ruce a nikdo nebyl k dispozici. Například když bylo třeba náhle odjet s jedním dítkem do nemocnice, zatímco druhé bylo ve školce a tatínek ho nemohl vyzvednout, protože byl na služební cestě. A hlídací babičky jsou vzácností. Je tu ale řešení!

Centrum pro rodinu a sociální péči spustilo letos v květnu projekt s názvem Trojlístek. Jeho cílem je zprostředkovat rodinám kontakt se starší paní (cca 50+), která by chtěla hlídat děti. Přínos má být oboustranný. Rodiny, které nemají (hlídací) babičky a přitom by potřebovali vypomoci s dětmi, získají náhradní babičku – paní, která se do jisté míry stane součástí jejich rodiny, bude děti vyzvedávat ze školky či z kroužků, pomůže jim s učením, přečte pohádku, vydá se s nimi na výlet do zoo a podobně. Na druhé straně starší ženy, které třeba nemají svou rodinu, které jsou dlouhodobě nezaměstnané a hledají nějakou seberealizaci, navážou přátelské vztahy a aktivně se zapojí do života.

Centrum pro rodinu a sociální péči (CRSP) sídlí v Brně, v obchodním domě Klášter na Josefské 1. Je tudíž logické, že služba se týká především rodin a babiček z Brna a nejbližšího okolí. Využít služby CRSP mohou ale i rodiny a babičky z celé jižní Moravy, případně i ostatních částí ČR, jen nebudou mít k dispozici zázemí, které CRSP bude účastníkům projektu Trojlístek poskytovat. CRPS může maximálně zprostředkovat kontakt, ale osobní setkání není pochopitelně reálné.

Jak se do projektu zapojit?

Do realizace a chodu projektu se samozřejmě zapojilo nemálo lidí, pro vás je ale důležitá informace, že koordinátorkou a osobou, na kterou se máte obracet, je Mgr. Gabriela Vybíralová. Kontaktuje ji buď telefonicky (542217464 – recepce CRSP – či 731604064) nebo mailem (trojlistek@crsp.cz, gabriela.vybiralova@crsp.cz). Domluvíte si s ní první schůzku v CRSP. Pohovory probíhají každé úterý a trvají cca 45 minut. Během milého a přátelského setkání povyprávíte o své rodině – kolik máte dětí, jaký je jejich věk, co vaše děti rády dělají, jestli mají nějaká zdravotní omezení (alergie a podobně), jaká by náhradní babička podle vás měla být, jestli potřebujete od babičky i doučování, jak často byste ji využili (mělo by to být nejméně jednou týdně), … Protože CRSP je křesťanskou organizací, padne i dotaz, zda jste věřící a zda byste tudíž upřednostnili věřící babičku. Rodina je také informována, že babička by se měla především starat o děti, ne o úklid domácnosti a vaření. A velmi příjemná informace – doporučená cena za hlídání je stanovena na 50 Kč za hodinu. Vše samozřejmě záleží na vzájemné dohodě rodiny a náhradní babičky.

Většinu informací o své rodině zapíšete do dotazníku, ostatní si poznačí paní Vybíralová. Tyto informace budou sloužit jako podklad pro to, aby pro vás vybrala ideální babičku. Rodina poté s CRSP podepíše smlouvu. Zúčastněné strany se v ní zavazují ke slušnému chování, neposkytování osobních údajů dalším stranám a podobně.

Nyní již nezbývá než čekat, až se najde babička vhodná právě pro vaši rodinu. Náhradních babiček je aktuálně méně než rodin, které se do projektu přihlásily, čekání se tudíž může protáhnout. Víte-li ve svém okolí o nějaké paní, která by ráda hlídala děti, neváhejte a informujte ji o projektu Trojlístek! Nebo jste-li samy takovou ženou, ozvěte se Mgr. Vybíralové.

Rodina časem dostanete od Mgr. Vybíralové kontakt na babičku. První schůzka by měla proběhnout na neutrálním místě. Pokud si vzájemně „sednete“, můžete s babičkou podepsat smlouvu, kterou CRSP předpřipravilo. Její uzavření je čistě dobrovolné, záleží na tom, jak se rodina s babičkou domluví.

Samozřejmostí je, že náhradní babičky doloží výpis z rejstříku trestů, s CRSP taktéž uzavřou smlouvu a zdarma absolvují školení a workshopy pořádané CRSP.

Zprostředkováním kontaktu mezi rodinou a náhradní babičkou to ale nekončí. CRSP bude zhruba jednou za půl roku pořádat akce pro všechny účastníky projektu Trojlístek – například výlet, tématické tvoření, …

Zaujal vás projekt Trojlístek? Zapojíte se?

My už jsme se zapojili, takže vás o tomto nesmírně zajímavém a přínosném projektu, setkání s babičkou a akcích pořádaných CRSP budu průběžně informovat.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Taky bych chtel nahradni babicku pro syna, ale zijeme v Anglii. Nemame tu pribuzne a rad bych aby syn mel nejakou ceskou babicku, ktera by chtela byt soucasti naseho zivota, nejen na hlidani ale ke straveni svatku, s name na vylety apod.

 • Anonymní

  dobrý den,pokud bude tato služba rozšířena i do Olomouce a okolí,měla bych o tuto nabídku zájem- jsem babička, dnes už v domácnosti.

 • HlidaciBabicka
  HlidaciBabicka

  V Praze takto fungují Hlídací Babičky a je jen na Vás, kterou Babičku si s dětmi vyberete.

 • Anonymní

  Adrieno, sama se 4 dětma a těhotná? Jak to zvládáš???

 • Adriena

  Hmm, dobra myslenka. Hodila by se mi nejaka babicka, jsem sama se 4 detma a 5-te pribude v lednu. Jenze si to nemohu dovolit 🙁

 • Lien

  Také se mi to líbí, škoda že opět v Brně :-).

 • bokul

  Super nápad. Projektu bych přála možnost rozrůst se i do dalších krajů, jistě by našel uplatnění. Jak mezi staršími ženami, tak mezi rodinami s dětmi.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist