Centrum Eden – ráj poznání a inspirace

Rubrika: Akce pro děti, Cestování, Tipy pro rodinu, Volnočasové aktivity, Z našich cest

Také rádi předáváte svým dětem odkazy našich předků? Chcete jim ukázat, jak se žilo na zámku, na statku, ve mlýně a připomenout si lidová řemesla? A přitom si vše osahat a zažít na vlastní kůži? Pak přijměte pozvánku do Centra Eden – ráje poznání minulosti, přítomnosti i budoucnosti.

Centrum Eden je opravdu rájem, kde můžete strávit celý den a pořád budete mít co poznávat.

Prohlídku jsme začali v pavilonu nazvaném Příběh půdy, kde se dozvíte vše o půdě a zemědělství. Hned u vstupu vás upoutá velká krtčí nora, kterou si můžete prolézt a objevovat, co vše takový krtek při svých toulkách pod zemí potká. Zvlášť pro děti je zkoumání nory skvělým zážitkem, při kterém se náležitě vyřádí a svezou se dokonce i skluzavkou. V pavilonu na vás čekají nejrůznější úkoly a hádanky. Nám se moc líbily šuplíčky, které při otevření vydávaly nejrůznější zvuky a mnohdy jsme měli i my dospěláci problém přiřadit správný zvuk. Vyzkoušeli jsme si rozpoznat bylinky, koření a plodiny čichem i hmatem. Prohlédli si zemědělské stroje a zjistili, jak těžká práce je ruční mlácení obilí. A také jsme na vlastní oči viděli největšího škůdce planety.

 

krtinec dvur3

Ve vedlejším pavilonu jsme se pokusili sestavit z jednotlivých dílů pivní sud a dozvěděli jsme se vše o kovářském a truhlářském řemesle.

Panském dvoře se nám líbila ukázka dobového bydlení šlechty, kde jsme si vyzkoušeli, jak se žilo na zámku. Děti upoutal kalamář s brkem a po vyzkoušení psaní si uvědomily, jak je to dnes fajn, že ve škole mohou používat moderní psací pomůcky.

panský dvůr

A protože mám ráda čaje, nemohla jsem vynechat Zelenou lékárnu, kde jsem očichala snad všechny bylinky. Zde si můžete vyrobit třeba bylinkový olej či mýdlo.

Manžel zase bez váhání zavítal do pivovaru, aby zjistil jak se zde vaří. Samozřejmě můžete i ochutnat.

Za Panským dvorem najdete úžasnou Horáckou vesničku. Stojí zde funkční repliky dobových stavení z 19. století. Atmosféra doby na vás přímo dýchne a vy se ocitnete úplně mimo dnešní svět. V domečku u tkalce najdete tkalcovský stav, u včelaře si můžete zakoupit med a u mlynáře umlít vlastní mouku.

 IMG_0597IMG_0606

Zde vás také přivítá dobově oblečená paní domácí, která vám nabídne opravdu výborné domácí buchty, čaj nebo podmáslí. Posadíte se do světnice, děti si mohou zalézt na vyhřátou pec, na stole zavoní čerstvé buchty a vy můžete už jen snít a užívat si.

vesnice213612389_624506994392723_4584281213056737181_nvesnice1IMG_0613

Když si odpočinete, můžete zavítat do Babiččiny zahrady, kde bydlí ovečky, kozy i slepice. Milovníci koní také nepřijdou zkrátka a mohou se svézt.

Trošku starší děti a dospěláci se vzdělají v Ekopavilonu, který je tematicky rozdělen podle přírodních živlů – ZEMĚ – OHEŇ – VODA – VZDUCH. Zde se dozvíte jak to udělat, abyste neplýtvali energií a ušetřili i ve vaší domácnosti.

pavilon1

Během roku si Centrum Eden připravilo pro návštěvníky hned několik akcí. Například v srpnu můžete zažít Dožínky, při kterých si zkusíte vymlátit, vyfoukat a umlít obilí. V říjnu ochutnáte bramborové speciality při Slavnostech brambor.

Návštěvu doporučuji rodinám s dětmi jakéhokoliv věku. Nemusíte se obávat, že budete děti okřikovat, aby nesahaly na exponáty, protože v Edenu je sahání, zkoušení, poznávání i focení více než doporučeno.

Centrum Eden je otevřeno od května do září. Všechny informace o otevírací době a cenách vstupného naleznete na www.centrumeden.cz.

eden-mapka

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist