Stane se sen skutečností?

Už když jsem vám před dvěma dny oznamovala skvělou zprávu s nádhernou cifrou (kdo náhodou nečetl, ZDE), bylo mi jasné, že budete zvědavé (a zvědaví! Protože v našich řadách adoptivních rodičů jsou i tatínci) na další aktuální informace. Tady jsou a není jich málo…
K dnešními dni je zcela jasné, že Sandra už opravdu JE naše! V tuto chvíli je na účtu „VD adopce“ 8 866,-Kč. Lépe řečeno, v tuto chvíli už je na účtu o 7 200,- Kč méně, protože putují na účet agentury (www.humanisti.cz). Věřím, že bude mít Sandra (a její maminka) stejně velkou radost jako my. Ona, že může od září navštěvovat školu a my, že jsme jí to umožnili.

Když říkám „MY jsme jí to umožnili“, myslím tím v abecedním pořadí tyto adoptivní VD maminky a tatínky:
aannyy, Arabart, Ájík, babofka, bovinkabovinka, Bramborka, ctiradka, danasi, Dani, erča, Evakub, frančice, halina, JanaK, Jarmuschka, Jovanka, Kasparek, Katie, Láďa, Lenčáč, lékárna, Lussy, MANKAš, Martaska, Mischela, Padmé, Petra, PetraH, Peťka, Piškotka, Stará vojna, sylver, Verča, Verju, ZAVA, Zuu. Opět zcela jednoduchým výpočtem dojdeme k průměrné věnované částce 246,30 Kč. Všem patří velký dík…

A nyní k některým vašim položeným dotazům. Požádala jsem o jejich zodpovězení fundovanější osobu, delegátku zodpovědnou právě za Sandru, Kláru Horálkovou.

Kdy přesně se Sandra narodila?
„Tak tady Vás asi trochu zklamu, takovou informaci bohužel nemám. Děti, které jsou v adopci pochází z těch nejchudších rodin, jejich rodiče bývají negramotní a potom mnohdy ani oni sami neví přesné datum narození dítěte. A s tím souvisí i to, že nějaké narozeniny se až tak neslaví. Ti nejchudší lidé si jen tak tak vydělají na základní obživu a nějaké dárky k narozeninám… to tam prostě neřeší. Ale určitě se na to zeptejte, až budete psát malé dopis, třeba Vám ten údaj poví.“

Sandře jsou momentálně 4 roky, do školy tedy ještě nechodí. Prý existuje pro tyto malé děti tzv. „přípravka“. Jak tam probíhá výuka? Je to srovnatelné s naší MŠ? Do přípravky také chodí děti ve školních uniformách?
„Do programu adopce na dálku bereme už i takto malé děti a posíláme je do školky. Není to ale školka taková, jakou známe my tady. Ve školce se děti v Keni učí hlavně anglicky, v rodinách se totiž běžně hovoří kmenovými jazyky. V Keni je více než 40 kmenů! Aby děti zvládly výuku na zš, která už je v angličtině, musí se nejprve ten jazyk naučit. Mají tam i další předměty – jednoduché počty, hudebka, výtvarka…atd. I ze školky děti dostávají něco jako vysvědčení, které Vám potom přijde. A uniformy tady nosí děti také.
Taková školka je pro děti moc důležitá. Děti, které ji neabsolvují, musí potom třeba několikrát opakovat první třídu a zbytečně si připadají hloupé. Takže je to fajn věc!!“

Kdy Sandra nastoupí do „přípravky“? Letos od září?
„Ano, další trimestr začíná v září, takže v tu dobu by měla Sandra do školky nastoupit.“

Liší se výše školného podle typu školy, kterou dítě navštěvuje? (přípravka, základní škola, atd…)
„Náklady na školní docházku jsou ve školce a základce stejné. Rozdíl je potom až na střední a vysoké, tam jsou ceny vyšší. Ale základním cílem našeho projetku je zajistit alespoň základní vzdělání. Pokud si potom dítě přeje ještě studovat, řešíme to individuálně s rodiči, zda mají zájem dítě podporovat i nadále.“

Co se smí zasílat v balíčku? Co je vhodné, co děti potěší, co upotřebí, co je naprosto nevhodné/zakázané? Potraviny, hračky, oblečení, …? Je dána max. velikost či hmotnost balíčku?
„Pro posílání balíčků platí následující pravidla, pokud budete balíček posílat na adresu afrického koordinátora …Na balíček je třeba napsat jméno dítěte a ID = kód dítěte v databázi. Obálka musí být označena jménem a kódem dítěte a zároveň je dobré připsat i čtvrť.
Balíček nesmí obsahovat peníze (platí i pro obálky, které vozíme při našich cestách) a jídlo.
Doporučením je nebalit balíček nijak moc hezky… aby tak nepřitahoval pozornost pracovníků místních pošt… 🙂 U této formy nemůžeme zaručit, ze zásilka dojde… ale ze zkušenosti… většina balíčků dříve nebo později dojde… 🙂 Za obálky větší než cca naplněná obálka A4 se platí v Keni clo. S keňskými delegáty jsme domluveni, ze clo zaplatí z částky na školné, sdělí nám její výši, my ji odepíšeme z účtu dítka a vy ji pak pošlete znovu na účet….

Druhá možnost je, poslat balíček po nás. Čeští koordinátoři pravidelně do Keni jezdí. Až bude nějaká cesta naplánovaná, budeme Vás včas informovat. Vždy ale můžeme vzít pro každé dítko opravdu jen malý balíček, protože dětí jsou stovky a nadváha do letadla drahá.
A z čeho mají děti největší radost?? 🙂 Z čehokoliv… ale určitě z fotky adoptivního rodiče… malé holčičky uvítají pastelky, omalovánky, penál, sponky do vlasů, něco na sebe :)“

Přiznám se, že tu naši fotku adoptivních VD rodičů bych chtěla vidět… 😉
Máte-li ještě nějaké další dotazy nebo nejasnosti, sem s nimi…

A na závěr nemůžu nezmínit, že se rýsuje i adopce chlapečka (i když mírně odrostlejšího. Momentálně studuje 1. ročník střední školy). Prozatím můžete na něj mrknout SEM. Už k němu zjišťuji další informace a jakmile budu znát podrobnosti, nenechám si je pro sebe, nebojte.

Takže náš sen se možná opravdu stane skutečností a VašeDěti budou mít opravdu SvojeDěti, a to holčičku i kluka … 😉