Stane se sen skutečností?

Rubrika: Pomoc

Už když jsem vám před dvěma dny oznamovala skvělou zprávu s nádhernou cifrou (kdo náhodou nečetl, ZDE), bylo mi jasné, že budete zvědavé (a zvědaví! Protože v našich řadách adoptivních rodičů jsou i tatínci) na další aktuální informace. Tady jsou a není jich málo…

K dnešními dni je zcela jasné, že Sandra už opravdu JE naše! V tuto chvíli je na účtu „VD adopce“ 8 866,-Kč. Lépe řečeno, v tuto chvíli už je na účtu o 7 200,- Kč méně, protože putují na účet agentury (www.humanisti.cz). Věřím, že bude mít Sandra (a její maminka) stejně velkou radost jako my. Ona, že může od září navštěvovat školu a my, že jsme jí to umožnili.

Když říkám „MY jsme jí to umožnili“, myslím tím v abecedním pořadí tyto adoptivní VD maminky a tatínky:
aannyy, Arabart, Ájík, babofka, bovinkabovinka, Bramborka, ctiradka, danasi, Dani, erča, Evakub, frančice, halina, JanaK, Jarmuschka, Jovanka, Kasparek, Katie, Láďa, Lenčáč, lékárna, Lussy, MANKAš, Martaska, Mischela, Padmé, Petra, PetraH, Peťka, Piškotka, Stará vojna, sylver, Verča, Verju, ZAVA, Zuu. Opět zcela jednoduchým výpočtem dojdeme k průměrné věnované částce 246,30 Kč. Všem patří velký dík…

A nyní k některým vašim položeným dotazům. Požádala jsem o jejich zodpovězení fundovanější osobu, delegátku zodpovědnou právě za Sandru, Kláru Horálkovou.

Kdy přesně se Sandra narodila?
„Tak tady Vás asi trochu zklamu, takovou informaci bohužel nemám. Děti, které jsou v adopci pochází z těch nejchudších rodin, jejich rodiče bývají negramotní a potom mnohdy ani oni sami neví přesné datum narození dítěte. A s tím souvisí i to, že nějaké narozeniny se až tak neslaví. Ti nejchudší lidé si jen tak tak vydělají na základní obživu a nějaké dárky k narozeninám… to tam prostě neřeší. Ale určitě se na to zeptejte, až budete psát malé dopis, třeba Vám ten údaj poví.“

Sandře jsou momentálně 4 roky, do školy tedy ještě nechodí. Prý existuje pro tyto malé děti tzv. „přípravka“. Jak tam probíhá výuka? Je to srovnatelné s naší MŠ? Do přípravky také chodí děti ve školních uniformách?
„Do programu adopce na dálku bereme už i takto malé děti a posíláme je do školky. Není to ale školka taková, jakou známe my tady. Ve školce se děti v Keni učí hlavně anglicky, v rodinách se totiž běžně hovoří kmenovými jazyky. V Keni je více než 40 kmenů! Aby děti zvládly výuku na zš, která už je v angličtině, musí se nejprve ten jazyk naučit. Mají tam i další předměty – jednoduché počty, hudebka, výtvarka…atd. I ze školky děti dostávají něco jako vysvědčení, které Vám potom přijde. A uniformy tady nosí děti také.
Taková školka je pro děti moc důležitá. Děti, které ji neabsolvují, musí potom třeba několikrát opakovat první třídu a zbytečně si připadají hloupé. Takže je to fajn věc!!“

Kdy Sandra nastoupí do „přípravky“? Letos od září?
„Ano, další trimestr začíná v září, takže v tu dobu by měla Sandra do školky nastoupit.“

Liší se výše školného podle typu školy, kterou dítě navštěvuje? (přípravka, základní škola, atd…)
„Náklady na školní docházku jsou ve školce a základce stejné. Rozdíl je potom až na střední a vysoké, tam jsou ceny vyšší. Ale základním cílem našeho projetku je zajistit alespoň základní vzdělání. Pokud si potom dítě přeje ještě studovat, řešíme to individuálně s rodiči, zda mají zájem dítě podporovat i nadále.“

Co se smí zasílat v balíčku? Co je vhodné, co děti potěší, co upotřebí, co je naprosto nevhodné/zakázané? Potraviny, hračky, oblečení, …? Je dána max. velikost či hmotnost balíčku?
„Pro posílání balíčků platí následující pravidla, pokud budete balíček posílat na adresu afrického koordinátora …Na balíček je třeba napsat jméno dítěte a ID = kód dítěte v databázi. Obálka musí být označena jménem a kódem dítěte a zároveň je dobré připsat i čtvrť.
Balíček nesmí obsahovat peníze (platí i pro obálky, které vozíme při našich cestách) a jídlo.
Doporučením je nebalit balíček nijak moc hezky… aby tak nepřitahoval pozornost pracovníků místních pošt… 🙂 U této formy nemůžeme zaručit, ze zásilka dojde… ale ze zkušenosti… většina balíčků dříve nebo později dojde… 🙂 Za obálky větší než cca naplněná obálka A4 se platí v Keni clo. S keňskými delegáty jsme domluveni, ze clo zaplatí z částky na školné, sdělí nám její výši, my ji odepíšeme z účtu dítka a vy ji pak pošlete znovu na účet….

Druhá možnost je, poslat balíček po nás. Čeští koordinátoři pravidelně do Keni jezdí. Až bude nějaká cesta naplánovaná, budeme Vás včas informovat. Vždy ale můžeme vzít pro každé dítko opravdu jen malý balíček, protože dětí jsou stovky a nadváha do letadla drahá.
A z čeho mají děti největší radost?? 🙂 Z čehokoliv… ale určitě z fotky adoptivního rodiče… malé holčičky uvítají pastelky, omalovánky, penál, sponky do vlasů, něco na sebe :)“

Přiznám se, že tu naši fotku adoptivních VD rodičů bych chtěla vidět… 😉
Máte-li ještě nějaké další dotazy nebo nejasnosti, sem s nimi…

A na závěr nemůžu nezmínit, že se rýsuje i adopce chlapečka (i když mírně odrostlejšího. Momentálně studuje 1. ročník střední školy). Prozatím můžete na něj mrknout SEM. Už k němu zjišťuji další informace a jakmile budu znát podrobnosti, nenechám si je pro sebe, nebojte.

Takže náš sen se možná opravdu stane skutečností a VašeDěti budou mít opravdu SvojeDěti, a to holčičku i kluka … 😉

Napsal/a: babofka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (37 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Holky, babofka už má sepsaný nový článek, tam bude podrobnější info. Já teď jen stručně – není problém platit po trimestrech ani u středoškoláků.
  Víc fakt v tom článku…

 • Jovanka

  Danniello, díky, nevěděla jsem, že je pro oba stejná částka.
  Virenko, souhlas.
  Petři, tak jak?

 • Virenka

  Babofko, Petro, chci se zeptat, jestli se nevybere celá potřebná částka i pro kluka, jak brzy by se vybíralo znovu? Protože nevím, jestli jde u středoškoláka zaplatit třeba jeden semestr, jestli by to nepokládali za pro něj velké riziko, že by jim potom třeba nepokračoval… Ono už zase tak moc nechybí a leckdo z nás by třebas i malou částkou přispěl zakrátko znovu, já tedy rozhodně. Hlavně, aby hoch mohl se školou normálně začít.

 • Danniella

  Jovanko, pokud se vybere 14 400, bude to na celý rok pro obě děti.

 • Jsem ostuda trvalo mi to trochu déle, než jsem manžu dokopala, aby už konečne zadal tu platbu (smsm jde na jeho telefon), ale podařilo se, tak mám „3. dítě“. Hurá!!!

 • Jovanka

  Petři, a kolik je tedy dohromady celkem potřeba?

 • Petra Vymětalová

  Konečně jsem se dostala k další kontrole účtu, takže celkem se podařilo vybrat už neuvěřitelných 12.766 Kč!!!

 • lékárno, bovinko, penízky na Thierna určitě na stejný účet.
  Bramborko, nevím, nedokážu odpovědět, jak rychlá je komunikace mezi „posly dobrých zpráv“ (keňanskými koordinátory) a biologickými rodiči dětí… 🙁 Ale doufám, že pokud to ještě neví, dozví se to co nejdříve…

 • jj, ten účet pro Thierna by mě taky zajímal 🙂

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Ta fotomontáž je taky dobrý nápad:-) Bych to pak chtěla vidět a byly by tam naše přezdívky:-). Jinak jak to vypadá s tí chlapcem, jestli mám korunky poslat na stejný účet.

 • Bramborka

  Petro,zajímalo by mne, zda Sandřina maminka už „to“ ví?((-:

 • lékárna

  Peníze pro chlapce posíláme na stejný účet jako na naši Sandru??? Chlapci moc přeji ,aby mohl dále studovat.Taky doufám, že každý rok se nám podaří na Sandru vybrat penízky ,které jsou potřeba.Je nás dost a kolikrát člověk vyhodí peníze za blbosti, který vlastně ani nepotřebuje.

 • Virenka

  Jsem ráda, že konec května ještě daleko a tolik se už podařilo vybrat.
  Jen myslím, že středoškolák bude možná potřebovat vyšší částky, jsem zvědavá, co Babofka zjistí. Pevně věřím, že i na vyšší částku bychom dosáhli, protože pomoci nadějnému človíku dostudovat je pro mě možná větší motivací než začátek cesty malého dítěte. V případě Sandry je to ovšem závazek nadlouho a věřím, že nebude za pár let viset někde na podobných stránkách jako Thierno.

 • Petra Vymětalová

  Tak hlásím aktuální stav – k dnešnímu dni bylo vybráno 11.616 Kč. Po odeslání 7.200 Kč pro Sandru zbývá 4.416 Kč, ještě necelé 4 stovky a máme na další dva trimestry.

  Jste vážně všichni báječní!

 • No, tak konečně jsem penízky poslala…. Holky, díky!!!!

 • Jovanko, já jsem pro 😉

  Lenio, Mariato, mrkněte do osobních vzkazů, pokud nemáte č. účtu tam, tak písněte Petře, pošle vám ho.

  Danniello, zvědavko 🙂 poslední „aktuální“ info o stavu na účtu mám z 19.5. a k tomu dni bylo vybráno celkem 11 166,- Kč. Na Sandru už bylo odesláno 7 200,- Kč, takže „zůstatek“ na další adopčátko je 3 966,- Kč. A vzhledem k tomu, že za pár hodin (doslova) sedám do letadla a frčím na pár dní pryč, dozvím se asi i já další aktuální čísla až po svém návratu. Ale Petra vás možná nenechá napínat a nějakou tu cifru do éteru vypustí… 😉

 • Tak jsem konečně taky přispěla 🙂 už si můžu říct, že mám další „dcerušku“ 🙂 hurááááá 🙂 na klučinu se taky těším 🙂
  A ta fotka, to je zajímavé 🙂 na skupinové foto se asi nedomluvíme, ale ta fotomontáž by nemusela být marná 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist