Srdce pro děti

Rubrika: Pomoc

Srdce pro děti je krásný projekt, který pomáhá vážně nemocným a postiženým dětem v České republice získat finanční prostředky na úhradu jejich léčby, zdravotnických pomůcek, přístrojů a dalšího potřebného k jejich uzdravení a také ke zlepšení kvality jejich života. Tento projekt pomohl již mnoha dětem k výraznému zlepšení jejich života a vy si nyní můžete přečíst příběhy několika z nich.

náhled

Projekt byl zahájen prostřednictvím deníku Blesk 17. 3. 2008, je realizován ve spolupráci občanského sdružení Život dětem, které je pořadatelem sbírky a společností RINGIER ČR a.s., která je vydavatelem deníku Blesk. Na projektu s občanským sdružením Život dětem spolupracuje také Pediatrická klinika 2. lékařské fakulty UK ve FN Motol Praha.
Tento projekt pomohl již mnoha dětem k výraznému zlepšení jejich života a vy si nyní můžete přečíst příběhy několika z nich.

První pomocí bylo zakoupení speciálního invalidního vozíčky v hodnotě 92 000,- Kč pro Lukáše Padevěta, který trpí vzácným druhem viru Encefalitidy a nadosmrti bude odkázán na péči druhých. Lukáš je v neustálé péči své maminky, která ho kromě ustavičné péče den co den vozí 25 kilometrů do speciální školy ve Stodůlkách. Vzhledem k tomu, že Lukáš roste a je z něj již statný kluk, začal z obyčejného vozíčku padat. Nový vozíček výrazně pomůže mamince i Lukášovi s přesunem.

náhled

Další pomoc putovala k Péťovi a Martínkovi Kudrnovským, kteří obdrželi doplňky k řečovým procesorům v hodnotě 60 000,- Kč.
Úplná hluchota! Takovou diagnózu sdělili lékaři před čtyřmi lety rodičům Kudrnovským, kteří se ptali, proč jejich syn Péťa (6let) nereaguje na zvuky. Po dvou letech se manželům Kudrnvským narodil syn Martínek. Lékaři mu dávali 75% šanci, že bude slyšet. Ale… Ani on bez kochleárního implantátu neslyší. Blesk a občanské sdružení Život dětem se rozhodlo pomocí projektu Srdce pro děti Péťovi a Martínkovi pomoci, a to částkou ve výši 60 000,- Kč na speciální zařízení, které jim usnadní život.

Na to, že Péťa neslyší, přišli rodiče až v roce a půl. „Byl vnímavý, když něco spadlo, otočil se, protože cítil vibrace a viděl periferním pohledem. Toho, že něco není v pořádku, si rodiče všimli, když ho neprobudila ani vrtačka ve vedlejším pokoji,“ vzpomíná maminka Jana.
Ve dvou letech dostal chlapeček naslouchátko. Rodiče se naučili jednotlivé znaky a situaci se přizpůsobili. „Četli jsme odbornou literaturu a tiše doufali, že pomůže drobná operace,“ řekl tatínek Vít.
Za rok se stal Petřík kandidátem na zavedení kochleárního implantátu, který umožňuje vnímání zvuku. „Byl to zásah do hlavy, který s sebou nesl velká rizika. Toto rozhodnutí rodiče dlouho odkládali, ale pak se rozhodli, že přínos je vyšší než rizika.“

V té době již čekali Martínka (dnes jsou mu čtyři roky). Lékaři jim dávali velkou naději na to, že chlapec bude normálně slyšet. Celých 75 procent! Jenže Martínek se narodil se stejným handicapem. U něj na to však rodiče přišli díky předchozím zkušenostem okamžitě. Také on má zavedený implantát.
Na chlapcích byste hluchotu skoro nepoznali. Bez větších problémů mluví, Martínek chodí do běžné mateřské školy, Péťa v září nastoupil do zelenečské základní školy, kde se mu daří. Chlapci ale musí nosit pod tričky krabičky, odkud se aparát napájí a ovládá.
Rodiče shromáždili 278 tisíc na lepší verzi aparátku, který sestává pouze ze závěsné sestavy. Tuto sadu dostane Péťa, Martínkovi pak koupí další potřebné doplňky. Akce Srdce pro chlapcům pomohla částkou 60 tisíc korun.

náhled

Mezi obdarované patří také sedmiletý Tomášek Doubrava, který obdržel speciální dětské chodítko Pony v celkové hodnotě 41 711,- Kč. Chodítko Tomáškovi slouží k samostatné chůzi po bytě i venku. Předtím mohl stát pouze hodinu ve speciálním stojanu ve stacionáři pro handicapované děti, které navštěvuje. Je šťastný, když se může dívat na svět z vyšších opor a ne jen ze země a nejen to mu právě nové chodítko umožní.

Šestiletý Honzík Stromek, který trpí autismem, díky projektu Srdce pro děti obdržel spřažený bicykl Duplex v celkové hodnotě 25 090,- Kč. Honzík toužil po výletech s rodinou a moc rád by jezdil na kole. Vzhledem k jeho onemocnění není možné, aby sám jezdil na kole, ale spřažený bicykl mu to umožní. Jedná se o speciální dvojkolo, které umožňuje jízdu špatně pohyblivým lidem a dětem. Tatínek nebo maminka mohou při jízdě kontrolovat Honzíkův psychický i fyzický stav.

K obdarovaným dětem patří i Andreas Hubáček, který od svého narození trpí sluchovým postižením. Díky projektu Srdce pro děti získal finanční příspěvek ve výši 93 000,- Kč na zakoupení řečové procesoru Freedom, který mu umožnil plnohodnotný život a zcela se zapojit do dění svých vrstevníků. Andreas od svých 7 let hraje fotbal a je členem a klubu MFK Karviná. Nové zařízení mu umožní slyšet a nebýt přitom nijak omezený v minulosti používaným nedokonalým přístrojem, který byl náchylný na vlhkost, pot, nebyl vodě odolný a musel ho stabilně nosit na zádech.

Tříletá Natálka Weisová získala finanční příspěvek ve výši 37 677,- Kč na speciální zdravotní autosedačku Lars, která Natálce umožní pohodlné cestování, které má tak ráda a které je také díky neustálým návštěvám stacionáře a lékařů velmi časté a nezbytné.

Další příběhy dětí můžete sledovat na www.zivotdetem.cz nebo na www.blesk.cz.

Občanské sdružení Život dětem srdečně děkuje čtenářům deníku Blesk, kteří handicapovaným dětem pomáhají zasíláním dárcovských sms a přispíváním na bankovní konto.

Rozhodli jste se také pomoci, případně sami o pomoc požádat? Více informací o projektu získáte zde.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist